ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Choroby tropikalne - objawy, sposoby leczenia, szczepienia

Planujesz wyjazd do jednego z egzotycznych krajów? Podstawą jest zachowanie ostrożności - powinieneś przestrzegać zasad higieny oraz rozważyć szczepienie przeciw chorobom tropikalnym. W niektórych przypadkach szczepienia podróżnych są niezbędne.

Czym są choroby tropikalne?

Terminem „choroby tropikalne” określa się infekcje występujące głównie w krajach o klimacie tropikalnym. Są one wywoływane przez wirusy, bakterie i pasożyty. Rozprzestrzenianiu się chorób tropikalnych sprzyja zarówno wysoka temperatura, jak i nieprzestrzeganie zasad higieny. Przykładowe choroby tropikalne to m.in.: denga, ameba i malaria.

Chcesz spędzić wakacje w jednym z egzotycznych zakątków świata? Powinieneś wiedzieć, że nie wszystkie choroby uznawane za „choroby tropikalne” dają natychmiastowe objawy. Z tego względu już po powrocie do kraju nadal powinieneś obserwować swoje samopoczucie i gdy zaobserwujesz u siebie np. gorączkę, zwrócić się do specjalisty. Jest nim lekarz chorób tropikalnych.

Choroba tropikalna - denga

Jedną z chorób tropikalnych jest denga. Wywołuje ją wirus denga, który jest przenoszony przez komary rodzaju Aedes aegypti. Szacuje się, że choroba występuje w ponad 100 krajach o klimacie tropikalnym, przy czym najwięcej zachorowań odnotowuje się w Azji.

Denga - objawy

Pacjenci, którzy zostali zarażeni wirusem denga, pierwsze objawy mogą zauważyć u siebie w ciągu 3-14 dni, licząc od momentu ukąszenia przez komara. Z reguły są to:

  • wysypka - początkowo przypomina ona rumień, później odrę,
  • gorączka - często ponad 40 st. Celsjusza,
  • wymioty, nudności, biegunka,
  • ból głowy, mięśni, stawów.

Pacjent może zgłaszać też krwawienie z nosa i ust. Innym obserwowanym symptomem jest zapalenie spojówek.

Jak leczy się dengę? Ponieważ brakuje leków przeciwwirusowych na tę chorobę, pacjenci otrzymują zalecenie przyjmowania dużej ilości płynów. Stosuje się też okłady, które mają obniżyć gorączkę.

Choroba tropikalna - ameba

To kolejna choroba, która jednak nie jest charakterystyczna wyłącznie dla krajów tropikalnych - zachorowania diagnozowane są także w Stanach Zjednoczonych. Ameba to pasożyt bytujący m.in. w zbiornikach z ciepłą wodą i glebie. Jeżeli przedostanie się przez nos do organizmu człowieka, wywołuje zapalenie opon mózgowych.

Ameba - objawy

Objawy ameby są mało charakterystyczne i przez to skuteczność leczenia infekcji jest niska - najczęściej pacjent umiera, zanim lekarze postawią prawidłową diagnozę. Jeżeli doszło do zakażenia amebą, to po ok. siedmiu dniach u pacjenta pojawia się:

  • ból głowy,
  • wysoka gorączka,
  • senność i nadwrażliwość na światło,
  • sztywnienie karku,
  • wymioty, nudności.

Inne symptomy zaobserwowane przy tej chorobie to zaburzenia koncentracji i równowagi oraz halucynacje.

Jak leczy się amebę? W większości przypadków lekarze nie są w stanie skutecznie pomóc pacjentowi. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków, w tym bezpośrednio do mózgu.

Choroba tropikalna - malaria

Malaria to kolejna choroba tropikalna. W odróżnieniu od dengi wywoływana jest przez pasożyty, ale do zarażenia również dochodzi w wyniku ukąszenia owada - komara Anopheles. Szczególnie wysokie ryzyko zakażenia malarią występuje w Afryce - ponad 90 proc. zachorowań i zgonów wywołanych tą chorobą odnotowuje się właśnie na tym kontynencie.

Malaria - objawy

Nie wszystkie objawy charakterystyczne dla malarii pojawiają się od razu. Najczęściej po ok. 10-14 dniach od zakażenia pacjent zauważa pierwsze symptomy:

  • wysoka gorączka - nawet 40 st. Celsjusza,
  • dreszcze - może po nich następować gorączka,
  • poty zimne i ciepłe - występują nagle.

Wraz z rozwojem choroby mogą pojawić się kolejne objawy. Zalicza się do nich: niedokrwistość, bóle głowy, nudności i wymioty oraz przyspieszone bicie serca. Pojawić mogą się też bóle kręgosłupa i duszności.

Rozpoznanie objawów pozwala wyleczyć pacjenta przy użyciu kombinacji leków przeciwdziałającym pasożytom.

Szczepienia podróżnych - czy zawsze są konieczne?

To, czy będziesz musiał się zaszczepić, zależy od kraju, do którego wyjeżdżasz. Niektóre szczepienia są obowiązkowe, inne tylko zalecane. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą -lekarzem chorób tropikalnych.

Ile kosztują szczepienia na choroby tropikalne? Cena zależy od rodzaju szczepienia. Dla przykładu szczepionka przeciw żółtej gorączce kosztuje ok. 250 zł. Szczepienie jest odnotowywane w Międzynarodowej Książeczce Szczepień.

Kiedy zaszczepić się przed wyjazdem? Odpowiednio wcześniej warto odwiedzić stronę internetową Ministerstwa Spraw Zagranicznych, na której można znaleźć podstawowe informacje o szczepieniach - obowiązkowych i zalecanych.

Jakie szczepienia do Burkina Faso?

Przy wjeździe do tego kraju wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze. Jeżeli planujesz wyjazd do Burkina Faso, możesz wykupić także szczepienie przeciw cholerze. Rozważ też inne szczepienia, a to ze względu na występowanie w tym regionie następujących chorób: zapalenia opon mózgowych, żółtaczki typu A i B oraz duru brzusznego.

Jakie szczepienia do Indonezji?

Przy wjeździe do Indonezji nie są wymagane żadne szczepienia. Jednak osobom podróżującym do tego kraju zaleca się przyjęcie szczepionki przeciw: błonicy, tężcowi, krztuścowi, WZW typu A i B, durowi brzusznemu, wściekliźnie i japońskiemu zapaleniu mózgu.

Jakie szczepienia do Argentyny?

Na teren tego kraju wjedziesz bez wykonywania jakichkolwiek szczepień. Z uwagi na przypadki zarażenia wirusem Zika i dengi, zalecane jest jednak przejście szczepień. Osoby wyjeżdżające do Argentyny powinny pomyśleć o szczepieniu przeciwko: błonicy, tężcowi, krztuścowi, WZW typu A i B, durowi brzusznemu, żółtej gorączce i wściekliźnie.

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Planujesz urlop? Pamiętaj o ubezpieczeniu na czas swojej podróży.
Oblicz składkę

Przeczytaj również