ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Blokada alkoholowa – cena, definicja, działanie i zastosowanie

Nietrzeźwi kierowcy są zagrożeniem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Aby ograniczyć liczbę zdarzeń drogowych z udziałem kierowców pozostających pod wpływem alkoholu, stosuje się prewencyjny środek, jakim jest blokada alkoholowa. Dowiedz się, czym jest blokada alkoholowa, jak z niej skorzystać i ile kosztuje jej montaż. 

 

Blokada alkoholowa – definicja, zastosowanie 

Co to jest blokada alkoholowa? Definicja blokady alkoholowej znajduje się w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z zapisem, który można znaleźć w tym akcie prawnym, przez blokadę alkoholową należy rozumieć urządzenie techniczne, które jest montowane w pojeździe. Jego zadaniem jest uniemożliwienie kierowcy, u którego zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3 uruchomienia silnika pojazdu. 

Blokada alkoholowa może w pojazdach pełnić funkcję prewencyjną. Dzięki niej kierowca (lub firma posiadająca flotę pojazdów i zatrudniająca kierowców) ma możliwość upewnienia się, że jest trzeźwy i może prowadzić pojazd.  

 

Blokady alkoholowe stosuje się w pojazdach zarówno silnikowych, jak i szynowych. Montażem tych urządzeń zajmują się ich producenci lub upoważnieni przedstawiciele. Właściciele samochodów, w których zamontowano blokadę alkoholową, muszą pamiętać o kalibracji tego urządzenia. Zgodnie z przepisami kalibracji dokonuje się: 

  • przed montażem blokady alkoholowej w pojeździe, 
  • po montażu blokady alkoholowej w aucie co 12 miesięcy. 

Właściciele pojazdów, którzy zdecydowali się na montaż blokady alkoholowej, muszą pamiętać, aby wozić ze sobą zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym oraz dokument potwierdzający kalibrację blokady alkoholowej. Brak tego dokumentu podczas kontroli skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy. 

 

Jak działa blokada alkoholowa i kiedy się ją montuje? 

Jak działa blokada alkoholowa w samochodzie? Jej działanie jest bardzo proste i zbliżone do dobrze znanych kierowcom alkomatów. Bez wchodzenia w kwestie techniczne można powiedzieć, że blokada uniemożliwia uruchomienie pojazdu kierowcy, który wcześniej pił alkohol. Aby możliwe było określenie, czy kierowca jest trzeźwy, musi on do urządzenia wprowadzić próbkę wydychanego powietrza. Służy do tego ustnik, który jest integralną częścią blokady alkoholowej. 

W trakcie montażu blokada alkoholowa zostaje zespolona z układem zapłonowym auta. Dzięki temu niemożliwe jest uruchomienie pojazdu bez sprawdzenia trzeźwości. 

Jeżeli kierowca jest trzeźwy, może uruchomić silnik. Gdy zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3, następuje blokada zapłonu silnika – samochód nigdzie nie pojedzie. 

Kiedy montuje się blokady alkoholowe? Wyróżnić można trzy grupy właścicieli pojazdów, które korzystają z tego rozwiązania:  

  • firmy posiadające flotę pojazdów – dzięki zastosowaniu urządzeń sprawdzających trzeźwość kierowców, kadra zarządzająca przedsiębiorstwem może upewnić się, że kierowcy wyjeżdżający w trasę są trzeźwi, 
  • kierowcy, w stosunku do których orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów, gdyż prowadzili po spożywaniu alkoholu – zastosowanie blokady samochodowej pozwala „skrócić” ten zakaz i powrócić do prowadzenia pojazdów, 
  • kierowcy, którym zdarza się sięgać po alkohol, a którzy wsiadając do pojazdu, chcą mieć pewność, że stężenie alkoholu w wydychanym przez nich powietrzu nie przekracza dopuszczalnej normy – dzięki możliwości samokontroli, nie muszą oni obawiać się sankcji w razie kontroli drogowej. 

Kierowcy z ostatniej grupy – z uwagi na koszty – często wolą zaopatrzyć się w alkomat. Trzeba jednak pamiętać, że blokady alkoholowe są dokładniejsze niż wiele alkomatów dostępnych na rynku – dotyczy to zwłaszcza alkomatów półprzewodnikowych. 

 

Blokady alkoholowe – jak skrócić zakaz prowadzenia pojazdu? 

Blokady alkoholowe montowane w pojazdach nie są szczególnie popularne w Polsce, mimo że ich wprowadzenie oferuje „drugą szansę” kierowcom przyłapanym na prowadzeniu auta po spożyciu alkoholu. Dlaczego? Jednym z głównych powodów jest brak wiedzy o tym, że istnieje możliwość skorzystania z blokady alkoholowej w samochodzie. Tymczasem takie rozwiązanie zostało przewidziane przez art. 182a Kodeksu karnego wykonawczego. 

Zwrot „skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów przez zastosowanie blokady alkoholowej” jest skrótem myślowym. Gdy sąd przychyli się do wniosku kierowcy, to wcale nie dochodzi do skrócenia okresu, przez jaki zakaz obowiązuje. W tym czasie kierowca może prowadzić jedynie te pojazdy, w których została zamontowana blokada alkoholowa. 

 

Kiedy kierowca ukarany za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu może skorzystać z blokady alkoholowej? Jeżeli: 

  • zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, 
  • zakaz orzeczony na podstawie art. 42 § 3 lub 4 Kodeksu karnego był wykonywany przez co najmniej 10 lat, 
  • postawa sprawcy oraz jego zachowanie uzasadniają przekonanie, że prowadzenie przez niego pojazdu nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji, 

to sąd może orzec o dalszym wykonywaniu środka karnego w przypadku pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Innymi słowy, kierowca będzie mógł korzystać z tych aut, które posiadają blokadę alkoholową. 

Jak krok po kroku przebiega procedura skrócenia zakazu prowadzenia pojazdu? Kierowca, w stosunku do którego taki zakaz został orzeczony, musi: 

  • złożyć do sądu wniosek o skrócenie zakazu poprzez zastosowanie blokady alkoholowej i otrzymać pozytywną decyzję, 
  • zdać egzamin na prawo jazdy – tylko wówczas, jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów został orzeczony na okres powyżej jednego roku, 
  • kupić/wynająć blokadę alkoholową oraz zlecić jej montaż – ten etap obejmuje też wizytę w stacji kontroli pojazdów, aby dokonać przeglądu. 

 

Jak długo trzeba jeździć z blokadą alkoholową? Zależy to wyłącznie od tego, na jak długo został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Jeżeli zakaz jest stosunkowo krótki (np. dwa lub trzy lata), to zakup blokady alkoholowej może być nieopłacalny ekonomicznie.  

 

Kiedy blokada alkoholowa nie skróci zakazu prowadzenia auta? 

Nie zawsze blokada alkoholowa w samochodzie pomoże kierowcy, w stosunku do którego został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Mowa tu o zakazie będącym wynikiem: 

  • niezatrzymania się do kontroli drogowej, 

W każdym z wymienionych przypadków kierowca nie będzie miał możliwości starania się o skrócenie zakazu poprzez skorzystanie z blokady alkoholowej. Warto o tym pamiętać – blokady alkoholowe nie pomogą każdemu kierowcy, w stosunku do którego sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów. 

Blokada alkoholowa do samochodu jest rozwiązaniem korzystnym dla kierowców zawodowych, którym zdarzyło się popełnić błąd. Dzięki możliwości zwrócenia się do sądu o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów poprzez zastosowanie blokady alkoholowej mogą oni wrócić do wykonywania swojej pracy. Dzięki temu nie muszą szukać innego źródła dochodu. 

 

Kierowca, który składa do sądu wniosek o skrócenie zakazu poprzez zastosowanie blokady alkoholowej, jest informowany o rozstrzygnięciu – z reguły sądy podejmują decyzje na posiedzeniach niejawnych. 

 

Blokada alkoholowa w samochodzie – cena  

Ile kosztuje blokada alkoholowa? Cena zależy od kilku parametrów. Jeżeli chcesz zainstalować takie urządzenie w swoim samochodzie, to możesz: 

  • zdecydować się na jego wynajem – na polskim rynku działają firmy oferujące blokady alkoholowe od 59 zł za miesiąc, 
  • zakupić blokadę – urządzenie można nabyć w cenie zaczynającej się od kilkuset złotych, ale do wydatku na blokadę alkoholową należy doliczyć jeszcze koszt jej montażu. 

To jednak nie wszystkie koszty. Ile kosztuje założenie blokady alkoholowej w samochodzie? Kierowca (lub firma), który zdecydował się na montaż tego urządzenia w swoim aucie, musi uwzględnić również koszt przeglądu w stacji kontroli pojazdów. Za przegląd w tym zakresie zapłacić trzeba ok. 50 zł. 

Ile kosztuje blokada alkoholowa w samochodzie? W zależności od modelu urządzenia i auta koszt może zamknąć się w kwocie od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Aby nie przepłacać, warto przekalkulować każdą z opcji – wynajmu i zakupu blokady alkoholowej do samochodu. W przypadku firm z reguły sprawdza się kupno urządzenia, z kolei w przypadku kierowców indywidualnych tańszym rozwiązaniem może okazać się jego wynajem. 

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również