ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Co można mieć w bagażu podręcznym - Ryanair, Wizz Air i inne linie

Co można zabrać do samolotu? Do kabiny nie wniesiesz wszystkiego, co chcesz. Próba przemycenia ze sobą przedmiotów zabronionych może się skończyć ich utylizacją albo odmową wejścia na pokład. Sprawdź, czego nie wolno, a co można mieć w bagażu podręcznym.

Co można mieć w bagażu podręcznym?

Nie zawsze oddajemy bagaż do luku, wielu z nas pakuje się na wyjazd jedynie do walizki "kabinówki". A nawet, jeśli mamy bagaż rejestrowany i tak zabieramy rzeczy na pokład. Czy możemy do podręcznej torby spakować wszystko, co nam przyjdzie do głowy? Niekoniecznie. Co można przewozić w bagażu podręcznym Ryanair, Wizz Air i innych liniach? Na podkład samolotu możemy zabrać ze sobą np.:

 • okrycie wierzchnie lub koc,

 • plecak, torebkę lub torbę na laptop,

 • książki,

 • sprzęty elektroniczne: komputer, telefon, powerbank, zapasowe baterie (w liniach Ryanair każdy pasażer podczas jednego lotu może przewieźć do 15 osobistych urządzeń elektronicznych i maks. 20 baterii litowych), 

 • środki higieny osobistej (z wyjątkiem produktów płynnych o pojemności powyżej 100 ml),

 • produkty zakupione w strefie wolnocłowej lotniska,

 • jedzenie na czas lotu dla dzieci poniżej 2 lat,

 • prochy (w zabezpieczonym pojemniku – wymagane przedłożenie aktu zgonu i świadectwa kremacji),

 • instrumenty – na pokład samolotu można wnieść instrumenty muzyczne tylko po wykupieniu usługi WIZZ Priority. Maksymalna wielkość futerału to 80x40x23 cm.

Zapalniczki i zapałki to przedmioty, które możemy zabrać do samolotu, ale musimy mieć je przy sobie, a nie w walizce czy torbie, umieszczonej w schowku. Na pokład możemy wnieść e-papierosa, jednak pamiętajmy o ograniczeniach dotyczących limitu przewożonych płynów - dotyczą one także zapasu liquidów, który zapewne chciałby mieć przy sobie palacz. 

Czego nie można mieć w bagażu podręcznym?

W kabinie samolotu zabronione są:

 • narzędzia rzemieślnicze (np. łom stalowy, wiertarka, wiertła, piła, lampa lutownicza, młotek, taker),

 • przedmioty ostre (np. siekiera, tasak, topór, czekan, szpikulec do lodu, ostrza do maszynek do golenia, noże o ostrzu pow. 6 cm, nożyczki o ostrzu pow. 6 cm, miecz, szpada, szabla),

 • urządzenia obezwładniające (np. paralizator, taser, obezwładniające substancje chemiczne, gazy obronne: pieprzowe, łzawiące, aerozole odstraszające zwierzęta),

 • przedmioty tępe (np. kij baseballowy, rakiety tenisowe, pałki: gumowe, policyjne, metalowe, narzędzia sztuk walki),

 • gaśnica,

 • materiały pirotechniczne,

 • paliwa,

 • farba,

 • butle gazowe,

 • materiały wybuchowe oraz substancje i urządzenia zapalające (np. amunicja, spłonki, repliki i imitacje urządzeń wybuchowych, fajerwerki),

 • broń palna i inne urządzenia wystrzeliwujące pociski (np. pistolety, części składowe broni palnej, bron pneumatyczna i na CO2, łuki, kusze, strzały.

Płyny w bagażu podręcznym

Na pokład linii lotniczych (w tym Wizz Air i Rynair) można wnosić płyny jedynie w pojemnikach o pojemności do 100 ml każdy. Dodatkowym warunkiem jest zapakowanie ich w zamykaną przezroczystą torebkę plastikową o pojemności 1 litra i wymiarach 20x20 cm, którą należy przedstawić oddzielnie do kontroli bezpieczeństwa.

Wszystkie płyny, które nie spełniają powyższych wymagań, zostaną przekazane przez pracowników lotniska do utylizacji.

Leki w samolocie

Leki w bagażu podręcznym są dozwolone, jednak osoby, które przyjmują je w postaci płynnej, powinny pamiętać o tym, by środki spełniały wymogi przepisów bezpieczeństwa dotyczących wnoszenia płynów na pokład.

By przewieźć w kabinie leki podstawowe, takie jak insulina, może być wymagane okazanie obsłudze kontroli bezpieczeństwa zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, że podróżny potrzebuje danego medykamentu.

Zwierzęta w samolocie

Na pokład samolotów Wizz Air i Ryanair nie można wprowadzać zwierząt z wyjątkiem psów przewodników (wymagane okazanie odpowiednich dokumentów zwierzęcia i wcześniejsze zgłoszenie przewoźnikowi zamiaru wprowadzenia psa na pokład).

Bagaż podręczny do samolotu: maksymalne wymiary

Wymiary bagażu podręcznego do samolotu, który możemy przewieźć bezpłatnie, są zbliżone we wszystkich liniach lotniczych, świadczących usługi na terenie Polski.

WIZZ AIR: Każdy pasażer może wziąć na podkład samolotu jedną sztukę bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach 40x30x20 cm i nieważącą więcej niż 10 kg, którą podczas rejsu należy przechowywać pod fotelem. Osoby, które wykupią usługę Wizz Priority, mogą dodatkowo wziąć ze sobą do kabiny podręczną walizkę (z kółkami lub bez) o maksymalnych wymiarach 55x40x23 cm i ważącą nie więcej niż 10 kg. Bagaż ten na czas lotu należy umieścić w schowku nad fotelami. Opiekun niemowlęcia (poniżej 2 lat) ma prawo do zabrania ze sobą na pokład dodatkowej bezpłatnej sztuki bagażu dziecka (40x30x20 cm).

Wskazane wymiary nie obejmują uchwytów i kółek bagażu, choć według regulaminu przewoźnika kółka mogą zwiększać wymiary bagażu maksymalnie o 5 cm.

RYANAIR: Wymiary bezpłatnego bagażu podręcznego są ograniczone do: 40x25x20 cm. Drugą sztukę bagażu (o maks. wymiarach 55x40x20 cm i wadze do 10 kg) można zabrać na pokład po wykupieniu usługi pierwszeństwa wejścia. Osoba podróżująca z dzieckiem od 8 dni do 23 miesięcy może dodatkowo przewieźć bezpłatnie bagaż niemowlaka, pod warunkiem, że waga torby nie przekracza 5kg

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Planujesz urlop? Pamiętaj o ubezpieczeniu na czas swojej podróży.
Oblicz składkę

Przeczytaj również