ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Co oznacza w praktyce oszczędna jazda?

Eco driving = eko jazda

Ekologia jest modą panującą na całym świecie. Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome tego, jakie są skutki rozwoju cywilizacyjnego i codziennego działania, m.in. jazdy samochodem. Dlatego dąży się do wdrożenia, m.in. w dziedzinie motoryzacji, ekologicznych rozwiązań, pozwalających na zmniejszenie ilości szkodliwych spalin emitowanych do atmosfery.

Eko jazda, czyli tzw. eco driving, staje się popularnym zagadnieniem. Organizowane są kursy i szkolenia dla kierowców z zakresu tej tematyki , a niektóre szkoły jazdy przekazują swoim kursantom podstawy eco drivingu na podstawowym szkoleniu teoretycznym na prawo jazdy.

Śmiało można określić eco driving mianem oszczędnej jazdy. W praktyce polega ona na optymalizacji zachowań kierowcy na drodze w celu minimalizowania spalania paliwa oraz emitowania spalin. Dzięki temu samochód, niekoniecznie o ekologicznej charakterystyce, staje się bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego oraz dla kieszeni kierowcy.

Czy wiesz że...?

Nabycie i wykorzystywanie w praktyce umiejętności ekojazdy pozwala zaoszczędzić od 5 do nawet 25 proc. zużywanego przez samochód paliwa, co przekłada się w skali roku na konkretne, niebagatelne oszczędności w budżetach domowych. Jeśli samochód spalał na 100 km 10 litrów benzyny, co dawało koszt około 50 zł, to przy eco drivingu spalanie może zmaleć do 7,5 litra na 100 km, a koszt pokonania takiej drogi to około 37,5 zł. Przy założeniu, że średnio rocznie kierowca pokonuje 5000 km, to oszczędności wyniosą aż 625 zł.

Dobre nawyki na drodze sprzyjają oszczędzaniu

Oszczędna jazda będzie polegała na zastosowaniu podstawowych zasad ekonomicznej jazdy samochodem. Technika ta, wbrew pozorom, nie wymusza na kierowy poruszania się w ślimaczym tempie po autostradzie czy trasach szybkiego ruchu, ale racjonalnego korzystania z pedału gazu i hamulca. Osoby jeżdżące zgodnie z zasadami ekojazdy muszą zmienić dotychczasowe nawyki i sprawić, że styl jazdy będzie współgrał z oszczędną jazdą samochodem.

Kierując pojazdem należy wiedzieć, jak jeździć, aby oszczędzać. Nie można gwałtownie przyspieszać i hamować, chyba że jest to niezbędne w celu uniknięcia kolizji drogowej. Biegi kierowca powinien zmieniać płynnie. Jeśli dysponuje pojazdem o silniku 8V lub 16 V, wskazana jest zmiana przy maksymalnie 3500 obrotach na minutę. W innym przypadku, dla silników benzynowych turbinowych, biegi można zmieniać znacznie wcześniej, przy 1400-1600 obr/min. Zasadą stosowaną w eco drivingu jest osiągnięcie dozwolonej, docelowej prędkości przy możliwie jak najwyższym biegu.

Przy hamowaniu należy w pierwszej kolejności wykorzystać system hamowania biegami, co wymaga przewidywania tego, co może zdarzyć się na drodze. Dzięki temu nie tylko ograniczymy spalanie paliwa, ale i oszczędzimy układ hamulcowy, który będzie nam służył przez dłuższy czas.

Czy wiesz że...?

Stosując się do zasad eco drivingu można spełnić swoim samochodem, niekoniecznie nowym, wyśrubowane normy emisji spalin EURO 5/6, bez konieczności zakupu auta z nowoczesnym silnikiem - działającym ekonomicznie i ekologicznie.

Oszczędna jazda samochodem wymaga pewnych inwestycji, między innymi w solidne opony, najlepiej o obniżonych oporach toczenia. To inwestycja długoterminowa, dlatego nie warto na niej oszczędzać. Należy nie tylko korzystać z dobrych opon, ale i zapewniać im optymalne ciśnienie. Zbyt niskie ciśnienie i niedopompowanie koła skutkuje zwiększeniem zużycia paliwa nawet o 10 proc. Przyczynia się to jednocześnie do obniżenia poziomu bezpieczeństwa i pogorszenia czynników sterowalności pojazdu na drodze. Opory toczenia samochodu zmniejszają zużyte podzespoły samochodu, zatkany filtr powietrza i paliwa, czy też wykorzystywane na co dzień bagażniki na dachu, które zmniejszają aerodynamikę pojazdu.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również