ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Czy mogę ubezpieczyć się na życie, mając wykrytego raka?

Ubezpieczenie na życie to polisa, która przede wszystkim ma zapewnić bliskim ubezpieczonemu ochronę finansową w razie jego śmierci. Istnieją jednak różne rodzaje polis na życie, różniące się znacząco swoich charakterem. Czy możemy skorzystać z którejś z nich, jeśli już wykryto u nas chorobę, taką jak nowotwór?

Podstawowe warunki

Wykupienie polisy na życie wiąże się z koniecznością spełnienia warunków postawionych przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Firmy ubezpieczeniowe działają na rynku finansowym i ich podstawowym celem jest zarabianie. Nie są to instytucje charytatywne, co przekłada się na to, że w swoich działaniach kładą nacisk na minimalizację ryzyka.

Z perspektywy towarzystwa ubezpieczeniowego najlepszym klientem jest osoba zdrowa. Dlaczego? Ponieważ w przypadku takiego ubezpieczonego prawdopodobieństwo wypłaty odszkodowania jest najniższe. Im mniej wypłaconych odszkodowań, tym większe zyski ubezpieczyciela. W świetle tych informacji nie trudno więc zrozumieć, że towarzystwo ubezpieczeniowe ma swoje wymagania wobec klientów. Dotyczą one oczywiście ich aktualnego stanu zdrowia.

Polisa na życie a rak

Fakt, że dla towarzystw ubezpieczeniowych podstawowym celem jest zabezpieczenie własnych interesów, oznacza, że osoby, u których wykryto nowotwór, nie mogą liczyć na możliwość kupna polisy na życie. Wykryty rak nie musi oznaczać oczywiście wyroku śmierci, niemniej jednak zwiększa jej ryzyko. Sucha kalkulacja każe ubezpieczycielowi podjąć decyzję o odmówieniu sprzedania polisy chorej już osobie.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku osób, które mają wyleczony nowotwór. Wydawać by się mogło, że skoro jesteśmy wyleczeni, to już możemy kupić sobie polisę na życie. Towarzystwa ubezpieczeniowe postrzegają to jednak inaczej. Dla nich ryzyko remisji raka stanowi wystarczająco silny argument za tym, aby nie podpisywać umowy ubezpieczeniowej.

Bez badań wstępnych

Nawet jeśli ubezpieczyciel nie wymaga badań lekarskich od ubezpieczającego się do podpisania z nim umowy polisy na życie, nie oznacza to, że warto korzystać z tej furtki, ubezpieczając się, gdy już wiemy o naszej chorobie. Do podpisania umowy ubezpieczeniowej niezbędne będzie wypełnienie ankiety medycznej, o stanie własnego zdrowia. Jeśli zataimy w niej informacje o chorobie, będziemy płacić składki podczas gdy i tak nie będziemy mieć szans na otrzymanie świadczenia. Gdy złożymy wniosek o jego wypłatę, ubezpieczyciel z pewnością dokładnie zweryfikuje naszą historię leczenia i porówna datę wykrycia choroby z datą podpisania polisy.

Konkludując, polisy na życie kupujemy, będąc jeszcze zdrowi. To oznacza, że warto je nabyć, póki jesteśmy w młodym wieku. W ten sposób zapewniamy sobie ochronę na przyszłość.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również