ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Auta ze Szwajcarii – wszystko, co musisz wiedzieć

Auta ze Szwajcarii stają się coraz bardziej popularne na naszym rynku. Polacy zamiast inwestować w nowe samochody z salonu wolą kupić zagraniczny, używany pojazd. Nie od dziś wiadomo, że Szwajcarzy są jednym z bogatszych narodów, dzięki czemu mogą pozwolić sobie na częstą zmianę aut. Stare modele są natomiast oddawane na licytację. Jeżeli interesuje Cię sprowadzenie samochodu ze Szwajcarii, dowiedz się, jak sprawdzić jego stan i poznaj wszystkie szczegóły związane z transakcją.

Auta ze Szwajcarii – licytacje

Auta ze Szwajcarii często pojawiają się na różnego rodzaju stronach internetowych z licytacjami. Najczęściej spotyka się samochody osobowe, jednak osoby regularnie odwiedzające tego typu serwisy z pewnością trafiają czasami na vany, motory, a nawet ciągniki. Znaleźć można wszystko, trzeba jedynie cierpliwie szukać. Istnieją portale z tego typu ogłoszeniami. Można również sprawdzić szwajcarskie strony, które reklamują samochody na sprzedaż. Taki sposób wyszukiwania pojazdu jest prosty i wygodny, ma jednak również pewną wadę – kupujący nie może sprawdzić jego stanu technicznego.

Samochody ze Szwajcarii – inne metody szukania

Mimo dużego postępu technologicznego i ciągle rosnącej potęgi internetu, niektórzy nadal nie do końca ufają tego typu metodom sprzedaży. W takim wypadku mogą skorzystać z innych możliwości – skontaktować się z firmami pośredniczącymi lub samodzielnie wybrać się do Szwajcarii. Przed organizacją takiej podróży warto jednak skrupulatnie przeliczyć wszystkie związane z nią wydatki, które czasami mogą przesądzić o tym, że lepiej skorzystać z innej metody.

Sprowadzenie auta ze Szwajcarii – jak wygląda?

Sprowadzenie auta ze Szwajcarii nie jest tak trudne, jak mogłoby się na początku wydawać. Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży Szwajcar powinien wyrejestrować pojazd w swoim urzędzie i wręczyć Ci stary dowód rejestracyjny z pieczątką świadczącą o sprzedaży samochodu.

Zakładając, że zamierzasz wrócić autem ze Szwajcarii do Polski, powinieneś zaopatrzyć się w odpowiednie tablice rejestracyjne z czerwonym paskiem, razem z nimi otrzymasz także tymczasowy dowód rejestracyjny (również z czerwonym paskiem), znajdą się na nim Twoje dane.

Następnie musisz dokonać wyboru, czy chcesz wrócić pojazdem samodzielnie, czy skorzystasz z lawety. Jeżeli zdecydujesz się na pierwszą opcję, musisz pamiętać, że samochód powinien mieć aktualny przegląd techniczny.

Jeśli jednak auto nie nadaje się do jazdy lub istnieje inny powód, dla którego zdecydujesz  się na przewiezienie pojazdu na lawecie, będziesz potrzebować:

  • umowy lub faktury zakupu,
  • starego dowodu rejestracyjnego,
  • druk EUR 1.

Auto ze Szwajcarii – jakie dokumenty będą potrzebne?

Abyś mógł w pełni cieszyć się swoim nowym autem ze Szwajcarii musisz pamiętać o skompletowaniu wszelkich niezbędnych dokumentów. Najważniejszym z nich jest niewątpliwie stary dowód  rejestracyjny – Frahrzeugausweis. Jeżeli chcesz, by wszystkie formalności przebiegły sprawnie i satysfakcjonująco, nie zapomnij również o:

  • potwierdzeniu opłaceniu akcyzy – w przypadku samochodu poniżej 2000 cm3 stawka ta wynosi 3,1% pojazdu, przy autach, które ją przekraczają, stawka wzrasta do 18,6%. Jeżeli chcesz upewnić się, że sprzedający opłacił akcyzę, zajrzyj na jedną ze stron Ministerstwa Finansów.
  • świadectwie dokonania odprawy celnej – samochody ze Szwajcarii są oclone ze względu na to, że kraj nie należy do Unii Europejskiej. Jeżeli chcesz uniknąć opłaty celnej, upewnij się, że pojazd został wyprodukowany na Wspólnoty Europejskiej i posiada wspomniany wcześniej wniosekEUR-1.
  • umowie kupna-sprzedaży lub fakturze – o ile kupujesz samochód od handlarza potrzebujesz jedynie tego dokumentu, jeśli jednak dotychczasowy właściciel auta ze Szwajcarii nie prowadzi związanej z tym działalności, niezbędne będą dwa dokumenty – umowa między Szwajcarem, a handlarzem, od którego kupił samochód oraz umową między Tobą, a handlarzem.

Jak sprawdzić historię auta ze Szwajcarii?

Historię samochodu ze Szwajcarii najłatwiej jest sprawdzić po numerze VIN, umożliwia to platforma historiapojazdu.gov.pl. Po założeniu profilu zaufanego należy wpisać w wyszukiwarce odpowiednie dane, takie jak: VIN, data pierwszej rejestracji pojazdu czy jego numer rejestracyjny. Po chwili otrzymasz wszystkie najbardziej istotne informacje na temat sprawdzanego auta, ale przede wszystkim upewnisz się, że nie pochodzi ono z kradzieży.

Jak sprawdzić auto ze Szwajcarii? Przebieg i stan techniczny

Sprawdzenie przebiegu oraz stanu technicznego auta ze Szwajcarii może okazać się już nieco trudniejsze, szczególnie jeżeli pojazd lata świetności ma już za sobą. Właściciele w takich sytuacjach często tłumaczą, że dokumentacja była, ale się zawieruszyła lub w międzyczasie została wyrzucona. Jeżeli jednak masz świadomość tego, że samochód jest leciwy, możesz zdecydować się na ściągnięcie go na lawecie i sprawdzenie po przywiezieniu do Polski. Jeśli jednak decydujesz się na kupno nowszego, a co za tym idzie droższego pojazdu, lepiej samodzielnie wybrać się do Szwajcarii. Najlepiej zabrać ze sobą zaprzyjaźnionego mechanika lub osobę, która po prostu zna się na motoryzacji. W innym wypadku pozostaje jeszcze szukanie stacji diagnostycznej na miejscu, na własną rękę.

Czy warto kupić auto ze Szwajcarii?

Konkretna odpowiedź na to pytanie jest dość trudna, ponieważ zależy od wielu czynników. Pierwszym jest oczywiście atrakcyjność, sprawność oraz cena sprowadzanego ze Szwajcarii samochodu. Dodatkowe koszty wiążą się z samą podróżą zagranicę i środkiem transportu, z jakiego chcesz korzystać. Kolejną składową ostatecznej sumy jest opłata za lawetę lub załatwienie  wszelkich formalności z dopuszczeniem pojazdu do poruszania się po drogach. Najlepszym sposobem na sprawdzenie opłacalności ściągnięcia auta ze Szwajcarii jest skorzystanie ze specjalnego kalkulatora. W sieci dostępnych jest mnóstwo serwisów, które uwzględniają wszelkie opłaty związane z tego typu inwestycją, co sprawia, że przedstawią Ci realne kwoty, dzięki czemu w kilka minut możesz dowiedzieć się czy transakcja jest korzystna.

Ile kosztuje laweta ze Szwajcarii do Polski?

Trudno jednoznacznie określić, jaką kwotę należy przygotować na opłatę lawety z autem ze Szwajcarii. Można jednak śmiało powiedzieć, że w większości przypadków ceny za 1 km oscylują w granicach ok. 1,50 zł. Warto jednak porównać stawki różnych firm, ponieważ niektóre z nich bardzo często oferują atrakcyjne promocje w przypadku dłuższych tras.

 

Musisz pamiętać, że po sprowadzeniu auta ze Szwajcarii konieczne jest przerejestrowanie go oraz wykupienie obowiązkowej polisy OC. Najbardziej korzystną ofertę ubezpieczenia komunikacyjnego znajdziesz dzięki kalkulatorowi dostępnemu w serwisie compero.pl. W naszej bazie znajdują się policy OC i AC pochodzące od najlepszych ubezpieczycieli w Polsce, dzięki czemu z pewnością znajdziesz ochronę swojego samochodu ze Szwajcarii.

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również