ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Czy szkodowość wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

Im więcej szkód na koncie kierowcy, tym wyższą cenę przyjdzie mu zapłacić za obowiązkową polisę OC. Wszystko dlatego, że dla towarzystwa ubezpieczeniowego staje się klientem o podwyższonym ryzyku, a każde ryzyko trzeba zrekompensować.

Cena za ubezpieczenie OC, jakie muszą zawierać co roku właściciele aut, zależy od wielu czynników. Każde z towarzystw ubezpieczeniowych dodaje od siebie różne zniżki, które mają zachęcić do skorzystania właśnie z ich oferty. Podobna zasada niestety odnosi się do zwyżek.

Jednym z parametrów branych pod uwagę przy ustalaniu wysokości składki OC jest historia jazdy danego kierowcy. To czynnik wspólny dla wszystkich ofert na rynku komunikacyjnych ubezpieczeń. Niestety obowiązuje tu zasada, że wszystkie szkody są równe. Oznacza to, iż przy ustalaniu wysokości składki towarzystwo ubezpieczeniowe potraktuje tak samo drobną stłuczkę, jak również groźny wypadek. Oczywiście spowoduje to wzrost ceny polisy.

Wypadki i kolizje, o jakich przed chwilą wspomnieliśmy, mają istotny wpływ na pojęcie szkodowości, która jest fundamentalnym czynnikiem ubezpieczeń OC i to ona w przeważającej mierze kształtuje cenę polisy. Kierowcy o niskiej szkodowości, czyli tacy, którzy nie uczestniczyli w żadnych przykrych zdarzeniach drogowych, mogą liczyć nawet na 60% zniżki. Taki kierowca co roku otrzymuje kolejny procent rabatu od towarzystwa ubezpieczeniowego, zwykle 10% (w przypadku wypadku dojdzie do utraty 10% lub 20% zniżki).

Na drugim biegunie są kierowcy, którym często przytrafiają się różne wypadki na drodze. Tacy klienci to ogromne ryzyko dla ubezpieczyciela, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że częściej będą zmuszeni korzystać z polisy OC. Dlatego właśnie towarzystwa ubezpieczeniowe starają się z góry zrekompensować swoje wydatki z tytułu wypłacania odszkodowań z polis takich klientów i podwyższają im składki.

Nie ma się co łudzić także, że zataimy przed ubezpieczycielem nasze problemy na drodze. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają dostęp do danych na temat wypadków, jakie gromadzi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Nieostrożność na drodze ma swoje konsekwencje dla portfela również przy zawieraniu nowej umowy ubezpieczenia OC. Problem dostrzegli również sami ubezpieczyciele, którzy coraz częściej oferują dodatkowe ubezpieczenie od utraty zniżki. Wtedy przy wznowieniu OC nie jest uwzględniana określona ilość szkód lub ich wartość.
 

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również