ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Chip tuning - ile kosztuje i czy wpływa na cenę ubezpieczeń?

Miłośnicy motoryzacji często ulepszają posiadane samochody, decydując się na ich tuning. Jednym z jego rodzajów jest chip tuning. Zastanawiasz się nad chip tuningiem? Zobacz, co daje chip tuning i czy warto go przeprowadzić.

 

Co to jest chip tuning?

Chip tuning, czyli tuning elektroniczny, to sposób, aby poprawić osiągi silnika. Na czym polega chip tuning? Ten rodzaj tuningu sprowadza się do zmiany fabrycznych ustawień oprogramowania sterownika silnika, w rezultacie czego prowadzenie samochodu staje się bardziej komfortowe np. na wzniesieniach czy podczas włączania się do ruchu. Co ważne, w odróżnieniu np. od tuningu optycznego, właściciel auta musi skorzystać z pomocy specjalistów - samodzielne wykonywanie chip tuningu jest rzadko praktykowane.

Chip tuning najczęściej jest omawiany w kontekście modyfikacji osiągów samochodów osobowych. Tymczasem firmy oferujące chip tuning proponują też chip tuning maszyn rolniczych czy chip tuning ciężarówek.

Jaki przyrost mocy silnika można osiągnąć w przypadku chip tuningu? To zależy od marki i modelu samochodu, z którego korzystasz. Przykładowe wyniki dla wybranych pojazdów znajdziesz w poniższej tabeli.

Model samochodu

Oryginalna moc, moment obrotowy i prędkość

Moc, moment obrotowy i prędkość po chip tuningu

Ford Focus 1.6 101 KM 74 kW

101 KM

145 Nm

185 km/h

105 KM

153 Nm

188 km/h

Hyundai i20 1.6 CRDi 116 KM 85 kW

116 KM

260 Nm

190 km/h

136 KM

308 Nm

196 km/h

Dacia Logan 0.9 TCE 90 KM 66 kW

90 KM

135 Nm

175 km/h

105 KM

165 Nm

-

Audi A4 2.7 TDI 190 KM 140 kW

192 KM

400 Nm

226 km/h

235 KM

485 Nm

236 km/h

Suzuki Swift V 1.3 DDiS 75 KM 55 kW

75 KM

190 Nm

-

91 KM

225 Nm

-

Za: www.vtech.pl

Chip tuning czy power box?

Chip tuning nie jest jedynym sposobem na poprawę osiągów silnika. Wśród właścicieli samochodów dużą popularnością cieszy się też power box. Czym jest power box? Czym różni się on od chip tuningu?

Power box to zewnętrzne urządzenie niewielkich rozmiarów, które wpina się w złącze diagnostyczne. Za pomocą power boxa można modyfikować ciśnienie doładowania oraz dawkę paliwa. Dzięki temu również można poprawić osiągi silnika - wzrasta moc i moment obrotowy. Co zatem wybrać - chip tuning czy power box? Dla drugiego rozwiązania charakterystyczne jest to, że:

  • łatwo je zamontować - jeżeli chociaż trochę znasz się na samochodach i ich konstrukcji, nie powinieneś mieć problemu z samodzielnym zainstalowaniem power boxa,
  • w dowolnej chwili można je zdemontować - power box może być stosowany w różnych samochodach, a zatem możesz go przekładać z jednego auta do drugiego,
  • korzystanie z power boxa nie oznacza utraty gwarancji - w tym przypadku nie wprowadza się zmian w oprogramowaniu.

Korzystanie z power boxa nie jest jednak pozbawione wad. Urządzenie jedynie „oszukuje” silnik samochodu i w niektórych sytuacjach może dojść do kosztownych uszkodzeń jednostki napędowej.

 

Ile trwa chip tuning?

Chip tuning musi być poprzedzony dokładnym sprawdzeniem pojazdu. Specjalista upewnia się, czy możliwe jest wykonanie modyfikacji oprogramowania silnika i czy nie ma usterek, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na bezpieczeństwo podczas jazdy. Dopiero wówczas wprowadza się zmiany - w zależności od modelu auta prace trwają od jednej do dwóch godzin.

 

Ile kosztuje chip tuning?

Cena usługi jest uzależniona od mocy silnika. Im wyższa jest moc silnika, tym więcej będziesz musiał zapłacić za przeprowadzone przez tunera prace. Ile kosztuje chipowanie auta? Od 1000 do 3000 zł. Z reguły firmy oferujące chip tuning nie mają stałego cennika - cena jest ustalana indywidualnie z każdym klientem.

 

Chip tuning - czy warto?

Jeżeli rozważasz chip tuning, musisz samodzielnie ocenić, na ile wprowadzone zmiany wpłyną na twój komfort prowadzenia pojazdu. Aby dowiedzieć się, co zyskasz, powinieneś skontaktować się bezpośrednio z fachowcem zajmującym się chip tuningiem. Poprawa osiągów pojazdu to nie wszystko - możesz liczyć też na:

  • niższe spalanie - jeżeli dużo jeździsz samochodem, oszczędności mogą być spore,
  • zmniejszenie ilości generowanych przez auto zanieczyszczeń.

W kontekście chip tuningu pojawiają się też pytania, czy chip tuning jest bezpieczny. Aby przeprowadzić modyfikacje w obrębie parametrów pracy silnika, potrzebna jest nie tylko wiedza i doświadczenie, ale też specjalistyczne oprogramowanie. Decydując się na usługę w profesjonalnym warsztacie, możesz mieć pewność, że chip tuning nie wyrządzi szkód w twoim aucie.

Czy chip tuning jest bezpieczny dla silnika? Tak, o ile zostanie wykonany profesjonalnie. Powinieneś wiedzieć, że zmiany w oprogramowaniu silnika są odwracalne - w razie konieczności istnieje możliwość powrotu do ustawień fabrycznych.

 

Chip tuning a polisy OC i AC

Chip tuning to rozwiązanie cieszące się dużym zainteresowaniem wśród kierowców, którzy chcą wykorzystać rezerwę pozostawioną przez producenta. Czy jednak zwiększenie osiągów silnika - które sprawia, że auto jest m.in. szybsze - wpływa na wysokość składek ubezpieczeń OC i AC? Odpowiedź brzmi: to zależy.

Jeżeli zdecydowałeś się na chip tuning:

  • wiedz, że możesz zapłacić więcej za ubezpieczenia OC i AC - w razie kolizji czy wypadku z twojej winy szkody mogą być większe, bo możesz poruszać się z większą prędkością, a to z kolei ma wpływ na rozmiar zniszczeń,
  • poinformuj ubezpieczyciela o dokonanych zmianach - w przypadku ubezpieczenia OC dokona on rekalkulacji składki.

Nie każda firma ubezpieczeniowa zadaje potencjalnym klientom pytanie o to, czy wykonali oni chip tuning lub inny rodzaj tuningu. Jeżeli jednak nie zgłosisz zmian - szczególnie gdy kupujesz ubezpieczenie AC - to możesz narazić się na poważne problemy. W razie szkody ubezpieczyciel może odmówić ci wypłaty odszkodowania z polisy.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również