ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Czy miejsce zamieszkania ma wpływ na cenę autocasco?

Polisa autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, wybierane przez wielu klientów. Na cenę składki AC wpływ mają dwa rodzaje czynników: samochodowe i osobowe, związane z właścicielem auta.

Co wpływa na cenę AC?

Decydując się na polisę AC, trzeba przekazać ubezpieczycielowi szereg informacji na temat naszego auta oraz nas samych:

- W pierwszej kolejności liczą się dane na temat auta. Brane są pod uwagę: rocznik produkcji, model oraz marka, a także pojemność silnika. Te wszystkie elementy pozwalają dokładniej wyliczyć stawkę polisy.

- W drugiej kolejności uwzględniane są dane o właścicielu. Ubezpieczyciela interesuje jego wiek oraz historia szkodowości, czyli ile szkód wyrządził w swojej dotychczasowej karierze kierowcy. Analizowane jest także jego miejsce zamieszkania.

Miejsce zamieszkania wpływa na cenę

Dane o miejscu zamieszkania wbrew pozorom mają dla ubezpieczyciela niebagatelne znaczenie i mogą w dużym stopniu wpłynąć na koszt polisy. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę to, że miejsce zamieszkania, a więc i teren, po którym najczęściej będzie się poruszał po drogach, wpływa na ryzyko szkody. W końcu na zatłoczonych ulicach miast łatwiej o kolizję niż na wsi.

Dla osób, które mieszkają przy głównych drogach szybkiego ruchu, nie jest to dobra wiadomość, ponieważ w takich miejscach dużo łatwiej o wypadek, niż gdy mieszkamy w Bieszczadach lub w na wsi w Świętokrzyskim.

Nie warto oszukiwać ubezpieczyciela

Warto dodać, że ubezpieczyciele zwracają uwagę nie tylko na miejsce zameldowania właściciela auta przy wyliczaniu współczynnika, ale i miejsce jego zamieszkania (a te w dzisiejszych czasach bardzo się różnią), czyli obszarze, po którym najczęściej będzie jeździł kierowca. Nie warto jednak podawać ubezpieczycielowi nieprawdziwych danych. Nie ma co rejestrować auta w rodzinnym miasteczku, kiedy pracujemy w Warszawie. W przypadku stłuczki w stolicy prawda wyjdzie na jaw, co może być przyczyną trudności w uzyskaniu odszkodowania z AC.

To, gdzie mieszkamy,  może wpływać na to, jakie jest prawdopodobieństwo wypadku czy kradzieży. Bez takiej informacji zaś towarzystwa ubezpieczeniowe nie są w stanie wyliczyć realnej składki i oszacować realnego ryzyka.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również