ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Czy nieużywane auto musi mieć OC?

Polisa OC to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne wymagane od każdego posiadacza pojazdu. Jest to polisa, której brak poskutkuje odholowaniem pojazdu, którym poruszamy się po drodze. Polskie przepisy w tej materii są bardzo restrykcyjne.

Obowiązkowe ubezpieczenie

Polisa OC ma charakter obowiązkowy. To oznacza, że co roku musimy ją kupić. Jeśli nasz samochód posiada numer i tablicę rejestracyjną, nie mamy wyboru i trzeba nam znaleźć odpowiedniego ubezpieczyciela.

Zadaniem ubezpieczenia OC jest ochrona innych niż sam sprawca potencjalnego wypadku uczestników ruchu drogowego. W razie wypadku spowodowanego naszym błędem poszkodowany może liczyć na odszkodowanie. Dzięki uzyskanym pieniądzom może pokryć koszty naprawy szkód. W tym kontekście można więc śmiało powiedzieć, że OC kupujemy po to, aby być zabezpieczonym w razie błędów, jakie na drodze popełnimy.

Co z nieużywanym autem?

Kupno OC w przypadku, gdy używamy samochodu regularnie, jest w pełni zrozumiałe. Co jeśli jednak nasze auto stoi w garażu i wcale z niego nie korzystamy? Czy w takiej sytuacji również mamy obowiązek wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej? Polskie przepisy prawne, jak wspomnieliśmy wcześniej, są dość restrykcyjne na tym polu. Odpowiedź jest więc twierdząca.

Nawet jeśli nasze auto nie jest na co dzień używane i stoi w garażu, to i tak niezbędne będzie kupienie polisy OC. Wynika to z faktu, że pojazd jest zarejestrowany, a każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać OC. Prawodawcy w tym kontekście nie interesuje więc, czy używamy naszego samochodu, czy też nie.

Oczywiście możemy zrezygnować z kupna OC, ale robimy to tylko i wyłącznie na własną odpowiedzialność. W takiej sytuacji może nas spotkać wysoka kara finansowa i - jak już wyżej nadmieniliśmy - odholowanie pojazdu. Konkludując, dobrze jest więc przestrzegać tych zasad i nie ryzykować mandatu.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również