ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Brak dowodu rejestracyjnego – ile wyniesie mandat?

Jeszcze do niedawna za brak dowodu rejestracyjnego podczas kontroli policyjnej groził mandat w wysokości 50 zł. Kara jednak już nie obowiązuje. Od 1 października 2018 roku kierowcy nie muszą już posiadać przy sobie ani dokumentów pojazdu, ani polisy OC. Są jednak wyjątki, o których nie wszyscy kierowcy wiedzą.

Mandat za brak dowodu rejestracyjnego - od kiedy go nie otrzymamy?

Po nowelizacji Prawa o ruchu drogowym i innych ustaw znikły z taryfikatora drogówki mandaty za brak dowodu rejestracyjnego i OC podczas kontroli pojazdu. Wcześniej za nieokazanie podczas kontroli każdego z nich policjant mógł nałożyć kary po 50 zł, a więc w przypadku nieposiadania obu dokumentów kierowca narażał się na stratę rzędu 100 zł.

Od 1 października 2018 roku jazda zarówno bez dowodu rejestracyjnego, jak i potwierdzenia ubezpieczenia OC jest dozwolona, ale nie oznacza to, że kierowcy są całkowicie zwolnieni z posiadania tych dokumentów.

Pojazd musi mieć ważny dowód i aktualne OC. Kierowca nie jest jednak zobowiązany do wożenia ich papierowych wersji w samochodzie.

Dzięki postępowi cyfryzacji funkcjonariusz policji lub inne uprawnione do tego służby (np. straż miejska, Inspekcja Transportu Drogowego) podczas kontroli pojazdu może zweryfikować ważność tych dokumentów zdalnie – w bazie danych CEPIK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców).

Brak dowodu rejestracyjnego? Czasem to może być problem

Chociaż kierowcy nie grozi już mandat za brak dowodu rejestracyjnego w jego papierowej wersji podczas kontroli drogowej, w niektórych przypadkach fizyczny dokument nadal trzeba posiadać przy sobie.

Bez okazania dowodu rejestracyjnego nasz samochód nie uzyska pozytywnego wyniku przeglądu na Stacji Kontroli Pojazdów. Jeśli auto jest sprawne, poświadczeniem jego dopuszczenia do ruchu drogowego jest pieczątka, którą diagnosta wbija do dowodu. W dokumencie pojazdu znajduje się sześć miejsc na pieczątki. Gdy zostaną zapełnione, przed siódmym z kolei badaniem należy się udać do wydziału komunikacji z wnioskiem o wydanie nowego dowodu (wyrobienie nowego dokumentu kosztuje ok. 70 zł).

Dowód rejestracyjny będzie potrzebny również w trakcie sprzedaży auta. Bez dowodu, w którym jest określony właściciel pojazdu, nabywca może mieć problem przy próbie przerejestrowania samochodu na siebie. Istnieje jednak sposób na sprzedanie pojazdu i dopełnienie urzędowych formalności bez przekazywania nabywcy dowodu pojazdu. Zbywca powinien się udać do wydziału komunikacji po zaświadczenie o zgubieniu dowodu rejestracyjnego, po czym zgłasza w tym samym urzędzie fakt sprzedaży auta i podaje dane nabywcy. Nowy właściciel samochodu z zaświadczeniem oraz kartą pojazdu i umową sprzedaży udaje się do wydziału komunikacji w miejscu zamieszkania, gdzie rejestruje pojazd na siebie i wnioskuje o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego.

Co grozi za brak dowodu rejestracyjnego za granicą?

Co istotne – i z czego wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy – zwolnienie z posiadania przy sobie dowodu samochodu obowiązuje tylko na terenie Polski. Wyjeżdżając autem za granicę, należy koniecznie zabrać ze sobą zarówno dowód rejestracyjny, jak i OC. Wgląd do bazy CEPiK mają bowiem wyłącznie uprawnione służby krajowe.

Kierowca, który zapomni wziąć ze sobą dowód rejestracyjny podczas wyjazdu za granicę, naraża się poważniejsze konsekwencje niż pieniężny mandat za brak dowodu rejestracyjnego. Może wręcz utracić możliwość kontynuowania podróży (odholowanie auta na parking), a nawet zostać zatrzymanym przez policję do czasu dostarczenia dokumentów pojazdu, dzięki którym kierowca udowodni, że auto należy do niego i nie jest kradzione.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również