ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Czujnik deszczu - przydatny gadżet w samochodzie

Czujnik deszczu ma zastosowanie w wielu dziedzinach życia. My jednak skupimy się na jego wykorzystanie w samochodach, gdzie dzięki niemu jazda w deszczu może stać się dużo mniej uciążliwa.

Jak działa czujnik deszczu w samochodzie i gdzie można go znaleźć?

Czujnik deszczu w samochodzie umieszczony jest w górnej części szyby czołowej, najczęściej w okolicach lusterka wstecznego. Co ważne, aby spełniał swoją funkcję zawsze umieszczony jest w obszarze roboczym wycieraczek.

Sensor deszczu wykorzystuje zjawisko rozpraszania wiązki światła na kroplach wody. Gdy szyba jest sucha, wysyłane przez diody modułu wykrywania deszczu światło podczerwone bez żadnych przeszkód dociera do elementów odbiorczych - porównując natężenie światła odebranego z wysłanym sterownik decyduje o tym, czy wycieraczki powinny zostać włączone. W zależności od tego jak dużo deszczu będzie lądowało na szybie, tym więcej fal świetlnych nie dotrze do fotodiod - odbiorników. Wówczas moduł decyduje z jaką częstotliwością powinny pracować wycieraczki.

Czujnik deszczu – jak go włączyć i kiedy nie należy z niego korzystać?

Jeżeli w naszym samochodzie zamontowany jest czujnik deszczu bardzo łatwo możemy włączyć funkcję automatycznej pracy wycieraczek. Zrobimy to z wykorzystaniem manetki do sterowania wycieraczkami. W pojazdach z czujnikiem deszczu znajduje się na niej pozycja AUTO. Dokładne informacje opisujące sposób uruchamiania automatycznego wycierania szyby zawsze znajdziemy w instrukcji obsługi samochodu.

Podczas codziennej jazdy czujnik deszczu może być włączony cały czas, bywają jednak sytuacje kiedy jego działania może spowodować usterki w samochodzie. Chodzi tutaj przede wszystkim o korzystanie z myjni automatycznych. Jeśli nie wyłączymy funkcji wykrywania deszczu, podczas mycia samochodu włączą się wycieraczki. Wówczas poruszające się pióra wycieraczek w połączeniu z wirującymi szczotkami myjni mogą zostać zniszczone, a nawet ich mechanizm może ulec uszkodzeniu, co będzie kosztowne w naprawie.

Z kolei szczególnie w jesienno-zimowym okresie warto zawsze wyłączać automatyczne działanie wycieraczek przed opuszczeniem samochodu na nocny postój. Gdy tego nie zrobimy, podczas mroźnego poranku szron na szybie spowoduje, że czujnik da sygnał do sterownika o konieczności włączenia wycieraczek. Te przymarznięte do szyby, uruchamiając się zerwą gumy piór lub w najgorszym razie uszkodzą mechanizm lub silnik wycieraczek.

Kiedy przydaje się czujnik deszczu?

Każdy kierowca, który jeździł samochodem z czujnikiem deszczu nie będzie już chciał wracać do klasycznego rozwiązania. Mówimy oczywiście o przypadku, w którym automatyczne wycieranie szyb działa poprawnie, a niestety w niektórych modelach samochodów funkcja ta była niedopracowana (zwłaszcza w tych starszych) i zamiast pomagać częściej irytowała niesatysfakcjonującą pracą wycieraczek.

Poprawnie działający czujnik deszczu uruchamia wycieraczki, gdy tylko na szybę spadnie deszcz. Co więcej steruje on również częstotliwością ich pracy, a także szybkością działania w zależności od natężenia deszczu. Funkcję tę doceni każdy kto nie lubi co chwila regulować pracy wycieraczek, tak aby nie pracowały na suchej szybie, a jednocześnie nie pozostawiały jej na zbyt długi czas mokrej.

Dzięki czujnikowi deszczu wycieraczki nie pracują, gdy szyba jest sucha, co może się zdarzyć jeśli zapomnimy o regulacji ich pracy w zależności od ilości wody na szybie (w manualnym rozwiązaniu). Ma to zauważalny wpływ na przedłużenie czasu pracy piór wycieraczek, ponieważ to właśnie praca wycieraczek na suchej szybie najszybciej je zużywa.

Czujnik deszczu - możliwe problemy

Sam czujnik deszczu nie jest podzespołem zbyt awaryjnym, najczęściej problemy są wywoływane przez elementy otaczające.

Czujnik deszczu jest zamontowany w obszarze działania wycieraczek, gdy jednak pióra wycieraczek zostaną wymienione na inne o niezgodnej z oryginalnymi długością mogą nie wycierać powierzchni nad czujnikiem. W takim przypadku czujnik nie będzie mógł poprawnie działać i konieczne będzie przywrócenie długości wycieraczek do oryginału.

Ponadto, można popełnić błędy w przypadku ponownego montażu czujnika, np. po wymianie szyby czołowej. Gdy pomiędzy szybą a czujnikiem znajdzie się zanieczyszczenie, to może ono wywołać zakłócenia w pracy fotodiod. Najlepiej będzie zatem jeżeli wymianę szyby zlecimy doświadczonym fachowcom. W znalezieniu i opłaceniu właściwego serwisu pomóc może ubezpieczenie szyb, dzięki któremu nie powinniśmy mieć również problemów z poprawnym działaniem czujnika deszczu.

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również