ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Czy student musi wykupić ubezpieczenie NNW?

Życie studenta w powszechnej opinii uchodzi za czas zabawy i poznawania ludzi. Na pewno ten różowy obraz w dużym stopniu mija się z rzeczywistością. Studenci, tak jak i wszyscy inni, również mogą paść ofiarą nieszczęśliwych wypadków i dlatego rozpoczynając naukę na uniwersytecie, dokonują zakupu ubezpieczenia NNW. Czy jest to polisa obowiązkowa?

Polisa NNW dla studentów

Ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) można nabyć w ofercie przedstawianej przez poszczególne uczelnie z początkiem nowego roku akademickiego, do końca października. Zazwyczaj uczelnie współpracują z jedną firmą ubezpieczeniową, która ma opracowany produkt pod kątem ich potrzeb. Taka polisa służy ochronie zdrowia oraz życia studenta - i to nie tylko na terenie budynków uniwersyteckich.

Polisy dla studentów mają ich chronić np. w razie poważnej kontuzji, której mogliby nabawić się w sali wykładowej, schodach do niej prowadzących lub innych pomieszczeniach uniwersyteckich.

Obowiązek czy możliwość?

Polisy NNW dla studentów nie należą do grona ubezpieczeń obowiązkowych. Podkreślmy - żadna polisa NNW nie jest obowiązkowa w świetle polskiego prawa. Oczywiście instytucja lub firma może postawić taki wymóg swoim pracownikom/uczniom. W przypadku uniwersytetów jednak raczej takiego wymogu nie ma.

Studenci otrzymują od uniwersytetu informację o możliwości zakupienia polisy. Dostają wszystkie szczegóły dotyczące kosztów. Jednocześnie jednak nie ma nakazu kupna takiego ubezpieczenia. Ubezpieczenie tego typu jest zabezpieczeniem nie tylko dla samego ucznia, ale i dla szkoły, która zmniejsza zagrożenie ewentualnych pozwów ze strony osób, które mogłyby ucierpieć na terenie campusu. Z tego powodu uczelnie mogą wymagać - zgodnie z przyjętym regulaminem - ubezpieczenia się przez studenta.

Fakt, że NNW dla studentów jest dobrowolne, oznacza więcej swobody dla studentów. Z drugiej jednak strony przy braku danego ubezpieczenia nie mamy co liczyć na odszkodowanie w razie poważnego wypadku. Jeśli stanie nam się coś na terenie uniwersytetu czy poza nim, możemy liczyć na standardową pomoc lekarską i ratowniczą, ale dodatkowego odszkodowania z tytułu zaistniałej szkody nie otrzymamy.

Warto na koniec dodać, że polisy NNW nie są drogie, a składki zaczynają się nawet od 30 zł. Zwykle za dobre NNW, czyli zapewniające stosunkowo szeroki zakres ochrony, zapłacić trzeba ok 70 zł na rok.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również