ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Brak ciągłości OC – kiedy, kara za przerwanie ciągłości ubezpieczenia OC

Nawet 9030 zł – tyle w 2022 r. może kosztować brak ciągłości OC. Kupujesz samochód i zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony? Zorientowałeś się, że zaistniała przerwa w ubezpieczeniu OC i zastanawiasz się, co dalej? Odpowiadamy na pytania kierowców, które dotyczą ciągłości ubezpieczenia OC.

 

Kiedy ma miejsce brak ciągłości OC?

Przerwa w OC to moment, w którym dochodzi do przerwania ciągłości ubezpieczenia OC. Dla kierowcy każda (nawet jednodniowa) przerwa w ubezpieczeniu OC oznacza spore kłopoty finansowe – musi on spodziewać się kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Czy musi być ciągłość ubezpieczenia OC? To pytanie zadają sobie przede wszystkim kierowcy, który tylko sporadycznie korzystają ze swoich pojazdów. Odpowiedź brzmi: tak. Wyjątkiem są np. samochody zabytkowe, dla których ubezpieczenie OC można zakupić wyłącznie na czas ich faktycznego użytkowania.

Jak ominąć karę za brak OC? Jak sprawdzić OC poprzedniego właściciela? Kiedy rzeczywiście ma miejsce przerwa w ubezpieczeniu OC? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej. Warto wiedzieć, jak postępować, gdy ciągłość ubezpieczenia zostanie przerwana, aby nie narażać się na wysokie kary.

Ile kosztuje przerwa w OC i co grozi za brak ciągłości ubezpieczenia OC?

Gdy przerwa w ubezpieczeniu OC samochodu staje się faktem, pojawia się pytanie, jakie są kary za brak ubezpieczenia OC. Konsekwencje są bardzo surowe – otrzymasz wezwanie z UFG do uregulowania kary, będziesz musiał też z własnej kieszeni zapłacić za szkody, które spowodujesz nieubezpieczonym pojazdem.

 

Jaka kara za niepłacenie OC z UFG?

W Polsce nakładaniem kar za brak OC zajmuje się UFG. Instytucja ta typuje nieubezpieczonych kierowców, korzystając z tzw. wirtualnego policjanta. To specjalne narzędzie przeszukuje bazę pojazdów w poszukiwaniu tych samochodów, które są nieubezpieczone. Jaka kara grozi za przerwę w ubezpieczeniu OC?

UFG nalicza opłaty karne według prostego schematu – są one wyliczane z uwzględnieniem zaledwie trzech czynników. Są to:

  • rodzaj pojazdu – obowiązują inne stawki dla samochodów osobowych, samochodów ciężarowych i pozostałych pojazdów,
  • okres pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej w danym roku kalendarzowym – rozróżnia się trzy okresy: do trzech dni, od czterech do 14 dni i powyżej 14 dni,
  • minimalne wynagrodzenie za pracę, które jest ustalane na podstawie odrębnych przepisów – w ostatnich latach jego wysokość zmienia się co roku.

Jaka kara grozi ze strony UFG za niepłacenie OC? Biorąc pod uwagę powyższe parametry, wysokość opłat karnych za brak obowiązkowego OC w 2022 r. prezentuje się zgodnie z poniższą tabelą.

Okres pozostawania bez OC 

Samochody osobowe 

Samochody ciężarowe* 

Pozostałe pojazdy mechaniczne 

Do 3 dni 

1200 zł 

1810 zł 

200 zł 

Od 4 do 14 dni 

3010 zł 

4520 zł 

500 zł 

Powyżej 14 dni 

 

6020 zł 

9030 zł 

1000 zł 

*Do tej kategorii zaliczane są również ciągniki samochodowe i autobusy.

Wysokie opłaty karne powodują, że kierowcy często zastanawiają się, jak uniknąć kary za brak OC. O tym, czy jest to możliwe, piszemy w dalszej części artykułu.

Przerwa w OC – kara za spowodowanie kolizji lub wypadku

Ciągłość ubezpieczenia OC jest niezwykle istotna, gdyż gwarantuje, że w razie kolizji czy wypadku ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy szkód spowodowanych przez kierowcę. Jeżeli zdarzy Ci się przerwa w opłacaniu OC i spowodujesz w tym czasie kolizję lub wypadek, wszelkie szkody będziesz musiał naprawić za własne pieniądze.

Kolizja z reguły oznacza drobne szkody w mieniu, np. wgniecenie w błotniku czy urwane lusterko. Jeżeli przerwa w OC będzie miała miejsce właśnie w czasie kolizji, to zasadniczo możesz porozumieć się z poszkodowanym kierowcą. Sprawa będzie wyglądać jednak zupełnie inaczej, gdy bez posiadania OC spowodujesz wypadek, w którym będą ranni lub ofiary śmiertelne.

Jaka kara za brak ubezpieczenia samochodu osobowego przez cały rok? Zgodnie z powyższą tabelą opłata wyniesie 6020 zł. To znacznie więcej niż kosztuje całoroczna polisa OC. Jeżeli nie chcesz przepłacać, skorzystaj z naszej porównywarki OC. Wypełnienie formularza zajmie Ci zaledwie pięć minut. Na podstawie udzielonych odpowiedzi otrzymasz propozycje od firm ubezpieczeniowych, z którymi współpracujemy.

Brak ciągłości w ubezpieczeniu OCi spowodowanie w tym czasie wypadku oznacza, że z własnych środków będziesz musiał pokryć tak szkody majątkowe, jak i osobowe. Poszkodowany kierowca czy pasażerowie będą mieć prawo domagania się nie tylko odszkodowania, ale także zadośćuczynienia czy renty. Kwoty tych świadczeń mogą opiewać na miliony złotych.

 

Przerwa w ubezpieczeniu OC a zniżki – czy można stracić zniżki?

Kierowcy doskonale wiedzą, że ostrożna jazda procentuje – w ten sposób można zebrać zniżki, a dzięki nim płacić mniej za OC. Czy przerwa w ubezpieczeniu OC wpływa na zniżki już wypracowane przez kierowcę? Czy zniżki na OC przepadają? Tak – kierowca może utracić część naliczonych przez ubezpieczyciela zniżek.

Wśród pytań, które przed ubezpieczeniem pojazdu zadaje klientowi każda firma ubezpieczeniowa, znajduje się zapytanie o przerwy w ubezpieczeniu OC. Każda przerwa w OC może spowodować, że kierowca straci część naliczonych zniżek. Aby tego uniknąć, jedynym rozwiązaniem jest pilnowanie ciągłości polisy.

 

Kara za brak OC – jak uniknąć wysokiej kary finansowej?

Jak uniknąć kary za niepłacenie OC? Jedynym sposobem jest regularne nabywanie polisy ubezpieczeniowej. UFG nie może obniżać wysokości kar za brak OC, gdyż te są ustalane poprzez ustawę. Osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, mogą jedynie złożyć wniosek o:

  • umorzenie opłaty karnej – umorzenie kary jest możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. gdy właściciel samochodu jest poważnie chory,
  • rozłożenie opłaty karnej na raty – o rozłożenie kary na raty mogą starać się osoby w trudnej sytuacji finansowej.

Jak uniknąć kary za brak ciągłości OC, jeżeli kierowca posiada dowód zakupu OC? W niektórych przypadkach może dojść do pomyłki i UFG może wytypować właściciela samochodu, który posiada ubezpieczenie. Wówczas wystarczy tylko przedstawić polisę, odpowiadając na wezwanie, np. dołączyć do pisma kopię polisy. To powinno wystarczyć, żeby UFG odstąpił od dochodzenia kary i wyjaśnił sytuację z firmą ubezpieczeniową.

Jak uniknąć kary za przerwę w OC? Aby nie dopuścić do przypadkowej przerwy w polisie, najlepiej kupić ubezpieczenie na cały rok. Kolejne ubezpieczenia będą odnawiać się automatycznie, a to zapobiegnie przypadkowej przerwie w OC.

Jak uniknąć kary za brak OC? Niektórzy właściciele samochodów błędnie zakładają, że nałożona na nich kara „zniknie” w momencie, gdy pozbędą się samochodu. Niestety, sprzedaż czy oddanie pojazdu do stacji demontażu nie rozwiązuje problemu – UFG w dalszym ciągu będzie mogła dochodzić zapłaty nałożonej kary.

 

Przerwa w OC – co zrobić, jak postępować?

Ciągłość ubezpieczenia OC musi zostać zachowana, aby kierowca nie naraził się na karę finansową. Właśnie się zorientowałeś, że nie opłaciłeś jednej z rat OC lub Twoja polisa się skończyła? Kara z UFG nie zawsze jest pewna – w pierwszej kolejności ustal, czy na pewno nastąpiła przerwa w ubezpieczeniu OC.

 

Przerwa w płaceniu OC – niezapłacenie raty OC

Niektórzy kierowcy decydują się na raty OC, aby nie płacić jednorazowo wysokiej składki. Nieopłacenie jednej z rat (poza pierwszą) nie jest równoznaczne z przerwą w OC. W tej sytuacji ubezpieczyciel ma obowiązek w dalszym ciągu zapewniać ochronę ubezpieczeniową. Aby jednak nie narażać się na dalsze koszty, powinieneś jak najszybciej wpłacić zaległą kwotę na rachunek bankowy ubezpieczyciela.

 

Brak ciągłości OC a wygaśnięcie OC – co zrobić?

To kolejny fałszywy alarm. Jeżeli kupiłeś ubezpieczenie na rok, to zadziała tzw. mechanizm automatycznego przedłużenia OC. Oznacza to, że przerwa w OC nie będzie miała miejsca. Ubezpieczyciel wezwie Cię jedynie do zapłaty składki. Możesz też nie przyjąć propozycji i samodzielnie poszukać odpowiadającej Ci polisy.

Uwaga! Przerwa w ubezpieczeniu OC będzie jednak miała miejsce, jeżeli przejąłeś ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela po zakupie używanego samochodu. Wówczas opisany wyżej mechanizm nie zadziała. W takiej sytuacji powinieneś jak najszybciej wykupić ubezpieczenie OC w wybranej firmie ubezpieczeniowej.

Kupujesz używany samochód? OC poprzedniego właściciela nie odnowi się na kolejny okres – będziesz musiał pilnować terminu końca umowy. Ponieważ od dnia podpisania umowy kupna-sprzedaży pojazdu to Ty odpowiadasz za jego ubezpieczenie OC, jeszcze przed zakupem auta upewnij się, że jest ono ubezpieczone. Możesz to zrobić na dwa sposoby:
- za pośrednictwem usługi HistoriaPojazdu.gov.pl,
- poprzez stronę UFG – znajduje się na niej wyszukiwarka.

Jeżeli zakupisz samochód bez OC, to już następnego dnia zostanie przerwana ciągłość ubezpieczenia na Twoje dane.

Co zrobić, gdy rzeczywiście ma miejsce przerwa w OC? Należy jak najszybciej wykupić ubezpieczenie komunikacyjne. Atrakcyjną ofertę możesz znaleźć za pośrednictwem naszego kalkulatora OC. To sposób, aby kupić ubezpieczenie OC szybko i wygodnie – bez wychodzenia z domu.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również