ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Auta firmowe pod kontrolą MF - już od lipca

Od 1 lipca 2015 roku obowiązują zmienione przepisy w zakresie odliczania podatku VAT od paliwa wykorzystanego do napędu aut firmowych (osobowych i innych), użytkowanych przez przedsiębiorcę w celach mieszanych, czyli i firmowych, i prywatnych. Wraz z wyznaczonym terminem wygasa dotychczas obowiązujący całkowity zakaz odliczania podatku VAT-u od nabycia paliw.

Będzie można odliczyć VAT od paliwa

Od 1 lipca podatek VAT z tytułu zakupu paliwa będzie wyliczany na takich samych zasadach jak pozostałe koszty związane z wykorzystaniem pojazdów do celów mieszanych. Dokładne przepisy w tym zakresie ustala Ustawa z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Przedsiębiorcy powinni się zatem cieszyć, jednak by ulga podatkowa nie była nadużywana, Ministerstwo Finansów zapowiada kontrole, które zaczną się już od lipca.

Co z czerwcowymi zakupami?

Prawo do odliczania podatku VAT, należy odczytywać w świetle przepisów obowiązujących na moment postania obowiązku podatkowego u sprzedającego paliwo. Jeśli więc paliwo zostało zakupione jeszcze w czerwcu, to nawet jeśli faktura została wystawiona w lipcu, przedsiębiorca nie będzie mógł odliczyć od niego VAT-u. Dostawa paliwa, wykorzystanego później do napędu wspomnianych pojazdów, nie może być jednak w świetle przepisów o VAT uznana jako dostawa ciągła. Dlatego, tak jak w przypadku innych kosztów i wydatków związanych z eksploatacja pojazdów, warunkiem odliczenia podatku od paliw jest zgodność zakupu z wykorzystaniem, czyli zgodność z przejechanymi przez pojazdy kilometrami.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również