ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Czy każde autocasco chroni za granicą?

Autocasco nie jest zbyt popularnym ubezpieczeniem w Polsce. Okazuje się, że zaledwie jeden na czterech właścicieli samochodów osobowych dysponuje taką polisą.

Kilka słów o autocasco

Autocasco należy do ubezpieczeń dobrowolnych, podobnie jak na przykład assistance czy NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków). AC obejmuje ochroną przede wszystkim sam pojazd, ale można ją rozszerzyć także na wyposażenie pojazdu, zarówno standardowe, jak i dodatkowe, a nawet można w ten sposób zabezpieczyć specjalne wykończenie wnętrza pojazdu. Wszystko zależy od wykupionej opcji ubezpieczenia AC i od zakresu ochrony ustalonego w umowie.

Na odszkodowanie z polisy AC można liczyć w przypadku uszkodzenia, a nawet zniszczenia pojazdu, gdy doszło do kolizji z winy ubezpieczonego, ale nie jest to warunek konieczny. Można uzyskać także odszkodowanie, gdy na powstanie szkody ubezpieczony nie miał żadnego wpływu. Zakres ochrony i wyłączenia odpowiedzialności  ubezpieczyciela zawsze podane są w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Autocasco poza granicami Polski

Coraz częściej Polacy wyjeżdżają samochodami za granicę, podróżując przede wszystkim po Europie. Niestety oznacza to również, że nasi rodacy powodują coraz więcej wypadków i kolizji poza terytorium naszego kraju. Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych szacuje nawet ilość takich zdarzeń na prawie 47 tys. rocznie. Warto wiedzieć, że jeśli dochodzi do wypadku lub kolizji poza granicami Polski, a mamy także wykupioną polisę AC, możemy z niej otrzymać rekompensatę.

AC również dla ofiary wypadku

Ubezpieczenie autocasco może być przydatne również w innym przypadku – gdy to ubezpieczony został poszkodowany z winy innego kierowcy. Oczywiście w normalnym toku postępowania można wtedy liczyć na rekompensatę z OC sprawcy, ale wiąże się to nierzadko z długim czasem oczekiwania, jeśli zdarzenie miało miejsce za granicą. Dlatego, jeśli poszkodowanemu zależy na czasie, może on zgłosić szkodę w ramach polisy AC do swojego towarzystwa ubezpieczonego.

Kiedy autocasco zadziała za granicą?

Żeby skorzystać z rekompensaty w ramach polisy autocasco, należy posiadać ubezpieczenie, które zakresem ochrony obejmuje także inne kraje poza Polską. Nie każdy wariant AC działa zatem za granicą. Jeśli wiemy, że będziemy podróżowali po Europie, warto zdecydować się na wariant, który chroni nasz samochód w krajach, do których będziemy jeździć.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również