ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Czy najlepsze ubezpieczenie to zawsze najtańsze?

OC zawsze wybieraj najtaniej

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce zobowiązany jest najpóźniej w dniu jego rejestracji wykupić obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jego zakres określany jest nie przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe (TU), ale przez przepisy ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest objęta odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując samochodem w okresie trwania ochrony ubezpieczeniowej, wyrządziła szkodę w związku z ruchem pojazdu.

Firmy ubezpieczeniowe oferują więc to samo ubezpieczenie OC, ale w różnej cenie. Wysokość składki rocznej na OC uzależniona jest od:

 • modelu i marki samochodu,
 • wieku i doświadczenia kierowcy,
 • historii jazdy - bezszkodowości, tj. ilości posiadanych zniżek,
 • zwyżek przypisanych do kierowcy,
 • miejsca rejestracji i użytkowania pojazdu,
 • pojemności silnika pojazdu,
 • liczby kilometrów przejeżdżanych w ciągu roku.

Najlepsze ubezpieczenie OC będzie najczęściej najtańszą polisą, jaką zaoferują klientowi firmy ubezpieczeniowe dla konkretnego pojazdu.

Priorytet ceny ubezpieczenia OC może zostać jedynie złamany wówczas, gdy TU są w stanie bezpłatnie zapewnić klientowi w parze z ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej, np. pakiet mini assistance, holowanie pojazdu czy samochód zastępczy.

Ubezpieczenie AC - najtańsze nie znaczy najlepsze

W przypadku nieobowiązkowych polis ubezpieczeń komunikacyjnych, w tym AC, assistance i NNW, ustawa nie reguluje zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Tanie ubezpieczenie może więc w takim przypadku oznaczać zdecydowanie ograniczony zakres usług ze strony TU.

Wybierając ofertę ubezpieczenia AC, trzeba zwrócić uwagę na zakres ryzyk, jakie obejmuje ochrona ubezpieczeniowa. Autocasco ma z założenia zapewnić wypłatę odszkodowania w razie uszkodzenia samochodu oraz jego wyposażenia standardowego i dodatkowego w wyniku wypadku, zdarzeń losowych, np. czynników pogodowych lub działania osób trzecich. Firmy ubezpieczeniowe mogą zgodnie z prowadzoną polityką działalności wyznaczać zakres AC i oferować je klientom w odpowiedniej cenie.

Wybierając AC, należy zwrócić uwagę na:

 • Ogólne warunki ubezpieczenia - w szczególności dział dotyczący wyłączenia lub ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela - mowa tu o zdarzeniach i sytuacjach, w których firma ubezpieczeniowa nie wypłaci kierowcy odszkodowania.
 • Rodzaj gwarantowanych napraw - w warsztacie lub na kosztorys.
 • Udział własny klienta w szkodzie - firma ubezpieczeniowa określa, czy właściciel pojazdu będzie musiał pokryć pewną kwotę lub procent szkody ubezpieczeniowej. Im większy udział własny klienta w szkodzie, tym z reguły tańsze ubezpieczenie AC.
 • Amortyzacja części - stopień zużycia oryginalnie zamontowanych w pojeździe elementów. Jeśli auto ulegnie wypadkowi, ubezpieczyciel od ceny części koniecznych do wymiany odliczy amortyzację i o nią pomniejszy odszkodowanie dla klienta.
 • Naprawa z wykorzystaniem części oryginalnych lub zamienników - przy częściach zamiennych składka autocasco będzie mniejsza.

Posiadając własne auto, najlepiej wykupić tanie ubezpieczenie OC i korzystne ubezpieczenie AC oraz pozostałe ubezpieczenia fakultatywne. Będziemy mieli wówczas głębokie przekonanie o trafności dokonanego wyboru.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również