poradnik

Bon turystyczny – dla kogo, jak uzyskać i gdzie można nim płacić

  • Patrycja Kowalewska
  • Turystyka

Bon turystyczny – dla kogo, jak uzyskać i gdzie można nim płacić

Polski Bon Turystyczny to nowy rodzaj wsparcia w formie bezgotówkowej dedykowany rodzinom wychowującym dzieci w wieku do 18 lat. Planujesz urlop z całą rodziną nad morzem lub w górach? Dowiedz się, jak aktywować bon turystyczny. Wskazujemy też, gdzie można zrealizować bon turystyczny.

Dla kogo jest przeznaczony bon turystyczny?

Z bonu turystycznego skorzystać mogą rodziny z co najmniej jednym dzieckiem poniżej 18 roku życia. Nie obowiązuje w ich przypadku kryterium dochodowe – bony są przyznawane na analogicznych zasadach co środki z Programu 500 Plus. Polski Bon Turystyczny jest przyznawany w wysokości 500 zł na dziecko, przy czym rodzina z dzieckiem mającym orzeczenie o niepełnosprawności może otrzymać dodatkowe świadczenie, również w wysokości 500 zł.

Z informacji zamieszczonej na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wynika, że bon turystyczny ma też za zadanie łagodzić skutki kryzysu w branży turystycznej. To właśnie ta branża w największym stopniu ucierpiała w związku z pandemią COVID-19.

Planujesz zimowy urlop i zastanawiasz się, do kiedy jest ważny bon turystyczny? Z Polskiego Bonu Turystycznego nie musisz korzystać tylko w wakacje – jest on ważny do końca marca 2022 r.

ZUS: bon turystyczny - wniosek

Jak złożyć wniosek o bon turystyczny? Wniosek o bon turystyczny złożysz jedynie przez Platformę Usług Elektronicznych – PUE ZUS, gdyż bon turystyczny ma formę wyłącznie elektroniczną. Założenie profilu PUE ZUS w celu uzyskania bonu turystycznego jest bezpłatne, ale wiąże się z koniecznością potwierdzenia tożsamości. Do tego z kolei potrzebne są: profil zaufany, kwalifikowany podpis elektroniczny lub konto w banku współpracującym w tym zakresie z ZUS.

Po zalogowaniu się na nowo utworzony profil będziesz mógł złożyć wniosek o bon turystyczny – w zakładce „Ogólny”. Jeżeli zastanawiasz się, jak aktywować bon turystyczny lub jak odebrać bon turystyczny, to dokonasz tego online – przez swój profil PUE ZUS. Aby wykorzystać bon, będziesz musiał okazać wygenerowany numer (otrzymasz go SMS-em na wskazany numer telefonu lub mailowo na adres poczty elektronicznej) przy rezerwacji pobytu lub przy zakwaterowaniu.

Bonu turystycznego nie musisz zrealizować jednorazowo – możesz nim płacić wielokrotnie aż do wyczerpania przyznanych środków.

Gdzie można wykorzystać bon turystyczny?

Z bonu turystycznego możesz skorzystać na terenie całej Polski – opłacisz nim usługi hotelarskie. W zależności od swoich planów możesz wybrać pobyt m.in. w hotelu, pensjonacie lub gospodarstwie agroturystycznym. Bon Turystyczny pozwala również na opłacenie imprezy turystycznej, np. wycieczki czy obozu, w którym weźmie udział Twoje dziecko.

Gdzie wykorzystać bon turystyczny? Nie każdy ośrodek przyjmuje taką formę zapłaty – mogą to robić przedsiębiorcy turystyczni oraz organizacje pożytku publicznego, które realizują np. imprezy turystyczne. To, gdzie można płacić bonem turystycznym, sprawdzisz na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej oraz na stronie internetowej www.bonturystyczny.gov.pl.

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

Przeczytaj również

  • Klaudia Malinowska

Dowód osobisty dla dziecka nie jest wymogiem - musi go posiadać każda osoba, która ukończyła 18 lat. Czasem jednak ten dokument jest niezbędny także młodszym, np. gdy w planach...

  • Patrycja Kowalewska

Ubezpieczenie turystyczne do Azji różni się nieco od polisy turystycznej obowiązującej w krajach europejskich. Dlaczego? Jest to spowodowane przede wszystkim odmiennym klimatem, naturą, a...

  • Zuzanna Jóźwiak

Niektórzy pracownicy mogą uzyskać dofinansowanie wypoczynku w postaci tzw. wczasów pod gruszą. Dowiedz się, czy ty również masz szansę na dodatkowe pieniądze i ile możesz...