Wyjaśniamy, kim jest cedent, czym się różni od cesjonariusza i jakie konsekwencje wynikają z najpopularniejszego rodzaju cesji: ubezpieczeniowej.
Kto to jest cedent?
Cedent (od łac. cedends, tj. ustępujący) jest osobą, która podejmuje się cesji, czyli na podstawie zawartej umowy, dobrowolnie przelewa swoje prawa na inną osobę lub instytucję (np. bank).
Cedent a cesjonariusz
Cedent i cesjonariusz to dwie strony umowy cesji:
- cedent (zbywający) zrzeka się swoich praw na rzecz cesjonariusza,
- cesjonariusz (nabywca) przyjmuje prawa przekazane mu przez cedenta.
Cedent ubezpieczenia
Z instytucją cesji konsumenci najczęściej spotykają się podczas zaciągania kredytu hipotecznego na budowę domu lub zakup mieszkania. Jednym z podstawowych warunków do uzyskania od banku pożyczki na własne cztery kąty jest scedowanie na niego polisy mieszkaniowej.
W umowie cesji praw z ubezpieczenia nieruchomości, cedentem jest ubezpieczony (kredytobiorca), a cesjonariuszem jest bank (kredytodawca).
Na mocy cesji, cedent ubezpieczenia (kredytobiorca) przekazuje cesjonariuszowi (bankowi) prawo do odszkodowania z polisy. Jeśli np. nabywane na kredyt mieszkanie spłonie, ubezpieczyciel przeleje odszkodowanie z polisy na konto banku, który w pierwszej kolejności przeznaczy te środki na pokrycie zadłużenia hipotecznego klienta, a ewentualną nadwyżkę przekaże do dyspozycji cedenta, czyli kredytobiorcy.
Przeczytaj również
Marek Pawłowski
Studenci i pracownicy – to dwie główne grupy najemców lokali mieszkalnych. Jeżeli szukasz mieszkania, które będziesz mógł wynająć, powinieneś pomyśleć o...
Zuzanna Jóźwiak
Uposażony – zgodnie z większością słowników – oznacza osobę, która została zabezpieczona (zazwyczaj finansowo) za życia uposażającego. Jednak w polskim prawie, definicja...
Marek Pawłowski
Podczas zakupu nieruchomości finansowanej z kredytu hipotecznego jedną z formalności jakie należy dopełnić jest zakup ubezpieczenia, które w razie szkody pozwoli na uzyskanie odpowiedniego...