poradnik

Cedent - kto to jest? Cedent a cesjonariusz

  • Patrycja Kowalewska
  • Nieruchomości

Cedent - kto to jest? Cedent a cesjonariusz

Wyjaśniamy, kim jest cedent, czym się różni od cesjonariusza i jakie konsekwencje wynikają z najpopularniejszego rodzaju cesji: ubezpieczeniowej.

Kto to jest cedent?

Cedent (od łac. cedends, tj. ustępujący) jest osobą, która podejmuje się cesji, czyli na podstawie zawartej umowy, dobrowolnie przelewa swoje prawa na inną osobę lub instytucję (np. bank).

Cedent a cesjonariusz

Cedent i cesjonariusz to dwie strony umowy cesji:

  • cedent (zbywający) zrzeka się swoich praw na rzecz cesjonariusza,
  • cesjonariusz (nabywca) przyjmuje prawa przekazane mu przez cedenta.

Cedent ubezpieczenia

Z instytucją cesji konsumenci najczęściej spotykają się podczas zaciągania kredytu hipotecznego na budowę domu lub zakup mieszkania. Jednym z podstawowych warunków do uzyskania od banku pożyczki na własne cztery kąty jest scedowanie na niego polisy mieszkaniowej.

W umowie cesji praw z ubezpieczenia nieruchomości, cedentem jest ubezpieczony (kredytobiorca), a cesjonariuszem jest bank (kredytodawca).

Na mocy cesji, cedent ubezpieczenia (kredytobiorca) przekazuje cesjonariuszowi (bankowi) prawo do odszkodowania z polisy. Jeśli np. nabywane na kredyt mieszkanie spłonie, ubezpieczyciel przeleje odszkodowanie z polisy na konto banku, który w pierwszej kolejności przeznaczy te środki na pokrycie zadłużenia hipotecznego klienta, a ewentualną nadwyżkę przekaże do dyspozycji cedenta, czyli kredytobiorcy.

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

  • Marek Pawłowski

Rozpoczęcie każdej budowy należy zacząć od wytyczenia granic działki, na której zostanie postawiony dom czy inny budynek. Konieczne jest również tyczenie budynku, gdyż to dzięki tej...

  • Marta Ośko

Mieszkanie socjalne jest terminem, który często się pojawia w różnych miejscach. Jednak co właściwie ta nazwa oznacza? Lokal socjalny to miejsce będące w posiadaniu gminy, przeznaczone...

  • Patrycja Kowalewska

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak powinna przebiegać budowa domu krok po kroku, w poniższym artykule przyjrzymy się temu bliżej. Podpowiemy, na co zwrócić uwagę, planując poszczególne...