poradnik

Benzyna do diesla - jak postępować w razie pomyłki przy tankowaniu?

  • Marek Pawłowski
  • Komunikacja

Benzyna do diesla - jak postępować w razie pomyłki przy tankowaniu?

Pomyłka podczas tankowania może przydarzyć się każdemu. Jeżeli przytrafiła się właśnie tobie, to powinieneś wiedzieć, jak postępować. Wlanie benzyny do diesla nie zawsze musi oznaczać problemy i wysokie koszty naprawy pojazdu. Sprawdź, co zrobić, jeżeli w baku pojazdu z silnikiem diesla - zamiast oleju napędowego - znalazła się benzyna.

 

Benzyna w dieslu - co robić?

Sposób postępowania zależy od dwóch kwestii. Pierwsza dotyczy tego, kiedy zorientowałeś się, że wlałeś benzynę do diesla, druga z kolei wiąże się z rodzajem pojazdu:

  • Jeżeli zatankowałeś benzynę pod korek i zorientowałeś się o pomyłce jeszcze przed opuszczeniem stacji benzynowej, należy wezwać pomoc drogową.

Kupiłeś ubezpieczenie assistance? Nie będziesz musiał płacić za lawetę - wystarczy, że skontaktujesz się z infolinią firmy ubezpieczeniowej, a zajmie się ona organizacją pomocy. Pracownicy warsztatu samochodowego wypompują benzynę z baku, a następnie oczyszczą przewody paliwowe. W tym przypadku zatankowanie benzyny do diesla nie będzie cię wiele kosztować.

  • Jeśli wlałeś benzynę do diesla, ale jedynie trochę (max. 20-30 proc. obecnego w baku paliwa) i korzystasz ze starszego samochodu, to wystarczy dolać do pełna ON.

Dolewanie benzyny do diesla było wskazane w modelach pojazdów wyposażonych w silniki wysokoprężne starszych generacji. Jeżeli korzystasz z samochodu wyprodukowanego w latach 70., 80. czy nawet 90. ubiegłego wieku, to nie powinno dojść do uszkodzenia auta - wystarczy, że uzupełnisz bak olejem napędowym i pozwolisz silnikowi wypalić benzynę.

Uwaga! Ten sposób nie zadziała, jeżeli korzystasz z pojazdu wyposażonego np. we wtrysk common rail. Wówczas nie powinieneś uruchamiać samochodu, ale natychmiast wezwać lawetę i oddać pojazd w ręce doświadczonych mechaników.

  • Gdy zatankowałeś benzynę zamiast oleju napędowego, nie zauważyłeś tego faktu i uruchomiłeś silnik, konieczne będzie zwrócenie się o pomoc do fachowców.

W tym przypadku wypompowanie benzyny to nie wszystko. Specjaliści będą musieli również przepłukać układ paliwowy, w tym wtryskiwacze i przewody. Nie obejdzie się też bez wymiany filtrów paliwa. Koszty usunięcia szkód spowodowanych przez niewłaściwy rodzaj paliwa mogą być wysokie.

Czy pistolet od diesla wejdzie do benzyny? Stacje paliw minimalizują ryzyko wlania benzyny do diesla poprzez właściwe oznakowanie pistoletów (są one różnych kolorów). Dodatkowo wlew oleju napędowego jest większy niż wlew benzyny - mają one inne średnice. Zatankowanie diesla do benzyny jest praktycznie niemożliwe, ale niestety w drugą stronę jest to realne.

Wlanie benzyny do diesla - objawy

O tym, że doszło do wlania benzyny do diesla, możesz dowiedzieć się dopiero wówczas, gdy zaobserwujesz charakterystyczne objawy. Symptomy świadczące o tym, że doszło do zatankowania niewłaściwego paliwa to przede wszystkim:

  • problemy z uruchomieniem silnika - jeżeli wlałeś do baku sporo benzyny, to prawdopodobnie będziesz miał trudności z tym, aby ruszyć z miejsca,
  • obniżony komfort jazdy - gdyby udało ci się uruchomić silnik, to jazda będzie bardzo utrudniona - może pojawić się np. szarpanie związane z tym, że silnik pracuje w sposób nieprawidłowy.

Zatankowanie benzyny do dieslato problem, z którym styka się wielu kierowców - pomyłki zdarzają się częściej, niż mógłbyś podejrzewać. Jeżeli również ty znalazłeś się w takiej sytuacji, to masz dwie możliwości: samodzielnie usunąć paliwo i oczyścić układ paliwowy lub skorzystać z pomocy fachowców. Rekomendowane jest to drugie rozwiązanie - wówczas będziesz mógł być pewien, że poszczególne podzespoły zostaną dobrze oczyszczone, a samochód pozostanie sprawny.

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

Przeczytaj również

  • Marek Pawłowski

Płatności bezgotówkowe w Policji są możliwe dzięki nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, która została wprowadzona we wrześniu 2017 roku. Od tamtej pory radiowozy...

  • Klaudia Malinowska

Ubezpieczenie motocykla na tor jest dla motocyklistów bardzo istotne, gdyż podczas wyścigów czy rajdów nie trudno o wypadek, a tym samym uszkodzenie maszyny. Wielu...

  • Marek Pawłowski

Planujesz w tym roku wyjechać na zagraniczne wakacje samochodem? Rozważ dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę – zapewnisz sobie wsparcie, bez względu na to, co stanie się na...