ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Czy gaśnica jest obowiązkowa w samochodzie? Gdzie kupić ubezpieczenie od pożaru auta?

Jako właściciel samochodu musisz pamiętać o jego obowiązkowym wyposażeniu. W 2021 r. w tej kwestii nic się nie zmieniło. Jeżeli jednak kupiłeś w ostatnim czasie pierwsze auto, to poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie, czy gaśnica jest obowiązkowa w samochodzie.

 

 

 

Czy gaśnica jest obowiązkowa w samochodzie?

Tak. Gaśnica jest jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia auta - obowiązek wożenia w pojeździe gaśnicy wynika z rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Właściciele samochodów muszą zakupić gaśnicę, która zawiera minimum 1 kg środka gaśniczego.

Pytanie, czy gaśnica jest obowiązkowa w samochodzie, nie jest jedynym, które często się pojawia. Wątpliwości budzi też miejsce przewożenia gaśnicy. Powinno ono być łatwo dostępne - z reguły gaśnica jest przewożona pod fotelem pasażera lub w bagażniku.

Czy gaśnica jest obowiązkowa w aucie za granicą? Nie we wszystkich krajach europejskich gaśnica jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu. Jeżeli wybierasz się w celach biznesowych lub na urlop do Belgii, Bułgarii, Grecji czy Rumunii, to musisz posiadać  w pojeździe gaśnicę.

Nie chcesz narazić się na mandat? Powinieneś pamiętać zarówno o zakupie i wożeniu gaśnicy, jak i o wykonywaniu jej okresowych przeglądów. Według specjalistów urządzenie gaśnicze powinno być poddawane kontroli raz na 12 miesięcy. Wówczas ma ono możliwość zachowania sprawności przez długi czas - maksymalnie nawet przez 10 lat.

Co jest obowiązkowe w samochodzie - lista wyposażenia

Gaśnica nie jest jedynym obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdu. Co jeszcze jest wymagane w samochodzie? Kierowcy muszą wozić w aucie także trójkąt ostrzegawczy. Jest on niezbędny po awarii, kolizji czy wypadku - ostrzega innych uczestników ruchu drogowego o utrudnieniach na drodze.

Mimo że lista obowiązkowego wyposażenia samochodów w Polsce jest krótka, to warto wozić w bagażniku również inne rzeczy, które mogą przydać się podczas kryzysowej sytuacji w trasie. Są to m.in.:

  • Apteczka. Kierowcy mają obowiązek udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym - w apteczce znajdują się m.in. materiały opatrunkowe.
  • Kamizelka odblaskowa. Dzięki niej zapewnisz sobie widoczność na drodze, gdy np. będziesz zmieniał oponę na poboczu.

Wykupiłeś ubezpieczenie assistance? Pamiętaj, że wielu ubezpieczycieli zapewni ci pomoc techniczną, jeżeli będziesz miał koło zapasowe lub zestaw naprawczy.

Więcej o tym, co musi być w samochodzie, przeczytasz tutaj: Obowiązkowe wyposażenie samochodu - Polska i inne kraje Europy  

 

Gdzie i za ile kupić ubezpieczenie od pożaru auta?

Odpowiedź na pytanie, czy gaśnica jest obowiązkowa w samochodzie, brzmi: tak. Chociaż z reguły urządzenie gaśnicze jest niezbędne podczas wypadku, to do pożaru auta może dojść także na parkingu. Wówczas przydaje się dodatkowe ubezpieczenie - polisa chroniąca przed pożarem. Jeżeli należący do ciebie pojazd zostanie np. podpalony, nie otrzymasz odszkodowania z OC, ale właśnie z dodatkowej polisy. Jakie ubezpieczenie zatem kupić?

Zarówno AC w standardowej, jak i okrojone (mini) wersji może chronić przed szkodami wywołanymi przez ogień. AC to produkt dostępny w ofercie każdej firmy ubezpieczeniowej działającej na polskim rynku. Niektóre firmy, jak np. AXA, proponują ubezpieczenie od kradzieży i pożaru.

Ile kosztuje ubezpieczenie zapewniające odszkodowanie w razie pożaru auta? Z reguły składka jest wyliczana indywidualnie dla każdego kierowcy. Jeżeli chcesz sprawdzić, ile zapłacisz za AC lub ubezpieczenie od kradzieży i pożaru, skorzystaj z naszego kalkulatora OC AC - to najszybszy sposób, aby znaleźć polisę gwarantującą ochronę przed pożarem auta.

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również