ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Czy autocasco chroni przed skutkami gradu?

Ubezpieczenie autocasco to polisa dobrowolna, którą kupujemy po to, aby chronić nasz pojazd przed skutkami wypadków. W jakich sytuacjach autocasco jest nam w stanie zapewnić ochronę i czy obejmuje ona także takie sytuacje jak opady gradu?

Autocasco – informacje ogólne

Polisa AC (autocasco) jak każda polisa komunikacyjna (i nie tylko) posiada swój zakres ochrony. Aby dowiedzieć się dokładnie, w jakich sytuacjach zapewnia nam ona ochronę, należy przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia (OWU).

Można powiedzieć, że dla osoby zainteresowanej kupnem polisy AC OWU stanowi swoistą biblię, którą koniecznie należy przeczytać. To właśnie w OWU znajdziemy informacje na temat tego, w jakich sytuacjach ochronę zapewni nam nasza aktualna polisa.

Klient, który chce kupić autocasco powinien najpierw porównać OWU różnych ofert po to, aby wybrać najlepszą. Podczas takiej lektury trzeba w szczególności zwracać uwagę na wyłączenia odpowiedzialności, czyli zdarzenia, które uniemożliwiają otrzymanie odszkodowania.

Podstawowy i rozszerzony zakres ochrony

Analizując warunki różnych polis AC, można ogólnie skonstatować, że są to ubezpieczenia występują w dwóch wariantach - podstawowym lub rozszerzonym. Ten podział pozwoli nam odpowiedzieć na pytanie, czy autocasco chroni przed skutkami gradu.

W przypadku ochrony podstawowej skutki gradu często nie są brane pod uwagę. Zwykle do podstawowych sytuacji uprawniających do otrzymania świadczenia należą jedynie wypadki, uszkodzenia mechaniczne spowodowane katastrofami oraz kradzieżą i wandalizmem.

Osoby, które chciałyby liczyć na ochronę przed gradem, są zmuszone do poszukania polisy, która taką sytuację uwzględnia. Trzeba jednak wiedzieć, że im szerszej ochrony poszukujemy, tym drożej przyjdzie nam za nią zapłacić. Takich polis o szerokim zakresie ochrony na rynku jest całkiem dużo i noszą one nazwę AC all-risk.

Jak widać, polisa autocasco jest w stanie ochronić nas przed skutkami gradu. Trzeba jednak pamiętać, że nie każde ubezpieczenie AC zawiera stosowne ku temu zapisy. Jeśli więc interesuje nas konkretnie ochrona przed takim zagrożeniem, to albo trzeba poprosić o jej dopisanie do umowy i liczyć się z większymi kosztami, albo od razu znaleźć polisę typu all-risk (od wszystkich ryzyk).

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również