ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Co jest najważniejsze w polisie AC?

Celem polisy AC jest zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa kierowcy oraz jego pasażerów. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują klientom możliwość doboru zakresu ubezpieczenia do potrzeb, wymagań oraz możliwości finansowych.

Na co zwracać uwagę w ubezpieczeniu AC?

Decydując się na konkretną polisę AC, powinniśmy zapoznać się różnymi niejasnymi zapisami zawartymi w umowie ubezpieczenia. Są to m. in.:

1. Udział własny - sformułowanie to określa kwotę, o którą towarzystwo ubezpieczeniowe zmniejszy nasze świadczenie z AC. Większy udział własny oznacza, że polisa będzie tańsza.

2. Franszyza integralna - sformułowanie to określa kwotę, do której firma ubezpieczeniowa nie zlikwiduje szkody. Tego typu zwrot w umowie zabezpiecza ubezpieczyciela przed płaceniem za naprawę drobnych szkód.

3. Suma ubezpieczenia malejąca po szkodzie - ten zwrot oznacza, że ubezpieczyciel obniży sumę ubezpieczenia o kwotę, którą wcześniej wypłacił w przypadku wystąpienia szkody. By uniknąć tego problemu, najlepiej wykupić polisę z opcją odnawialnej sumy ubezpieczenia.

4. Suma ubezpieczenia malejąca z czasem - to sformułowanie oznacza, że towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca świadczenie na podstawie wartości auta na dzień wystąpienia zdarzenia, a nie podpisania umowy.

5. Amortyzacja części - taki zwrot zawarty w warunkach polisy AC oznacza, że ubezpieczyciel wypłaci świadczenie dotyczące uszkodzonej części - wyliczając ją na podstawie tabeli amortyzacyjnej - a nie w oparciu o cenę nowej zakupionej w serwisie.

6. Kosztorysowa metoda likwidacji - ten zwrot dotyczy wyceny szkody przez rzeczoznawcę firmy ubezpieczeniowej w oparciu o tabelę amortyzacji.

Ograniczenia i wyłączenia

Przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej, warto sprawdzić w ogólnych warunkach ubezpieczenia, jakie ograniczenia i wyłączenia odpowiedzialności odszkodowawczej przysługują ubezpieczycielowi. Im jest ich więcej, tym stosunkowo mniej korzystne dla klienta jest ubezpieczenie AC.

Większość kierowców szukając ubezpieczenia AC sugeruje się wysokością składki ubezpieczeniowej. Często można zapłacić taniej za polisę Autocasco, wybierając w tej samej firmie ubezpieczeniowej pakiet OC i AC. Pamiętajmy jednak, że pomimo tego, iż cena jest istotnym kryterium wyboru polisy autocasco, nie powinna być jednak najważniejsza. Istotniejszy dla klienta powinien być zakres ochrony oferowany przez ubezpieczenie.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również