Bilet na pociąg kupiony w promocji też można zwrócić

Kolej stara się przyciągać klientów nie tylko nowymi składami i szybszymi połączeniami, ale i promocjami biletowymi. Jeśli kupiliśmy bilet po okazyjnej cenie, to mamy możliwość skorzystania z o wiele tańszej podróży. Czy jednak bilet kupiony w ramach promocji może zostać przez nas zwrócony bez ponoszenia dodatkowych kosztów?

Ile kosztuje zwrot biletu?

Okazuje się, że polskie przepisy prawne pozwalają na zwrot biletu promocyjnego. Ta kwestia jest określana przez artykuł 17 ustawy z dnia 15 listopad 1984 roku Prawo przewozowe. Dodatkowo kwestie zwrotu promocyjnych biletów są precyzowane przez taryfy i regulaminy przewoźników.

Z samej ustawy wynika, że podróżny ma prawo do zmiany umowy przewozu lub odstąpienia od niej w miejscu zatrzymania pociągu na drodze przewozu, a także przed rozpoczęciem podróży. Jeśli podróżny decyduje się na odstąpienie od umowy, to należy mu się zwrot należności minus odstępne. Ostatnia opłata nie jest jednak pobierana, gdy odstąpienie było spowodowane z winy przewoźnika.

Kiedy odstąpienie kosztuje?

Choć bezkarny zwrot promocyjnego biletu kolejowego jest możliwy, to należy zdawać sobie sprawę, że gdy dokonaliśmy tego przez Internet, nie przysługuje nam prawo odstąpienia w ciągu 14 dni od zakupu od umowy zawartej na odległość. Reguluje to artykuł 3 punkt 1 ustawy o prawach konsumenta. Według tych przepisów mamy możliwość odstąpienia od biletu kolejowego kupionego w sieci, ale trzeba liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Nie unikniemy wtedy odstępnego w wysokości 10-15 proc. ceny biletu. Potwierdza to  decyzja Prezesa UOKiK wydana 18 grudnia 2009 roku.

Jak wcześniej wspomnieliśmy, kwestie zwrotu biletu są również regulowane przepisami i regulaminami kolejowymi. Dobrze jest się z nimi zapoznać, zanim podejmiemy taką decyzję. Szczegółowe informacje na ten temat znaleźć możemy na stronie internetowej Urzędu Transportu Kolejowego w zakładce Karta Praw Pasażera.

Expert Compero Expert Compero

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

  • Zuzanna Jóźwiak

Italia jest jednym z najpopularniejszych państw, gdzie Polacy chętnie udają się na wakacje. Jeśli to Twój pierwszy wyjazd do Włoch, zanim go zaplanujesz warto jednak sprawdzić, jak wygląda...

  • Monika Słupczyńska

Od października 2021 roku system viaTOLL został zastąpiony przez opłaty elektroniczne e-TOLL. System obejmuje jedynie państwowe autostrady, drogi ekspresowe i krajowe zarządzane przez GDDKiA. W...

  • Marek Pawłowski

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Każdy rodzic chce, aby jego dzieci spędziły jak najlepiej ten czas, w szczególności na wyjeździe rodzinnym. Jednak podróż z dzieckiem jest czasem...