ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Co wpływa na wysokość składki OC?

Ubezpieczenie komunikacyjne odpowiedzialności cywilnej (OC) jest w Polsce obowiązkowe. Jeśli każdy posiadacz pojazdu mechanicznego jest zobowiązany do zakupu tego ubezpieczenia, to warto wiedzieć, co składa się na wysokość rocznej składki i jak można ją obniżyć.

Aby zrozumieć skąd wynika wysokość składki ubezpieczeniowej, warto postawić się w sytuacji zakładu ubezpieczeń. Tego rodzaju przedsiębiorstwa muszą wyliczyć ryzyko szkodowości danej osoby na podstawie parametrów charakteryzujących społeczność. Do tych parametrów można zaliczyć cechy zewnętrzne i niezależne od danej osoby, a więc głównie wiek.

Pozostałe czynniki są zależne od posiadacza pojazdu i można zaliczyć do nich:

  • okres posiadania prawa jazdy - warto więc zdobyć to uprawnienie jak najwcześniej, nawet jeśli dana osoba nie planuje w najbliższym czasie prowadzić auta.
  • powiat - według statystyk zakładów ubezpieczeniowych w niektórych rejonach jest większa ilość wypadków komunikacyjnych (większa szkodowość), więc osoby zamieszkujące ten obszar są narażone na większe ryzyko wypadku i poniesienia kosztów przez ubezpieczyciela. Z tego powodu będą musiały płacić wyższą składkę
  • dane samochodu (np. marka i model pojazdu, rok produkcji, pojemność i moc silnika)
  • szkodowość w poprzednich latach - kierowcy którzy pokazali, że potrafią prowadzić samochód bez powodowania wypadków mogą liczyć na znaczne obniżki rocznej składki (sięgające nawet 60 proc.) tzw. Bonus-malus.


Składkę można także obniżyć wpłacając ją z góry za rok. Dla powyższych czynników specjaliści w zakładzie ubezpieczeń (aktuariusze) wyliczają ryzyko wystąpienia wypadku. Obrazowo możemy wyjaśnić, że jeśli z wyliczeń okaże się, że przeciętnie 1 tys. osób (o podobnych parametrach) powoduje rocznie 5 wypadków na średnią kwotę, to wysokość rocznej składki tych osób powinna co najmniej pokryć koszty tych 5 wypadków.

Stąd też najwyższą składkę mają osoby młode, z krótkim stażem prawa jazdy. Statystycznie powodują najwięcej wypadków i dlatego muszą więcej wpłacać do zakładu ubezpieczeń.

Aby płacić jak najniższą składkę warto jak najwcześniej pomyśleć o zdaniu egzaminu na prawo jazdy, żeby kupując pierwsze ubezpieczenie wykazać  pewien staż za kierownicą. Dodatkowo należy starać się o bezszkodową jazdę, co również wpłynie na obniżkę rocznej składki ubezpieczeniowej.

Często stosowaną metodą wypracowania zniżek jest „dopisanie” się do dowodu rejestracyjnego samochodu. Już sam fakt bycia współwłaścicielem, nawet jeśli nie jeździło się samochodem, w przypadku bezszkodowego przebiegu takiego ubezpieczenia uprawnia do zniżki za bezszkodową jazdę i może znacząco obniżyć składkę.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również