ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym

Wzór dowodu rejestracyjnego zawiera tylko sześć pól na pieczątki potwierdzające, że pojazd został poddany badaniu technicznemu. Z tego względu brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym na przegląd techniczny pojazdu jest problemem, z którym kierowcy spotykają się stosunkowo często. Zobacz, jak postępować w takiej sytuacji.

Wymiana dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca na wpisy

Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym możesz rozwiązać, wymieniając ten dokument. Procedura wymiany dowodu rejestracyjnego wygląda następująco – w wydziale komunikacji składasz wniosek, do którego załączasz:

  • aktualny dowód rejestracyjny,
  • kartę pojazdu – jeżeli została Ci wydana,
  • zaświadczenie od diagnosty z ważnym badaniem technicznym – wówczas, gdy w dowodzie rejestracyjnym upłynął termin badania technicznego,
  • potwierdzenie zawarcia umowy OC,
  • dowód wniesienia opłaty za wymianę dowodu rejestracyjnego.

Wniosek możesz pobrać ze stron internetowych wydziałów komunikacji, wzór znajdziesz też w urzędzie. Jeżeli samochód został zarejestrowany na firmę, będziesz musiał posiadać przy sobie odpis KRS – może być w formie wydruku ze strony internetowej.

Samochód posiada kilku współwłaścicieli? Możesz reprezentować wszystkich z nich – dołącz wówczas do wniosku oświadczenie, że działasz za ich zgodą.

Ile kosztuje nowy dowód rejestracyjny?

Wymiana dowodu rejestracyjnego z uwagi na brak miejsca na przegląd wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty. Wysokość opłaty zależy od tego, czy masz ważne badanie techniczne, czy też upłynął termin jego wykonania. Zapłacisz:

  • 54,50 zł (54 zł za dowód rejestracyjny i 0,50 zł opłata ewidencyjna)  – gdy masz ważny przegląd w dowodzie rejestracyjnym,
  • 73,50 zł (54 zł za dowód rejestracyjny, 18,50 zł opłata za pozwolenie czasowe na wniosek właściciela auta, 1 zł opłata ewidencyjna) – gdy dysponujesz jedynie zaświadczeniem ze stacji diagnostycznej, że pojazd został poddany badaniu technicznemu.

Wymiana dowodu rejestracyjnego z uwagi na brak miejsca na przegląd może zatem, ale nie musi, wiązać się z otrzymaniem pozwolenia czasowego – wszystko zależy od tego, czy wykażesz się przezornością. Ze względów finansowych korzystniejsze będzie dla Ciebie wystąpienie o nowy dowód rejestracyjny tuż po zapełnieniu ostatniego pola przeznaczonego na pieczątkę od diagnosty.

Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym na przegląd – co robić?

Jeżeli w dowodzie rejestracyjnym brakuje już miejsca na kolejną pieczątkę ze stacji kontroli pojazdów, wcale nie oznacza, że nie możesz się na zgłosić na badanie techniczne. Przeciwnie – powinieneś to zrobić, aby mieć pewność, że poruszasz się pojazdem sprawnym technicznie. Jeżeli diagnosta nie stwierdzi żadnych usterek, otrzymasz zaświadczenie.

Otrzymany ze stacji kontroli pojazdów dokument poświadczający sprawność pojazdu dziś jest wystarczający. Dlaczego? Od 1 października 2018 r. zmieniły się przepisy – kierowcy nie muszą już wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego. Zatrzymanie tego dokumentu odbywa się „wirtualnie”, czyli przez umieszczenie stosownej wzmianki w systemie CEPiK.

Ponieważ aktualnie przy kontroli okazanie dowodu rejestracyjnego nie jest konieczne, zasadniczo może Ci wystarczyć zaświadczenie wydawane przez diagnostę. Jeżeli jednak masz w planach sprzedaż pojazdu, lepiej będzie wyrobić nowy dowód rejestracyjny – w przeciwnym razie możesz mieć kłopot ze znalezieniem kupca.

Brak wpisu w dowodzie rejestracyjnym a prawo do odliczenia VAT

Samochód, z którego korzystasz, nie służy Ci do celów prywatnych, ale wyłącznie związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą? W takim razie z pewnością wiesz, że masz prawo odliczać VAT. Być może z uwagi na pandemię koronawirusa należysz do tej grupy przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji – mimo że przeprowadziłeś badanie techniczne (np. VAT 1), to nie otrzymałeś stosownego wpisu w dowodzie rejestracyjnym. Zastanawiasz się, czy w takiej sytuacji możesz skorzystać z odliczenia VAT? Tak.

Wpis w dowodzie rejestracyjnym pojazdu to jedynie formalność – adnotacja (czy w tym przypadku jej brak) nie ma wpływu na samo prawo do dokonania odliczeń. Możesz odliczyć VAT, a dopiero następnie rozwiązać kwestię formalności.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również