ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

10 rad jak obniżyć koszt ubezpieczenia samochodu

1. Niech współwłaścicielem będzie ktoś ze zniżkami

Problemem szczególnie młodych posiadaczy aut jest to, wskutek ich młodzieńczego wieku i niewielkiego doświadczenia za kierownicą, składki ich ubezpieczeń są horrendalnie wysokie. Rozwiązaniem jest zarejestrowanie auta nie tylko na siebie, ale i na kogoś starszego i ze zniżkami (np. rodzica). Dzięki temu ubezpieczyciel zaproponuje dużo atrakcyjniejsze warunki, różnice sięgną kilkuset złotych.

2. Korzystaj ze zniżek małżonka

W kontekście „przyłączania się” do czyichś preferencyjnych warunków ubezpieczeniowych, warto pamiętać, że żona może korzystać ze zniżek męża, albo mąż ze zniżek żony – jeżeli tylko mają wspólnotę majątkową.

3. Płać składkę jednorazowo

Oczywiście nie wszyscy posiadacze aut mogą sobie pozwolić na jednorazowe wyłożenie kilkuset złotych z tytułu składki ubezpieczeniowej (czy ponad tysiąca złotych w przypadku pakietów ubezpieczeń). Warto jednak postarać się to uczynić, bo niestety im więcej rat, tym droższe jest łącznie ubezpieczenie.

4. Korzystaj z pakietów ubezpieczeń komunikacyjnych

Dobranie do polisy OC także ubezpieczenia autocasco czy NNW oznacza oszczędność. Towarzystwa ubezpieczeniowe „pakietując” kilka ubezpieczeń schodzą z ceny - zapłaci się nawet do kilkuset złotych mniej, niż gdyby ubezpieczenia wykupywać osobno.

5. Pomyśl także o innych ubezpieczeniach

Podobna sytuacja jak w poprzednim punkcie dotyczy także ubezpieczeń niekomunikacyjnych. Tańsze ubezpieczenie OC czy autocasco otrzymają klienci, którzy wykupią w danym towarzystwie także np. ubezpieczenie mieszkania.

6. Ubezpieczaj rodzinnie

W niektórych towarzystwach ubezpieczenie drugiego samochodu jest tańsze. Oczywiście nie jest to reguła, ale nabywając nowe auto warto dopytać o to u swojego ubezpieczyciela.

7. Pomyśl o zakresie ubezpieczenia AC

W zależności od tego, czego najbardziej obawia się posiadacz samochodu, może on zrezygnować z pełnej ochrony autocasco, a zdecydować się np. tylko na ochronę przez kradzieżą. Ograniczenie zakresu ubezpieczenia wpływa na jego niższą cenę.

8. Pamiętaj - im lepsze zabezpieczenia, tym tańsze AC

Na wysokość składki autocasco wpływa m.in. to, jakie jest ryzyko kradzieży pojazdu. Brane są pod uwagę statystyki dotyczące kradzieży aut danej marki, ale także to, czy dany samochód jest parkowany np. w garażu czy na parkingu strzeżonym, albo ile i jakie zabezpieczenia antywłamaniowe posiada.

9. Jeźdź bezpiecznie

Jasne, nie wszystko na drodze zależy od kierowcy. Ale bardzo wiele - owszem. Warto jeździć bezpiecznie, bo każdy rok bez spowodowania stłuczki czy wypadku to zwykle ok. 10-procentowa zniżka w cenie ubezpieczenia na kolejny rok.

10. Porównuj oferty, szukaj promocji

To nie prawda, że wszystkie polisy OC czy (bardziej) AC są takie same. Różnią się m.in. zakresem ubezpieczenia, wyłączeniami czy wysokością zniżek, do tego dochodzą różne promocje (choćby tańsze oferty dla klientów danego banku, w ramach tzw. bancassurance, czyli „współpracy banków z towarzystwami ubezpieczeniowymi). Warto szukać, mieć rękę na pulsie, dopytywać agenta, negocjować. Słowem - nie być biernym, „zawalczyć” o niższą składkę.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również