ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Badania psychologiczne kierowców – najważniejsze informacje

Badania lekarskie i psychologiczne są istotnym punktem w drodze do zdobycia prawa jazdy. Psychotesty dla kierowców mają za zadanie uświadomić ich o zagrożeniach na drodze oraz określić ich zdolności i możliwości psychiczne – sprawność psychomotoryczną i procesy poznawcze.

 

Badania psychologiczne kierowców – czym są?

Badania psychotestem oceniają osobowość badanego, jego sprawność intelektualną, umiejętność koncentracji, spostrzegawczość, a także szybkość podejmowania decyzji. Z kolei badania wykonywane w ciemni mają za zadanie określić zdolność do prowadzenia pojazdu w warunkach nocnych. Wszystko po to, aby zapewnić kierowcom, a tym samym innym uczestnikom ruchu drogowego, jak największe bezpieczeństwo. Między innymi dlatego badania psychologiczne dla kierowców kat. C są tak istotne.

Takie specjalistyczne badania mogą być przeprowadzane tylko i wyłącznie w pracowniach psychologicznych, które są wpisane w rejestr marszałka województwa.

 

Psychotesty – dla kogo są?

Badania psychologiczne mają obowiązek wykonać wszyscy kierowcy, którzy ze względu na charakter wykonywanej pracy wymagają dobrego stanu zdrowia, ogólnej dobrej sprawności fizycznej, podzielności uwagi, umiejętności skoncentrowania się i szybkiego refleksu. A więc:

  • kierowcy zawodowi – kierujący pojazdami uprzywilejowanymi – policjanci, strażacy, ratownicy medyczni. Ponadto instruktorzy nauki jazdy i egzaminatorzy. Kierowcy TIR-ów, taksówkarze, a także konwojenci;
  • kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B kierowani są na badanie przez pracodawcę jeśli są kierowcami pojazdów służbowych, a więc dostawcami, kurierami, taksówkarzami, przedstawicielami handlowi;
  • odrębną grupę osób kierowanych na badania stanowią kierowcy karani za wykroczenia – tacy, którzy przekroczyli liczbę 24 punktów karnych lub prowadzili po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających.

Badania psychotechniczne – etapy

Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców? Oto etapy:

  1. Po pierwsze – bada się osobowość kierowcy. Robi się to poprzez wypełnienie kwestionariuszy oraz rozmowy z psychologiem. Badania te mają na celu ustalenie zachowania kierowcy w poszczególnych sytuacjach. W tym miejscu zazwyczaj odpowiadamy "tak" lub "nie" na pytania na przykład o to, czy jesteśmy zazdrośni, czy lubimy próbować nowych potraw;
  2. Kolejnym krokiem jest zdiagnozowanie zdolności intelektualnych osoby badanej – w tym celu rozwiązuje się specjalne testy uwagi i sprawności umysłu. Badanie polega na dopasowywaniu figur – jak puzzle tak, aby tworzyły spójną całość lub wybraniu spośród fragmentów ten, który nie pasuje do tematyki pozostałych;
  3. Na koniec wykonuje się z pomocą odpowiedniego sprzętu zadania mające określić szybkość czasu reakcji, koordynację wzrokowo ruchową czyli krótko mówiąc – refleks i zręczność. Widzenie w ciemności, postrzeganie prędkości i odległości, reakcję na olśnienie. W tym celu naciska się pedały w zależności od bodźca światła lub dźwięku. Pomaga to wychwycić zachowania na drodze – czy są impulsywne, gwałtowne, czy też łagodne i świadczą o opanowaniu.

Udając się na badania, należy zabrać ze sobą rzecz jasna dokument tożsamości. Nie należy przychodzić po nocnym dyżurze – trzeba dostosować termin badania do godzin pracy, ponieważ na testach powinno się być wypoczętym. Osoby, które noszą okulary do czytania lub jazdy samochodem zabierają je ze sobą.

W zależności od poradni psychologiczne badania kierowców trwa od pół godziny do dwóch godzin, wykonywane są obowiązkowo co pięć lat, a w przypadku osób po 50. roku życia co 30 miesięcy. Badania lekarskie i psychologiczne kierowców - cena takich testów jest ustalana przez Ministra Zdrowia albo kierownika danej placówki Medycyny Pracy.

 

Przykładowe pytania w kwestionariuszu

W internecie można znaleźć dużo stron z przykładowymi testami a także opisami działania aparatury podczas badań psychologicznych. Pomagają one oswoić się i przygotować do tego ważnego wydarzenia zwłaszcza, gdy wykonujemy je po raz pierwszy.

Pytania lub stwierdzenia, na które należy udzielić odpowiedzi mogą być przeróżne:

  • Czy masz wiele różnych hobby?
  • Lubię mieć wokół siebie dużo ludzi, tak czy nie?
  • Jak ma na imię Adam Mickiewicz?

Jak rozwiązywać testy psychologiczne dla kierowców? Często są to dla nas trudne odpowiedzi na bardzo łatwe pytania i na odwrót. Nie należy się ich jednak bać. Nie ma tutaj dobrych ani złych odpowiedzi. Wszyscy kierowcy zawodowi muszą posiadać nie tylko odpowiednie kwalifikacje, ale także odpowiednie uwarunkowania psychiczne – warto więc poznać własne możliwości i podejść do tematu badań uczciwie. Należy również podkreślić fakt, że badania psychologiczne dla kierowców kat. C to skuteczny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Są one tak samo ważne, jak badania lekarskie.

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również