ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

5 sytuacji, w których ubezpieczenie życie okazało się bardzo mądrą inwestycją

Przypadek nr 1 - Umiera główny żywiciel rodziny

Czteroosobowa rodzina - ojciec, matka i dwoje niepełnoletnich dzieci - mieszka na osiedlu domów rodzinnych na dobrej dzielnicy w Poznaniu. Mężczyzna zarabia bardzo dobrze, jako menadżer w jednej z poznańskich firm. Ma 46 lat, zarobki około 10 000 zł miesięcznie netto i może pozwolić sobie na to, aby jego  żona nie pracowała, ale zajmowała się dziećmi i domem. Rodzina żyje na odpowiednim poziomie, stać ją na coroczne wakacje zagraniczne i dodatkowe zajęcia sportowe oraz językowe dla dzieci.

Nagle ojciec rodziny ulega nieszczęśliwemu wypadkowi, w wyniku którego ponosi śmierć na miejscu. Najbliżsi pogrążają się w żałobie i jednocześnie muszą zacząć życie na nowo. Przede wszystkim to wdowa obarczona jest koniecznością pójścia do pracy i utrzymania rodziny. W dzisiejszych realiach rynku pracy nie jest to takie łatwe, zwłaszcza, jeśli nie jest się specjalistą w danej dziedzinie.

Kwestia utrzymania się i zabezpieczenia przyszłości żony oraz dzieci mogłaby zostać rozwiązana, gdyby ojciec rodziny zdecydował się na wykupienie polisy na życie w towarzystwie ubezpieczeniowym. Dzięki temu po jego śmierci najbliżsi nie tylko odziedziczyliby cały majątek po zmarłym, ale również mieliby zapewnione świadczenie z ubezpieczenia w wysokości ustalonej sumy ubezpieczeniowej oraz renty dla dzieci.

Ubezpieczenie na życie uprawnia uposażonych - najczęściej najbliższych ubezpieczonego, do uzyskania świadczenia na wypadek śmierci.

Uwaga!

Jeśli ojciec rodziny był zapobiegliwy i wykupił polisę na swoje życie, tuż po jego śmierci, po zgłoszeniu szkody ubezpieczeniowej do zakładu ubezpieczeń przez osoby uposażone, otrzymają one wypłatę odszkodowania nawet przed zakończeniem postępowania spadkowego. Ubezpieczyciel wypłaci je w terminie 30 dni od momentu złożenia kompletu niezbędnych, wymaganych dokumentów.

Czy wiesz że...?

Wypłata sumy ubezpieczeniowej z polisy na życie nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Przypadek nr 2 - utrata zdolności do wykonywania pracy zawodowej

Kiedy utrzymanie rodziny spoczywa na jednej osobie lub druga osoba tylko w niewielkim stopniu partycypuje w tych kosztach, warto ubezpieczyć się na życie na wypadek niezdolności do pracy zarobkowej i poważnego zachorowania.

Pracujący 50-letni mężczyzna utrzymuje żonę i dorastające dzieci. Nagle dostaje udaru i musi spędzić wiele tygodni w szpitalu. Ma sparaliżowaną prawą część ciała, a rehabilitacja nie daje 100-procentowej pewności, że wróci mu sprawność w prawej ręce i nodze. Poza tym, zajmie ona kolejne tygodnie, kiedy nie będzie mógł wykonywać pracy zawodowej. Najprawdopodobniej, mężczyzna ten nie wróci do wykonywanego zawodu i nie będzie mógł zarabiać na rodzinę.

W takiej sytuacji ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy, wchodzące w zakres wielu polis na życie, pozwoli na uzyskiwanie świadczenia przez określony w umowie okres. Pieniądze wypłacane są od momentu określonego w OWU ubezpieczenia, np. po 12 miesiącach nieprzerwanego trwania niezdolności do wykonywania pracy zarobkowej.

Przypadek nr 3 - Kredyt hipoteczny

Banki wymagają od kredytobiorców zaciągających wysokie kredyty hipoteczne, na co najmniej kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, wykupienia ubezpieczenia na życie kredytobiorcy, jako dodatkowego zabezpieczenia spłaty.

W przypadku, gdy na budowę domu małżeństwo zaciąga kredyt na 500 tys. zł i spłaca go terminowo, ale nagle jedno z małżonków umiera - np. na tętniaka mózgu, obowiązek spłaty jest przerzucany na pozostałą przy życiu osobę. Może zdarzyć się, że jej zdolność kredytowa okaże się dla banku zbyt mała i będzie żądał dodatkowych zabezpieczeń spłaty bądź natychmiastowego uregulowania długu. Ubezpieczenie na życie wykupione dla obu kredytobiorców uchroni drugiego przed taką sytuacją, bowiem towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci świadczenie, które cesją zostanie przekazane na rzecz banku.

Przypadek nr 4 - Gdy śmierć ponoszą rodzice

Czteroosobowa rodzina - małżeństwo i niepełnoletnie dzieci - uczestniczą w wypadku komunikacyjnym. Śmierć ponoszą w tym przypadku kierujący pojazdem ojciec i siedząca na miejscu pasażera matka. Dzieci nie odnoszą poważniejszych obrażeń, ale zostają sierotami, często bez większych środków do życia i możliwości zarobkowania. W takiej sytuacji ubezpieczenie na życie zabezpieczające przyszłość dzieci wydaje się niezbędne, bowiem pozwoli im ono stanąć na nogi, z pomocą dalszej rodziny i wyjść na tzw. prostą.

Przypadek nr 5 - Kłopoty finansowe przedsiębiorcy

W wielu rodzinach to jeden z małżonków wykonuje pracę zawodową, np. prowadzi własną firmę i to on utrzymuje najbliższych. Prowadzenie działalności gospodarczej pociąga za sobą pewne koszty. Okresowo, kiedy firma nie radzi sobie najlepiej na rynku może się okazać, że potrzebne są wyższe środki finansowe. Wtedy przedsiębiorca zaciąga kredyt na ratowanie firmy. Co się stanie, jeśli po jego zaciągnięciu umrze? Długi może przejąć rodzina. Jeśli przedsiębiorca miał wykupione ubezpieczenie na życie, zadłużenie może zostać pokryte z wypłaconej sumy ubezpieczeniowej. Wtedy zasadność wykupienia polisy na życie jest bezdyskusyjna.

 

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również