ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Blokada parkingowa – czym jest i jak z niej korzystać?

Kupiłeś mieszkanie na osiedlu wraz z miejscem parkingowym? Możesz spotkać się z sytuacją, w której z twojego miejsca będą korzystać inni kierowcy. Aby uniknąć niepotrzebnych nerwów i sprzeczek, możesz skorzystać z blokady parkingowej. Poznaj rodzaje blokad parkingowych i sprawdź, kiedy będziesz potrzebował pozwolenia na jej postawienie.

 

Blokady miejsc parkingowych – rodzaje

Jeżeli zdecydowałeś się na blokadę miejsca parkingowego, to do wyboru masz kilka rozwiązań. Blokady parkingowe są dostępne w różnych formach. Przykłady to:

  • Automatyczna blokada parkingowa. Dla kierowców jest ona bardzo wygodna, gdyż eliminuje konieczność stosowania kluczyków czy kłódek. Automatyczne blokady są otwierane i zamykane za pomocą pilota.
  • Blokada parkingowa na klucz. To klasyczne, często spotykane rozwiązanie. Z reguły taka blokada jest wykonana z rurek stalowych i oklejona taśmą odblaskową. Może ona mieć różne kształty – na rynku dostępne są choćby tzw. choinki.
  • Pachołki parkingowe. Słupki parkingowe to najprostsze konstrukcje pozwalające zabezpieczyć miejsce parkingowe. Są one na zamykane na kłódkę, a ich atutem jest przystępna cena.

Jaka blokada na parkingu sprawdzi się najlepiej? Każda z tą samą skutecznością chroni miejsce parkingowe przed zajęciem przez innego kierowcę – wystarczy tylko prawidłowo ją zamontować. Główna różnica między poszczególnymi blokadami parkingowymi sprowadza się do wygody kierowcy. Bardziej komfortowe jest korzystanie z automatycznych blokad parkingowych – w ich przypadku nie będziesz musiał za każdym razem opuszczać samochodu, aby usunąć lub ustawić blokadę miejsca parkingowego.

Blokada parkingowa – cena i montaż

Zastanawiasz się, ile kosztują blokady parkingowe? Ceny najtańszych modeli zaczynają się już od ok. 100 zł. Zakup blokady o solidnej konstrukcji (np. „choinki”) to koszt ok. 200-300 zł. Najdroższe są blokady automatyczne – ich ceny z reguły przekraczają 600 zł.

Blokady znajdziesz m.in. w sklepach budowlanych i drogowych. Spory wybór barier parkingowych znajdziesz w sklepach internetowych oraz na platformach sprzedażowych, np. Allegro.

Montaż blokady parkingowej jest bardzo prosty i prawdopodobnie nie będziesz potrzebował pomocy. Droższe blokady mogą w zestawie posiadać wszystkie niezbędne do ich montażu elementy, np. kołki czy wkręty.

 

Blokada miejsca parkingowego a pozwolenie na montaż

Zapora parkingowanie zawsze będzie mogła zostać zamontowana bez uprzedniego uzyskania pozwolenia. Wszystko zależy od tego, kto jest właścicielem miejsca postojowego. Jeżeli blokadę chcesz postawić na:

  • osiedlowym parkingu – powinieneś mieć zgodę zarządcy terenu. Dotyczy to również sytuacji, gdy wykupiłeś miejsce parkingowe. W przeciwnym razie po zamontowaniu blokady parkingowej mogą spotkać cię problemy.
  • miejscu parkingowym należącym do gminy – również powinieneś posiadać stosowne pozwolenie. Aby je otrzymać, będziesz musiał złożyć wniosek. Blokadę będziesz mógł postawić dopiero po odebraniu zgody na jej montaż.

Dlaczego opłaca się postawić pachołek parkingowy? Mimo formalności, jakie cię czekają, to rozwiązanie pozwala skutecznie zabezpieczyć miejsce parkingowe przed pozostałymi kierowcami. Blokady często można spotkać na starszych osiedlach, na których miejsc parkingowych z reguły jest niewiele.

Bariera parkingowazamontowana po otrzymaniu pozwolenia pozwoli ci też otrzymać pomoc – np. od policji czy funkcjonariuszy straży miejskiej – gdyby doszło do jej usunięcia i zajęcia miejsca parkingowego przez innego kierowcę.

 

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również