ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Autostrady i drogi ekspresowe w Polsce – autostrady w budowie, dopuszczalna prędkość i cennik 2022

Zawodowi kierowcy doskonale znają zasady poruszania się po różnych rodzajach dróg. Jeżeli na co dzień jeździsz samochodem w obrębie swojego miasta i jego najbliższych okolic, to przed wyruszeniem w dłuższą trasę odśwież sobie informacje o autostradach i drogach ekspresowych.

Jak jest różnica między autostradami i drogami ekspresowymi?

Autostrady i drogi ekspresowe to drogi szybkiego ruchu. Między nimi występuje jednak kilka różnic, które zostały wskazane w ustawie Prawo o ruchu drogowym. To właśnie m.in. w tym akcie prawnym zostały zdefiniowane różne rodzaje dróg, w tym autostrady i drogi ekspresowe.

Autostrada to droga:

 • Dwujezdniowa,
 • Oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi (znak D-9),
 • Na której nie odbywa się ruch poprzeczny.

Po autostradach mogą poruszać się jedynie pojazdy samochodowe (również z przyczepą), których konstrukcja umożliwia im rozwinięcie prędkości co najmniej 40 km/h.

Droga ekspresowa to droga:

 • Jednojezdniowa lub dwujezdniowa,
 • Oznaczona odpowiednimi znakami (znak D-7),
 • Ze sporadycznie występującymi skrzyżowaniami.

Z dróg ekspresowych w Polsce mogą korzystać tylko pojazdy samochodowe. W ustawie brak jest przy tym wskazania minimalnej prędkości, jaką powinien rozwijać pojazd poruszający się taką drogą.

Tym, co łączy autostrady i drogi ekspresowe, jest ograniczenie dotyczące czterokołowców (np. quadów) – nie mogą one poruszać się tymi drogami.

Jak wygląda mapa autostrad w Polsce?

Na mapie autostrad i dróg ekspresowych w Polsce systematycznie pojawiają się kolejne oddawane do użytku odcinki. Jak przebiega budowa tych dróg w Polsce? Według informacji podawanych przez GDDKiA, w 2021 r. oddano do użytku kierowców następujące odcinki autostrad:

 • A1 Tuszyn-Piotrków Trybunalski Południe (15,9 km),
 • A1 Kamieńsk-Radomsko (16,7 km),
 • A1 Radomsko-granica woj. łódzkiego i śląskiego (7 km),
 • A1 granica woj. łódzkiego i śląskiego-Częstochowa Północ (16,9 km).

W 2022 r. z kolei zostanie przekazany do użytkowania kolejny odcinek na autostradzie A1 (Piotrków Trybunalski Południe-Kamieńsk o długości 24,2 km) oraz odcinki na autostradzie A18 (o łącznej długości 21,9 km).

Ile kilometrów autostrad jest w Polsce? Na koniec 2021 r. sieć dróg szybkiego ruchu w Polsce miała łączną długość 4670,5 km. Na tę liczbę składają się autostrady (1778,9 km) oraz drogi ekspresowe (2891,6 km).

Z uwagi na wciąż prowadzone prace, kierowcy przed wyruszeniem w trasę powinni sprawdzić Serwis Mapowy GDDKiA. W Serwisie znaleźć można informacje m.in. o robotach drogowych, utrudnieniach na drogach czy blokadach. Na podanej stronie internetowej dostępna jest też mapa z oznaczeniami kamer na drogach.

Jakie są ograniczenia prędkości na autostradach i drogach ekspresowych?

Na drogach szybkiego ruchu, podobnie jak na pozostałych drogach w Polsce, obowiązują ograniczenia prędkości. Informacje o dopuszczalnej (maksymalnej) prędkości na autostradach i drogach ekspresowych znajdują się w art. 20 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Dozwolona prędkość uzależniona jest od rodzaju drogi i pojazdu.

Z jaką prędkością można jechać na autostradzie lub drodze ekspresowej?

Pojazd

Autostrada

Droga ekspresowa

Samochód osobowy

Motocykl

Samochód ciężarowy o DMC do 3,5 t

140 km/h

Jednojezdniowa – 100 km/h

Dwujezdniowa – 120 km/h

Zespół pojazdów (np. samochód osobowy z przyczepą)

Pojazdy inne niż wymienione wyżej (np. przewożące materiały niebezpieczne)

80 km/h

80 km/h

Autobus spełniający dodatkowe warunki techniczne

100 km/h

100 km/h

Ograniczenia prędkości to nie wszystko, o czym powinieneś pamiętać. Od prędkości dozwolonej odróżnia się prędkość bezpieczną. To prędkość, z jaką możesz bezpiecznie poruszać się po danej drodze, uwzględniając wszystkie czynniki, np. natężenie ruchu czy pogodę.

Ile wynoszą opłaty za autostrady w 2022 roku?

Właściciele samochodów osobowych korzystający z dróg ekspresowych nie muszą obawiać się opłat. Płatny jest za to przejazd niektórymi autostradami (a dokładniej odcinkami autostrad) A1, A2 i A4.

Które odcinki autostrad są płatne?

 

Autostrada A1

Autostrada A2

Autostrada A4

Odcinki koncesyjne

Odcinek Rusocin-Nowa Wieś

Odcinek Konin-Świecko

Odcinek Kraków-Katowice

Odcinki zarządzane przez GDDKiA

Odcinek Konin-Stryków

Odcinek Wrocław-Sośnica

Wysokość stawek za przejazd 1 km odcinka autostrady zarządzanej przez GDDKiA wynosi:

 • Dla motocykli – 0,05 zł,
 • Dla pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony – 0,10 zł.

Wysokość opłat za przejazd odcinkami koncesyjnymi można sprawdzić bezpośrednio na stronach internetowych poszczególnych koncesjonariuszy. Zamieszczone są tam intuicyjne w obsłudze kalkulatory, które pozwalają łatwo wyliczyć wysokość opłaty za przejazd na wybranej trasie. W cennikach zamieszczonych na stronach internetowych koncesjonariuszy można też znaleźć informacje o kategoriach pojazdów. Należą do nich:

 • Kategoria 1 – motocykle,
 • Kategoria 2 – pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony,
 • Kategoria 3 – pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i poniżej 12 ton,
 • Kategoria 4 – pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej co najmniej 12 ton,
 • Kategoria 5 – autobusy.

Opłatę za przejazd płatnymi odcinkami autostrad można wnieść na różne sposoby. Przykładowo za przejazd autostradą na odcinku Kraków-Katowice można zapłacić, korzystając z 4 rodzajów płatności – A4 Go, Videotolling, karty płatniczej i gotówki.

Zgodnie z zapowiedziami, wszystkie autostrady w Polsce mają być płatne. W kolejnych latach na poszczególnych odcinkach będą montowane systemy poboru opłat. Aktualnie kierowcy mogą korzystać bezpłatnie m.in. z autostrad A6, A8 czy A18 na całej długości.

Jak postępować w przypadku awarii na autostradzie lub drodze ekspresowej?

Ograniczenia dotyczące korzystania z dróg szybkiego ruchu nie dotyczą wyłącznie dopuszczalnej prędkości, ale również postoju i holowania pojazdów. Zarówno na autostradach, jak i drogach ekspresowych zabronione jest:

 • Zawracanie,
 • Postój – z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych.

W przypadku autostrad pamiętać należy o jeszcze jednym ograniczeniu – dotyczy ono holowania. W ustawie Prawo o ruchu drogowym można przeczytać, że holowanie na autostradzie jest dozwolone wyłącznie przez pojazdy do tego przeznaczone.

Za cofanie czy postój w miejscu do tego nieprzeznaczonym na autostradzie lub drodze ekspresowej przewidziane są mandaty w wysokości 300 zł.

Często korzystasz z autostrad i obawiasz się, że w razie awarii będziesz musiał sporo zapłacić za holowanie samochodu? Jeździsz głównie drogami ekspresowymi, ale nie chcesz ryzykować i prosić o holowanie bliską osobę lub znajomego? Z pomocą przychodzi ubezpieczenie assistance.

Polisa assistance to jedno z dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, które możesz kupić zarówno w wersji całorocznej (przy zakupie OC), jak i na wybrany okres (np. tydzień czy miesiąc). Assistance na cały rok kupisz za pośrednictwem naszego kalkulatora OC Compero.

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również