ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Czego nie wiesz o OC? Cz.2

Czego nie wiesz o OC? Cz.2

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego musi posiadać OC. Jednak ten fakt nie powinien uśpić czujności klientów. Okazuje się, że OC nie zawsze ochroni ubezpieczonego przed odpowiedzialnością. Odkryj mało znane fakty dotyczące ubezpieczenia OC.

Ubezpieczenie nie chroni przed wszystkim

Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych ma na celu pokrycie szkód majątkowych poszkodowanym w tym wypadku. Okazuje się jednak, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe nie zawsze wypłacą odszkodowanie.

Jedną z takich sytuacji może być przewożenie samochodem zbiorów kolekcjonerskich. Jeśli w wyniku wypadku takie zbiory ulegną trwałemu uszkodzeniu, to ubezpieczyciel nie zwróci za to pieniędzy poszkodowanemu. Podobna sytuacja jest w przypadku przewożenia gotówki, biżuterii, papierów wartościowych czy innego rodzaju dokumentów. Zakład ubezpieczeń nie ponosi odpowiedzialności za te szkody.

Inną sytuacją jest wypadek, w wyniku którego doszło do skażenia środowiska. Przykładem może być sytuacja, w której kierowca spowodował zderzenie z cysterną i w efekcie do wycieku substancji niebezpiecznych dla środowiska. W przypadku zanieczyszczenia lub skażenia środowiska Zakład Ubezpieczeń również nie będzie ponosił odpowiedzialności za powstałe szkody.

Warto także pamiętać, że ubezpieczenie OC ma swoje granice finansowe, które wynikają z ustawy. Obecnie ubezpieczenie pokrywa szkody wyrządzone osobom łącznie do 5 mln euro na jedno zdarzenie, a w przypadku mienia jest to odpowiednio 1 mln euro.

Jeśli więc kierowca prowadzący pojazd o dowolnej wartości spowoduje wypadek z autobusem przewożącym ludzi czy na przykład spowoduje karambol z udziałem luksusowych aut, to wyrządzone szkody mogą znacząco przewyższyć wspomniane wyżej kwoty. W tej sytuacji Towarzystwo Ubezpieczeń pokryje szkody do wysokości zapisanej w ustawie. W tej sytuacji poszkodowani mogą domagać się jeszcze zapłaty odszkodowania bezpośrednio od sprawcy wypadku.

Podobna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku jazdy pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, celowego działania, popełnienia przestępstwa, ucieczki z miejsca wypadku czy na przykład jazdy bez uprawnień. W tego rodzaju sytuacjach Towarzystwo Ubezpieczeń może wypłacić odszkodowanie, ale z pewnością zwróci się z regresem do sprawcy - zażąda zwrotu tego odszkodowania. Jedno jest pewne, powodując wypadek w powyższych sytuacjach można się narazić na ogromne straty finansowe.

Marcin Zienkiewicz
compero.pl

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również