ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Brak OC - wysokość kar w 2017 roku

Początek 2017 roku przywita właścicieli samochodów niemiłą niespodzianką - wzrostem wartości kart za posiadanie pojazdu, który nie jest, choć powinien być ubezpieczony w ramach obowiązkowej polisy OC komunikacyjnego.

Skąd te podwyżki?

O 450 zł wzrosną w 2017 roku kary za brak OC dla samochodów ciężarowych i autobusów, a o 300 zł dla aut osobowych. Podwyżki nie wynikają jednak z decyzji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), zajmującego się egzekwowaniem opłat karnych tego typu. Waloryzacja grzywien będzie konsekwencją wzrostu płacy minimalnej, która od przyszłego roku wyniesie 2000 zł brutto (obecnie jest to 1850 zł brutto).

Ile wyniosą kary za brak OC w 2017 roku?

Wysokość grzywny zależy od rodzaju pojazdu, który zgodnie z ustawą powinien być ubezpieczony, a także od czasu, w którym samochód pozostaje nieubezpieczony:

  • dla samochodów ciężarowych kara sięga trzykrotności minimalnego wynagrodzenia brutto,
  • dla samochodów osobowych kara wynosi dwukrotność minimalnego wynagrodzenia brutto,
  • dla pozostałych pojazdów grzywna jest równowartością 1/3 minimalnego wynagrodzenia brutto.
Czas, w którym pojazd pozostaje nieubezpieczony Auta osobowe Samochody ciężarowe (w tym ciągniki i autobusy) Pozostałe pojazdy
Wysokość kar za brak OC: 2017 r.
Do 3 dni 800 zł 1200 zł 130 zł
Od 4 do 14 dni 2000 zł 3000 zł 340 zł
Od 14 dni 4000 zł 6000 zł 670 zł

Gdy zapomnisz przedłużyć polisy na kolejny rok

Jeśli zapomniałeś opłacić ubezpieczenia na kolejny rok polisowy, nie musisz się martwić o karę pieniężną. Twoja polisa automatycznie się odnowi, a Twój pojazd cały czas będzie chroniony przez ubezpieczyciela. Nie oznacza to, że możesz w ogóle nie opłacać składek - ubezpieczyciel na pewno się o nie upomni. Jeżeli w tym okresie spowodujesz stłuczkę lub wypadek, wypłata odszkodowania poszkodowanemu może się przeciągnąć w czasie - do momentu, w którym nie uregulujesz zaległości polisowych.

Uwaga! Obowiązkowi ubezpieczenia OC podlegają wszystkie samochody zarejestrowane - nawet te, z których właściciel w ogóle nie korzysta, a one same jedynie stoją w garażu.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również