poradnik

Bilet na pociąg kupiony w promocji też można zwrócić

  • Expert Compero
  • Turystyka

Bilet na pociąg kupiony w promocji też można zwrócić

Kolej stara się przyciągać klientów nie tylko nowymi składami i szybszymi połączeniami, ale i promocjami biletowymi. Jeśli kupiliśmy bilet po okazyjnej cenie, to mamy możliwość skorzystania z o wiele tańszej podróży. Czy jednak bilet kupiony w ramach promocji może zostać przez nas zwrócony bez ponoszenia dodatkowych kosztów?

Ile kosztuje zwrot biletu?

Okazuje się, że polskie przepisy prawne pozwalają na zwrot biletu promocyjnego. Ta kwestia jest określana przez artykuł 17 ustawy z dnia 15 listopad 1984 roku Prawo przewozowe. Dodatkowo kwestie zwrotu promocyjnych biletów są precyzowane przez taryfy i regulaminy przewoźników.

Z samej ustawy wynika, że podróżny ma prawo do zmiany umowy przewozu lub odstąpienia od niej w miejscu zatrzymania pociągu na drodze przewozu, a także przed rozpoczęciem podróży. Jeśli podróżny decyduje się na odstąpienie od umowy, to należy mu się zwrot należności minus odstępne. Ostatnia opłata nie jest jednak pobierana, gdy odstąpienie było spowodowane z winy przewoźnika.

Kiedy odstąpienie kosztuje?

Choć bezkarny zwrot promocyjnego biletu kolejowego jest możliwy, to należy zdawać sobie sprawę, że gdy dokonaliśmy tego przez Internet, nie przysługuje nam prawo odstąpienia w ciągu 14 dni od zakupu od umowy zawartej na odległość. Reguluje to artykuł 3 punkt 1 ustawy o prawach konsumenta. Według tych przepisów mamy możliwość odstąpienia od biletu kolejowego kupionego w sieci, ale trzeba liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Nie unikniemy wtedy odstępnego w wysokości 10-15 proc. ceny biletu. Potwierdza to  decyzja Prezesa UOKiK wydana 18 grudnia 2009 roku.

Jak wcześniej wspomnieliśmy, kwestie zwrotu biletu są również regulowane przepisami i regulaminami kolejowymi. Dobrze jest się z nimi zapoznać, zanim podejmiemy taką decyzję. Szczegółowe informacje na ten temat znaleźć możemy na stronie internetowej Urzędu Transportu Kolejowego w zakładce Karta Praw Pasażera.

Expert Compero Expert Compero

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

  • Anna Buczkowska

Pracodawca wysyła cię w podróż służbową? Przeczytaj, kiedy nie musisz się na nią zgadzać, jakie dodatki przysługują ci z tego tytułu i ile wynosi dieta w delegacji. Podróż służbowa...

  • Marek Pawłowski

Skibob to niszowa dyscyplina sportów zimowych, która mimo swojej małej popularności jest rozgrywana pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) na wielu turniejach. Zawodnicy...

  • Monika Słupczyńska

Heliskiing to dyscyplina sportowa, która cieszy się coraz większą popularnością. Miłośnicy narciarstwa, którzy są już znudzeni szusowaniem po stokach, bardzo chętnie szukają...