ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Czarne paski na lusterkach – co oznaczają?

Na niektórych lusterkach samochodowych zauważyć można czarne, najczęściej przerywane linie. Co one oznaczają i dlaczego są dla kierowców niezwykle istotne?

Jak zbudowane są lusterka samochodowe?

Aby odpowiedzieć na pytanie, w jakim celu nanosi się na lusterka przerywane czarne paski, trzeba wyjaśnić, jak zbudowane jest lusterko samochodowe. Aktualnie po polskich drogach porusza się najwięcej samochodów z lusterkiem składającym się z dwóch części – są to:

  • część sferyczna – to większa część lusterka samochodowego, dzięki której kierowca widzi, czy i jakie pojazdy znajdują się za nim,
  • część asferyczna – to zakrzywiona część lusterka, która znajduje się tuż przy jego najbardziej wysuniętej krawędzi (zajmuje ona ok. 1/3 całego lusterka samochodowego).

Podział lusterka nie jest przypadkowy – ma on zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Dzięki części asferycznej kierowca dostrzega to, co dzieje się w martwym polu.

Czym jest martwe pole w lusterkach samochodowych?

Doświadczeni kierowcy wiedzą, czym jest tzw. martwe pole. To obszar wokół samochodu, którego nie widać ani w lusterkach bocznych, ani w lusterku wstecznym. Niestety, istnienie martwego pola może skutkować kolizją – kierowca może, dla przykładu, zmieniać pas ruchu będąc przekonanym, że jest to bezpieczny manewr, a doprowadzi do zderzenia z autem, którego nie mógł zauważyć pomimo korzystając z lusterek.

Aby ograniczyć liczbę wypadków spowodowanych istnieniem martwego pola, producenci samochodów zaczęli montować w oferowanych modelach lusterka z czarnymi paskami. To właśnie te przerywane linie wyznaczają granicę między częścią sferyczną a asferyczną lusterka. Ta druga jest mniejsza i zakrzywiona, w rezultacie czego pozwala dostrzec to, co nie jest widoczne w standardowym lusterku samochodowym.

Czy czarne paski znajdują się na lusterkach nowych aut?

Aktualnie po polskich drogach poruszają się samochody ze zwykłymi lusterkami oraz lusterkami z czarnymi paskami. Najnowsze modele pojazdów są wyposażone w system BLIS (Blind Spot Information System).

System BLIS został opracowany przez Volvo i początkowo miał zastosowanie wyłącznie w pojazdach z segmentu premium. Aktualnie jest on wykorzystywany szerzej, a jego głównym zadaniem jest ostrzeganie kierowcy przed pojazdami znajdującymi się w martwym polu. W tym celu system BLIS korzysta z:

  • systemu lamp ostrzegawczych – są one zamontowane u podstawy lusterek,
  • kamer cyfrowych – znajdują się one na obu lusterkach.

Dzięki temu, że kierowca otrzymuje informacje o pojazdach obecnych w martwym polu, może skutecznie uniknąć kolizji. Inaczej mówiąc, system BLIS – podobnie jak czarne paski na lusterku samochodowym – zwiększa bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również