ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ceny najtańszych polis OC dla quada

Quady to środek transportu, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem konsumentów. Przepisy prawne z 2013 roku określają dokładnie, kto może z nich korzystać. Są to osoby mające minimalnie 14 lat i prawo jazdy kategorii AM, B1 bądź B.

Rodzaje quadów

Polskie prawo o ruchu drogowym wyróżnia dwa rodzaje quadów:

  1. Pierwszy typ to lekkie czterokołowe pojazdy o masie maksymalnie 350 kg. Taki pojazd ma pojemność skokową nie wyższą niż 50 cm3 i może jechać maksymalnie 45 km/h.
  2. Drugi typ to qaudy o masie do 400 kg (gdy jedzie na nim osoba) i 550 kg (przy przewozie ładunku).

Bez homologacji ani rusz

Zgodnie z przepisami z 2013 roku każdy pojazd mechaniczny, którym poruszamy się po drogach, musi być zarejestrowany. Aby zarejestrować quada, niezbędne będzie posiadanie świadectwa o jego homologacji. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy opieramy się na przepisach o imporcie jednostkowym.

Rejestracja i polisa

Jeśli chcemy zarejestrować quada, należy spodziewać się takiej samej procedury jak w przypadku innych czterokołowców. Niezbędne będzie więc posiadanie tablic rejestracyjnych oraz wykupionej polisy OC. Należy jednocześnie pamiętać, że czasem zdarzają się trudności z wykupieniem polisy OC dla jeszcze niezarejestrowanego quada. Trzeba w takich sytuacjach mieć świadomość tego, że ubezpieczyciel ma obowiązek wystawienia nam polisy, nawet gdy pojazd jeszcze nie jest zarejestrowany.

Polisa dla quada

W poszukiwaniach taniej polisy dla quada należy zacząć od tego, że większość towarzystw nie ma dla tego typu pojazdów specjalnych polis. Zwykle w takiej sytuacji oferują one właścicielowi ubezpieczenie OC dla samochodu. Oczywiście na rynku znajdziemy też ubezpieczycieli, którzy wzbogacili swoją ofertę o specjalne polisy dla quadów. Przykładem jest PZU czy Link4.

Szukamy taniej polisy

Jeśli szukamy taniej polisy, to należy zdawać sobie sprawę z tego, od czego będzie zależeć jej cena. Tak jak przy innych czterokołowcach cena zależy od danych pojazdu (marka, osiągi, rok produkcji), a także danych jego właściciela: jego wieku i doświadczenia, historii ubezpieczeniowej, bezszkodowej jazdy oraz posiadanych zniżek. Z tego też względu na pewno na większe koszty narażony jest właściciel quada o większej mocy.

Jednocześnie w celu optymalizacji oferty należy wybierać tylko takich ubezpieczycieli, którzy oferują polisy dla quadów. Wtedy mamy pewność że nasze ubezpieczenie zostało skonstruowane pod kątem tego typu pojazdu.

Na jaki zatem wydatek należy się przygotować? Samo OC możemy kupić w cenie już od 400 zł do 500 zł rocznie. W pakiecie z AC ubezpieczenie kosztować będzie z kolei od 650 zł do 1000 zł rocznie.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również