ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Co zabrać w góry – poradnik dla początkujących turystów

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a co za tym idzie, sezon urlopowy zaczyna nabierać tempa. Spora liczba osób w tegoroczne wakacje zamierza wyjechać w góry, a wraz z planami nasuwa się wiele wątpliwości – jak przygotować się do górskich wędrówek, aby czuć się pewnie, bezpiecznie i komfortowo? W tym poradniku znajdziesz odpowiedź na to i kilka innych pytań dotyczących wyjazdu w góry.

 

Co zabrać w góry latem – najpotrzebniejsze wyposażenie

To, co wziąć w góry ze sobą zależy przede wszystkim od tego, jaka będzie forma twojego wypoczynku. Jeśli zamierzać aktywnie spędzać czas i zdobywać codziennie szczyty, to musisz zabrać więcej rzeczy, niż w przypadku wypadu w celu podziwiania gór z poziomu ich podnóży. Przyjmijmy jednak, że głównym celem twojej wycieczki będzie wędrówka. Oto lista rzeczy, które musisz ze sobą mieć, gdy zamierzać cały dzień spędzić w górach.

Odpowiednie buty i skarpety

Zainwestuj w porządne buty górskie – najlepiej trekkingowe, które będą zapewniały twoim stopom stabilizację. Dobre buty za kostkę nie tylko chronią przed jej skręceniem, ale są też wodoodporne. Nie możesz zapomnieć też o dobrych jakościowo skarpetkach, które powinny być wysokie (wyższe niż buty), zrobione z dobrego materiału i zapobiegające otarciom.

Plecak

Najlepiej sprawdzi się plecak górski, jednak jeśli nie chcesz w takowy inwestować, to wybierz taki, który będzie wodoodporny. Najbardziej przydatny podczas wędrówki będzie plecak wyposażony w dodatkowe zapięcia w pasie i na klatce piersiowej, gdyż znacznie odciąży to ramiona i kręgosłup.

Apteczka

Apteczka powinna być podstawowym i najważniejszym przedmiotem w każdym wycieczkowym wyposażeniu – nie tylko górskim. Jednak mało ludzi o niej pamięta, co skutkuje często paniką, gdy np. ktoś się skaleczy lub poczuje ból głowy. W apteczce pierwszej pomocy muszą się znaleźć bandaże, plastry, środki przeciwbólowe, płyn do dezynfekcji i folia NRC.

Ochrona przed deszczem i słońcem

Pogoda w górach bywa nieprzewidywalna. Warto mieć zawsze przy sobie płaszcz przeciwdeszczowy na wypadek deszczu oraz krem z filtrem i czapkę z daszkiem upał. Jeżeli planujesz wyprawę w bardzo wysokie góry, zaopatrz się również w rękawiczki oraz chustę-komin, gdyż na szczycie może mocno powiać chłodem.

Jedzenie i picie

Woda jest najważniejsza, nie możesz o niej zapomnieć! W kwestii zabierania jedzenia w góry, wszystko zależy od tego, czy planujesz wycieczkę po „dzikich” szlakach, czy też taką, na której drodze będzie stało schronisko. Jeśli zdecydujesz się na pierwszą opcję weź ze sobą chleb, konserwy, orzechy i wysokoenergetyczne batony (lepiej bez czekolady, która może się roztopić).

Telefon i pieniądze

Mało kto rusza się gdziekolwiek w dzisiejszych czasach bez telefonu, zatem chyba nie musimy ci o nim przypominać.

Zapomnij natomiast o płatnościach zbliżeniowych i bankomatach - musisz mieć przy sobie gotówkę. Na pewne wysokości po prostu nie dotarły jeszcze płatności mobilne i jeśli chcesz zjeść posiłek w schronisku, musisz być przygotowany na płatność gotówką.

Dokumenty

Miej ze sobą dowód osobisty i ICE (In case of emergency), czyli kartę, na której będzie znajdował się numer osoby, z którą ratownicy mają się skontaktować w pierwszej kolejności w razie gdybyś uległ wypadkowi. Zapisz sobie również numery telefonów do służb ratowniczych. Jeśli posiadasz dokument  określający jaką posiadasz grupę krwi, to także weź go ze sobą.

Noc w górach – co wziąć pod namiot?

Wiesz już co zabrać ze sobą w góry, gdy wybierasz się na jednodniowe wycieczki po szlakach. Jeśli jednak planujesz kilkudniową wyprawę, która nie będzie każdej nocy obejmowała noclegu w schronisku, to musisz wiedzieć jakie rzeczy przydadzą ci się podczas noclegu „pod chmurką”.

Oczywiście najważniejszy jest dobry jakościowo, nieprzemakalny namiot. Kolejnym istotnym przedmiotem jest śpiwór, który może ci się przydać nie tylko po  dczas spędzania nocy pod namiotem, ale również w schronisku. Śpiwór w schronisku będzie ci potrzebny, gdy nie będzie wolnych łóżek i będziesz zmuszony przespać się na podłodze. W takim przypadku, jak również podczas nocowania pod namiotem, przyda ci się także karimata lub materac dmuchany.

Noce w górach bywają zimne, dlatego niewątpliwie docenisz walory bielizny termoaktywnej, która przyda ci się nie tylko w nocy, gdy będzie cię ogrzewać, ale też podczas wędrówki, ponieważ jej zadaniem jest pochłanianie wilgoci (potu). Na kilkudniowej wycieczce niezbędny może być także palnik kempingowy i termos, a także większy zapas jedzenia.

Nocą przyda ci się również latarka czołowa, zapałki/zapalniczka, scyzoryk oraz powerbank.

Co zabrać w góry zimą?

Skupiliśmy się na przedstawieniu porad dotyczących wyposażenia na letnie górskie wycieczki, jednak możesz chcieć wyruszyć na szlak zimą, zatem musisz wiedzieć, co ze sobą zabrać.

Podstawowymi i najważniejszymi rzeczami zawsze są: buty, skarpety, plecak, apteczka, woda, naładowany telefon oraz ochrona ciała i sprzętu przed wilgocią (kurtka, bielizna termiczna, pokrowiec na plecak).

W zimę niezbędne również będą:

  • rękawiczki – najlepiej kilka par,
  • termos z gorącą kawą lub herbatą,
  • raczki lub kolce na buty,
  • zimowy krem do twarzy i pomadka ochronna,
  • latarka (najlepiej czołowa) – pamiętaj, że zimą wcześnie robi się ciemno.

Ponadto musisz zadbać o ciepłe ubranie, najlepiej zrób to „na cebulkę”. Warto zabrać też ze sobą (nawet na kilkugodzinną wycieczkę) wysokoenergetyczne przekąski, które sprawią, że twój organizm będzie zużywał mniej energii na ogrzanie ciała.

 

Co jeszcze wziąć w góry?

Jeśli zapytałbyś doświadczonego zdobywcę szczytów, co zabrać ze sobą w góry, to zapewne odpowiedziałby, że przede wszystkim zdrowy rozsądek. Najwięcej nieszczęśliwych wypadków w górach ma miejsce na skutek lekkomyślności i brawury. I choć w Polsce został zdobyty już każdy szczyt, to i tak trzeba mieć sporo respektu przed górami.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego tak kluczowe są odpowiednio dobrane buty i pierwsza pomoc w postaci apteczki. Komfort psychiczny to niemniej istotny warunek, dlatego trzeba mieć przy sobie sprawny, naładowany telefon i kartę ICE. Niewątpliwie spokój ducha zapewni ci posiadanie dobrej polisy na życie, a także dodatkowego ubezpieczenia turystycznego.

Ubezpieczenie na życie i turystyczne

Ubezpieczenie na życie to ochrona, która skutkuje wypłatą odszkodowania twoim bliskim w przypadku, gdy ulegniesz śmiertelnemu wypadkowi, a także jeśli śmierć nastąpi np. na skutek zawału. Możesz pomyśleć też o rozszerzonej wersji polisy na życie, która zagwarantuje ci wypłatę środków na leczenie czy rehabilitację, w razie gdybyś doznał kontuzji na szlaku. Polisa ubezpieczeniowa turystyczna przyda ci się zwłaszcza, gdy wybierasz się na wędrówki górskie  za granicą. W ramach takiej ochrony możesz liczyć np. na pokrycie kosztów leczenia w innym kraju. W przypadku tego ubezpieczenia również możesz zdecydować się na rozszerzoną opcję, która zapewni ci np. ochronę bagażu lub OC w życiu prywatnym.

Pamiętaj, że wyjeżdżając w góry musisz przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo, dlatego zanim wyruszysz na szczyt, sprawdź prognozę pogody i upewnij się, że wszystkie szlaki, na które się wybierasz są dostępne.

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Planujesz urlop? Pamiętaj o ubezpieczeniu na czas swojej podróży.
Oblicz składkę

Przeczytaj również