ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Czy historia szkodowości ma wpływ na składkę autocasco?

Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują system zwyżek i zniżek w stosunku do swoich klientów, aby ich nagrodzić za bezszkodową jazdę lub zabezpieczyć się przed stratami wskutek ochrony klientów, którzy częściej powodują wypadki lub kolizje. 

Historia szkodowości to jeden z podstawowych elementów, który wpływa na cenę polisy. Od początku ubezpieczenia samochodu kierowca zbiera zniżki związane z bezszkodową jazdą. Im dłużej trwa taki stan, tym upustów jest więcej. Dzięki temu z roku na rok maleje nasza składka ubezpieczeniowa.

Gdy wydarzy nam się jakiś wypadek lub doprowadzimy do kolizji, wtedy posiadając AC, możemy zgłosić się do naszego ubezpieczyciela po odszkodowanie. Jednak wpłynie to niekorzystnie na zniżkę za bezszkodową jazdę. Konsekwencją takiej wypłaty środków z polisy może być wzrost nawet o 50% następnej składki AC. W takiej sytuacji należy się zastanowić, co bardziej się opłaca: sfinansowanie naprawy auta z AC czy utrata zniżek. Możemy poprosić ubezpieczyciela o wycenę odszkodowania i na tej podstawie oszacujemy, czy lepiej naprawić szkodę z ubezpieczenia autocasco, czy też naprawić ją samemu i zachować posiadane upusty.

Polisa AC pozwala także na skrócenie czasu naprawy auta w sytuacji, gdy to nasz samochód został uszkodzony przez innego kierowcę. Wtedy możemy skorzystać ze swojego ubezpieczenia AC, zamiast czekać na wypłatę z OC kierowcy, który spowodował szkodę. W takiej sytuacji w większości towarzystw nie stracimy zniżek, ponieważ firma ubezpieczeniowa wypłacone odszkodowanie odbierze z polisy OC osoby odpowiedzialnej za wypadek.

Kupując polisę AC, można dopłacić kilkanaście złotych za opcję ochrony zniżek. Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują jednak taką możliwość. Taka opcja jest szczególnie przydatna, jeśli z naszego auta korzystać będzie również początkujący kierowca, np. syn lub córka.

Na zniżki w polisie OC i AC każdy kierowca pracuje długo, czasami kilka lata, a każda, nawet najmniejsza szkoda może spowodować, że stracimy te upusty. Oczywiście, nie wszystkie od razu, ale każde kolejne nieszczęśliwe zdarzenie na drodze z naszej winy to droższa polisa. 

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również