poradnik

Czy można przepisać polisę OC na nowego właściciela?

  • Expert Compero
  • Komunikacja

Czy można przepisać polisę OC na nowego właściciela?

Polisa OC chroni właścicieli pojazdów przed konsekwencjami szkód, jakie wyrządzą osobom trzecim w związku z użytkowaniem samochodu. Oznacza to, że towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty, które sprawca wypadku musiałby ponieść w związku z naprawą wyrządzonej szkody. Niezależnie od tego, jakiej wysokości składkę płacimy za polisę OC, zakres ochrony dla każdego posiadacza auta jest taki sam, ponieważ reguluje to ustawa.

Sprzedajesz samochód, pozbywasz się OC

W przypadku zbycia auta, sprzedajemy razem z nim naszą polisę OC. Z dniem zbycia pojazdu wszystkie prawa i obowiązki wynikające z ubezpieczenia OC nabywa nowy właściciel samochodu. Po sprzedaży auta należy powiadomić ubezpieczyciela w terminie 14 dni o zmianie właściciela pojazdu. W sytuacji, gdy tego się nie zrobi, obie strony transakcji solidarnie odpowiadają za zapłatę należnej składki.

Sprawdź też: Jak zdobyć zniżki OC? Nowy sposób!

14 dni na przepisanie umowy ubezpieczenia

Kupujący nabywa prawo do obowiązkowego OC byłego właściciela pojazdu i powinien w związku z tym w ciągu 14 dni zgłosić się do właściwego towarzystwa ubezpieczeniowego w celu przepisania polisy OC na siebie. Kupujący może także zrezygnować z ubezpieczenia OC w danej instytucji ubezpieczeniowej i wybrać innego ubezpieczyciela. Jednak w takiej sytuacji, także należy powiadomić o rezygnacji towarzystwo ubezpieczeniowe i złożyć wymówienie umowy.

Przepisana polisa nie podlega automatycznemu przedłużeniu!

Jeśli zdecydujmy się zostać przy polisie OC poprzedniego właściciela, ubezpieczyciel będzie chciał na nowo skalkulować składkę ubezpieczeniową na podstawie danych przedstawionych przez nabywcę auta (ważna będzie przy tym bezszkodowość jazdy, wiek kierowcy, okres posiadania prawa jazdy itp.). Nowy właściciel auta musi także pamiętać, że po zakończeniu okresu umowy poprzedniego właściciela pojazdu umowa ta automatycznie nie przedłuża się. W związku z tym nawet, gdy jeździliśmy samochodem na OC sprzedającego, bez jego przepisywania i tak musimy przedłużyć ważność dotychczasowej polisy albo wykupić nową.

Sprawdź też: Od 2016 r. wyższe kary za brak OC!

Przepisanie OC na nowego właściciela auta pozwoli sprzedającemu uniknąć komplikacji w przypadku spowodowania kolizji lub wypadku. Od razu po zbyciu pojazdu sprzedawca powinien wyrejestrować auto w odpowiednim urzędzie i powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe o sprzedaży.

Expert Compero Expert Compero

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

  • Patrycja Kowalewska

Zawodowi kierowcy doskonale znają zasady poruszania się po różnych rodzajach dróg. Jeżeli na co dzień jeździsz samochodem w obrębie swojego miasta i jego najbliższych okolic, to przed...

  • Marek Pawłowski

Okazało się, że naprawa twojego samochodu jest nieopłacalna? Jeżeli nie chcesz dalej płacić za obowiązkowe ubezpieczenie OC, pozostaje ci wyrejestrować auto. Złożenie wniosku o wyrejestrowanie...

  • Zuzanna Jóźwiak

Otrzymałeś mandat za przekroczenie prędkości lub parkowanie w miejscu niedozwolonym? Jednocześnie jesteś przekonany, że nie powinieneś zostać ukarany? Nie musisz od razu sięgać po portfel –...