ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Co ma wpływ na cenę polisy OC?

Każdy właściciel pojazdu na terenie Polski ma obowiązek zakupienia polisy OC komunikacyjnego. Jeżeli auto nie posiada tego ubezpieczenia, to nie może poruszać się po polskich drogach. W sytuacji, gdy policja stwierdzić brak polisy OC, nasz samochód zostanie odholowany.

Zakres ochrony i wybór ofert

Polisa OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Kupujemy je po to, aby w razie wypadku na drodze spowodowanego naszą winą pokryć koszty szkód, które ponieśli inni uczestnicy ruchu drogowego. Dzięki tego typu polisie relacje między uczestnikami ruchu drogowego są dokładnie uregulowane i nie ma mowy o braku symetrii czy ochrony. Polisy tego typu zapewniają odszkodowanie, które może być przeznaczone na niezbędne naprawy auta poszkodowanego czy pomóc mu w leczeniu odniesionych przez niego obrażeń.

Obecnie rynek towarzystw ubezpieczeniowych ma dla nas całe multum propozycji polis OC. Z tego też względu nie warto kurczowo trzyma się znanego nam ubezpieczyciela, ponieważ możemy trafić na dużo lepsze warunki u innej firmy. Rozejrzenie się wśród ofert jest jak najbardziej wskazane.

Cena polisy

Dla każdego ubezpieczającego samochód ważną rolę odgrywa koszt polisy. Nikt nie chce przepłacać. Zanim jednak zaczniemy narzekać na ceny, warto dowiedzieć się, na podstawie jakich parametrów wylicza się składkę OC.

W pierwszej kolejności jest to wiek kierowcy. Zwykle im starszy kierowca, tym niższa składka, choć w tym zakresie towarzystwa mają bardzo różnorodną politykę.

Po drugie, na cenę wpływa nasza strefa regionalna. Jeśli poruszamy się na co dzień po obszarze z natężonym ruchem, to i koszty będą wyższe.

Po trzecie, cena OC zaliczy od naszej historii szkodowości. Jeśli do tej pory jeździliśmy bezszkodowo, możemy liczyć na lepsze warunki cenowe polisy.

Na składkę może wpłynąć także posiadanie innej polisy u danego ubezpieczyciela. Zwykle może to dawać nam szansę na zniżkę.

Przy obliczaniu składki OC kluczowa jest także pojemność silnika. Takie kryterium jest tradycyjnie stosowane przez polskich ubezpieczycieli. Kierują się oni tutaj założeniem, że im większa pojemność, tym więcej kilometrów pokonywanych rocznie i większe prędkości osiągane w tym czasie.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również