ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Co wpływa na cenę ubezpieczenia AC?

Autocasco (AC) to nieobowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, z którego korzysta wielu polskich kierowców. Choć polisa stanowi istotne zabezpieczenie dla właściciela pojazdu przed szkodami, to wciąż wielu kierowców traktuje ją jako zbędny wydatek. Czy słusznie?

Ochrona w szerokim zakresie

Autocasco to ubezpieczenie, które ma zapewnić kierowcy ochronę w sytuacji, gdy spowoduje wypadek komunikacyjny i będzie mu zależało na naprawie szkód na pojeździe. AC może zawierać również ochronę w takich sytuacjach jak silne gradobicie, które niszczy karoserię auta, lub wynikające z czynników trzecich uszkodzenie samochodu.

Przy wyborze polisy AC niezbędne jest określenie zakresu ochrony, jaki nas interesuje. Oczywiście trzeba być świadomym, że im większy zakres, tym wyższe koszty. Z drugiej jednak strony - szeroki zakres ochrony to pełne poczucie bezpieczeństwa.

Czynniki wpływające na cenę

Przy wyliczaniu wysokości składki AC ubezpieczyciele zwracają uwagę na wiek kierowcy. W tym miejscu warto podkreślić, że aż 21 proc. wypadków w Polsce to wina młodych kierowców do 24 roku życia. Oni więc będą płacić najwyższe składki.

Kolejny czynnik to strefa regionalna. Jednym zdaniem - na cenę będzie wpływać to, w jakim regionie najczęściej się poruszamy autem. Ryzyko wypadku jest wszak inne, gdy mieszkamy na wsi w Świętokrzyskim, a inne gdy mieszkamy przy warszawskiej wylotówce.

Następnym ważnym elementem, który wpływa na cenę AC, jest historia szkodowości kierowcy. Czynnik ten uwzględnia lata ubezpieczenia oraz ilość szkód, jakie ponieśliśmy w tym czasie.

Przy ustalaniu składki AC ubezpieczyciel weźmie pod uwagę wartość pojazdu oraz jego markę i model. Te ostatnie komponenty mają duże znaczenie, ponieważ niektóre samochody są tańsze w naprawie i rzadziej kradzione.

Konkludując, znajomość kryteriów wpływających na cenę AC pozwoli nam w przybliżeniu określić, ile będzie nas taka polisa kosztować. W obliczu bogactwa atrakcyjnych ofert różnych ubezpieczycieli nie warto z niej rezygnować.  

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również