poradnik

Amortyzacja części – na czym to polega?

  • Klaudia Malinowska
  • Komunikacja

Amortyzacja części – na czym to polega?

Wykupując ubezpieczenie AC, kierowcy mają możliwość wyboru opcji polisy z amortyzacją części samochodowych. Decyzja ta niesie za sobą określone konsekwencje w razie wystąpienia szkody. Sprawdzamy, czym jest amortyzacja w AC oraz jaka jest opłacalność tego typu polis.

 

Amortyzacja części samochodowych – czym jest?

Wszystkie części naszego samochodu ulegają stopniowemu zużyciu.  Ze zużywania się części w samochodzie zdają sobie także towarzystwa ubezpieczeniowe, które proponują swoim klientom ubezpieczenie AC z amortyzacją części. Amortyzacja części AC zakłada starzenie się poszczególnych elementów samochodu. W polisie z opcją amortyzacji określa się, jaki procent od wartości części należy potrącić przy wypłacie odszkodowania. 

 

Stawki amortyzacji

Wysokość amortyzacji części samochodowych zależy przede wszystkim od wieku samochodu. Towarzystwa ubezpieczeniowe obliczają ją poczynając od momentu zarejestrowania pojazdu, a nie jego rzeczywistego zużycia. Trudno jest bowiem określić indywidualną stawkę amortyzacji – byłoby to bardzo czasochłonne oraz kosztowne. Z tego też powodu każde towarzystwo ubezpieczeniowe przyjmuje własne stawki amortyzacji, jednak plasują się one mniej więcej w następujących widełkach:

  • gdy samochód ma poniżej trzech lat – do 30 proc. wartości części,
  • gdy samochód ma od trzech do pięciu lat – 25-35 proc. wartości części,
  • gdy samochód ma powyżej pięciu lat – 45-55 proc. wartości części.

Często stawka amortyzacji ustalana jest w zależności od konkretnej części. Przyjmuje się bowiem, że niektóre elementy konstrukcyjne samochodu zużywają się znacznie szybciej, niż inne, dlatego też nie można ustalić jednej stawki amortyzacyjnej dla całego samochodu.

 

Zalety i wady polisy z amortyzacją

Wykupienie polisy z opcją amortyzacji bywa korzystne dla ubezpieczonego. Podstawową zaletą jest niższa składka AC, co dla wielu kierowców jest bardzo zachęcające. Samo ubezpieczenie AC jest stosunkowo drogie, dlatego też każdy sposób na jego obniżenie wydaje się być dobry. Co więcej, możliwe jest zniesienie opcji amortyzacji, jeżeli kierowca dojdzie do wniosku, że nie chce dłużej z niej korzystać. Wiąże się to jednak z koniecznością opłacania wyższej składki.

Należy także pamiętać, że w przypadku wystąpienia szkody, kierowca otrzyma niższe odszkodowanie, jeżeli posiada ubezpieczenie AC z amortyzacją. Jego kwota zostanie bowiem obniżona o wartość amortyzacji poszczególnych części. 

                                                                                                                                                               

Amortyzacja części – którą opcję wybrać?

Każdy kierowca może dowolnie wybrać opcję ubezpieczenia AC. Ubezpieczenie to samo w sobie jest bowiem dobrowolne. Warto jednak zastanowić się, która opcja będzie dla nas korzystniejsza – z amortyzacją części czy też bez niej. W przypadku nowych samochodów lepszym rozwiązaniem może okazać się rezygnacja z amortyzacji części. Powodem jest fakt, że w razie wystąpienia szkody możemy liczyć na wyższe odszkodowanie.

Właściciele nowych aut najczęściej korzystają z autoryzowanych serwisów, dlatego też amortyzacja części może być dla nich niekorzystna. Tymczasem w innych przypadkach musimy liczyć się z tym, że zapłacimy co prawda mniejszą składkę ubezpieczeniową, jednak firma ubezpieczeniowa wypłaci nam odpowiednio niższe odszkodowanie, które może okazać się zbyt małe, aby zakupić nowe części. Warto mieć to na uwadze dokonując wyboru rodzaju polisy AC. 

 

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

Przeczytaj również

  • Marek Pawłowski

Znaki drogowe pomagają zachować porządek na jezdni i sprawiają, że już na pierwszy rzut oka, każdy prowadzący pojazd wie, jak powinien się zachować. Wśród nich wyróżniamy takie...

  • Klaudia Malinowska

Pozytywne zaliczenie kursu na prawo jazdy skutkuje wydaniem dokumentu ważnego przez okres piętnastu lat. Wyjątek stanowią te wydane dla osób z zastrzeżeniami lekarza, uprawniające do jazdy...

  • Patrycja Kowalewska

Tankowanie na stacjach paliw odbywa się w sposób rutynowy – większość kierowców podjeżdża pod dystrybutor i napełnia bak odpowiednim paliwem. Czasem jednak dochodzi do pomyłki. By...