ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Co robić w wakacje, by nie narzekać na nudę?

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. To czas, kiedy można odpocząć i naładować akumulatory na dalszą część roku. Niestety często po kilku dniach słodkiego lenistwa zaczyna nam się nudzić. Jeżeli również należysz do grona osób, które zastanawiają się, co można robić w wakacje, koniecznie zapoznaj się z naszymi pomysłami! Dzięki nim z pewnością nie będziesz mieć nawet chwili, w której poczujesz, że nie wiesz, co ze sobą zrobić.

Co można robić w wakacje w domu?

Pierwszy tydzień wakacji to czas, kiedy większość ludzi odpoczywa od codziennych obowiązków, jednak jeśli nie ma konkretnych planów, szybko zaczynamy się nudzić. W związku z tym warto wcześniej zaplanować sobie czas. Wakacje to świetny moment, by zrobić mały remont. Możesz pomyśleć o odświeżeniu ścian, przestawieniu mebli, czy zmianie aranżacji wnętrza. Niekiedy wystarczy dodać kilka elementów dekoracyjnych, by całkowicie zmienić wystrój przestrzeni. Odnowione mieszkanie doda ci motywacji do dalszego działania.

Co jeszcze można robić, gdy się nudzi? Warto zapisać się na jakiś kurs. Mogą to być zajęcia językowe, szkolenie z obsługi programów komputerowych lub lekcje fotografii. Możesz także zrobić coś dla ducha i zainteresować się jogą lub medytacją. W sieci można znaleźć mnóstwo kursów doskonalących rozmaite umiejętności, a każdy z pewnością znajdzie coś, co będzie go interesowało. Być może dzięki takiemu kursowi uda ci się odkryć nową pasję, a nawet pomysł na zarobienie dodatkowych pieniędzy.

Co robić, gdy się nudzi?

Opieka nad zwierzętami

Jeżeli nie wiesz, co zrobić z wolnym czasem i doskwiera ci nuda, pomyśl o towarzystwie. Jeżeli posiadasz odpowiednie warunki, jesteś osobą odpowiedzialną i lubisz zwierzęta, możesz przygarnąć psa lub kota ze schroniska. Nie można zapomnieć o tym, że pupil to nie zabawka i trzeba znaleźć dla niego czas i otoczyć go opieką również po wakacjach, dlatego decyzja powinna być przemyślana.

Czas ze znajomymi i rodziną

Jeśli jesteś już opiekunem jakiegoś zwierzątka lub po prostu nie chcesz się zdecydować na opiekę nad pupilem, możesz w wolnym czasie zacieśnić więzi rodzinne lub relacje z przyjaciółmi. Przyjęcie z grillem w ogrodzie, wypad na wycieczkę rowerową, czy piknik poza miastem to doskonałe opcje na spędzenie urlopu. Taka forma rozrywki nie tylko umili ci czas, ale również pozwoli ci się bardziej zbliżyć do osób z twojego otoczenia.

Lista rzeczy do zrobienia

Jeżeli zastanawiasz się, co możesz robić w wakacje, wykonaj listę rzeczy, na które zawsze brakowało ci czasu. Może być to nauka jazdy konnej, skok na bungee czy spędzenie całego dnia w łóżku. Wystarczy, że każdego dnia odhaczysz jedną czynność.

Wolontariat

Co jeszcze można zrobić, gdy się nudzi? Dobrym rozwiązaniem będzie bezinteresowna pomoc innym. Każdy ma w swoim sąsiedztwie osobę, która ze względu na wiek lub stan zdrowia potrzebuje pomocy w codziennych obowiązkach. Mogą być to proste czynności, takie jak ugotowanie obiadu, zrobienie zakupów, posprzątanie mieszkania czy skoszenie trawy. Niektórzy ludzie potrzebują jedynie dotrzymania towarzystwa i zwykłej rozmowy przy kawie czy herbacie. Jest mnóstwo sposobów pomocy innym, wystarczy odrobina chęci i zainteresowania. Jeżeli w okolicy nie ma osoby, której możesz pomoc, warto zastanowić się nad jakimś wolontariatem. Możesz dotrzymać towarzystwa ludziom przebywającym w domu opieki lub wybrać się na spacer z pieskami ze schroniska. Dla ciebie to tylko kilka godzin każdego dnia, dla innych wiara w dobroć i bezinteresowność ludzi.

Co robić z dziećmi w wakacje?

Pomoc w obowiązkach domowych

Spędzanie wakacji z dziećmi to prawdziwe wyzwanie dla niejednego rodzica. Maluchy szybko tracą zainteresowanie wykonywaną  czynnością i zaczynają się nudzić. Aby uniknąć odpowiedzi na pytania: „Nudzi mi się, co mam zrobić?”, warto przygotować listę zadań na każdy dzień. To idealny sposób, by nauczyć pociechę obowiązkowości, a pomoc przy przyrządzaniu obiadu lub sprzątaniu mieszkania może być również formą zabawy.

Wycieczki po okolicy

Dobrym pomysłem będą również kilkugodzinne wycieczki po okolicy. Postaraj się znaleźć kilka ciekawych miejsc zlokalizowanych w niewielkiej odległości od miejscowości, w której mieszkasz. Z pewnością znajdzie się ich choćby kilka. Możesz zorganizować wyprawę rowerową w jedno z nich. Po zwiedzaniu warto zorganizować piknik połączony z grami i zabawami. Po takim dniu pełnym wrażeń, Twoje dziecko na pewno nie będzie narzekało, że się nudzi.

Kolonie i obozy

Jeżeli mieszkasz w większym mieście, możesz poszukać półkolonii dla swojej pociechy. Wiele placówek organizuje tego typu zajęcia, dzięki czemu dzieci nie muszą całymi dniami siedzieć w domach. W ramach półkolonii często organizowane są wyjścia na basen, do kina czy muzeum – wszystko rozplanowane jest tak, by dzieciaki miały czas na zabawę, ale i pewnego rodzaju naukę.

Place zabaw, parki linowe

Jeżeli jednak twoja pociecha nie jest zainteresowana taką formą spędzania wolnego czasu, możesz pomyśleć o zabraniu jej do sali zabaw, parku trampolin, czy parku linowego. W takim miejscu twoje dziecko będzie mogło się wyszaleć i wyładować nadmiar energii. Innym ciekawym rozwiązaniem może być zapisanie dziecka na wybrane zajęcia sportowe, plastyczne, muzyczne lub taneczne.

Co jeszcze można robić w wakacje z dziećmi?

Podczas dłuższych wakacji warto pomyśleć również o rodzinnym wyjeździe. Jeżeli pogoda dopisuje, można wybrać się na dłuższą wyprawę w góry, by zdobyć nowe szczyty. Warto już od wczesnych lat zaszczepić w dziecku pasję do aktywności fizycznej. Słoneczny tydzień może być również dobrym czasem na wyjazd nad morze. Wdychanie jodu, spacery po wydmach i kąpiele w wodzie to świetny sposób na wspólnie spędzone chwile.

Jeżeli chcesz pokazać swoim pociechom trochę świata, możesz pomyśleć o zagranicznym wyjeździe. Poznawanie nowej kultury połączone ze zwiedzaniem ciekawych miejsc to również warta uwagi forma wypoczynku. Przed organizacją takiego wypadu dobrze jest pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego, na wypadek, gdybyś ty lub twoi bliscy potrzebowali pomocy medycznej w innym kraju.

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Zanim wyjedziesz poza granice kraju, pomyśl również o ubezpieczeniu domu od kradzieży, gdyż nigdy nie wiadomo, czy nie obserwują go złodzieje, którzy tylko czekają na dłuższą nieobecność domowników. Ubezpieczenie domu gwarantuje ci również wypłatę świadczenia, gdy dojdzie do nieszczęścia spowodowanego czynnikami atmosferycznymi, np. zalaniem lub uderzeniem pioruna. Rozszerzona wersja takiej polisy obejmuje nie tylko mury i stałe elementy nieruchomości, ale również wszystkie sprzęty i meble znajdujące się w domu oraz na posesji. Tego typu polisa daje spory komfort psychiczny podczas wczasów z daleka od miejsca zamieszkania.

Jak widać, jest mnóstwo rzeczy, które można robić w wakacje, niezależnie od tego, czy spędza się je samotnie, czy z dzieckiem. Przed zbliżającymi się dnia wolnymi warto usiąść i zrobić rozpiskę zadań na kolejny tydzień. Taka lista może wydawać się pozornie śmieszna, jednak dobry plan to podstawa. Po jego wykonaniu zobaczysz, ile fantastycznych atrakcji czeka cię w ciągu kolejnych dni. Nie musisz wyjeżdżać na egzotyczne wyprawy, by w ciekawy sposób spędzić wakacje w tym roku! Wystarczy tylko optymistyczne nastawienie i odrobina kreatywności, a wymarzony wypoczynek znajdzie się w zasięgu ręki.

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również