ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Czy ubezpieczenie AC jest obowiązkowe?

Dla właścicieli pojazdów w Polsce jedynym obligatoryjnym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Obowiązuje ono w przypadku szkód wyrządzonych na drodze przez kierowcę. Wiele osób jednak poza nim, decyduje się także na ubezpieczenie autocasco (AC), często jest ono sprzedawane w pakiecie z polisą OC.

W czym ubezpieczenie AC jest pomocne?

Autocasco chroni między innymi w przypadku:

  • uszkodzenia pojazdu z winy kierującego
  • uszkodzenia pojazdu z winy niezidentyfikowanej osoby (np. na parkingu)
  • uszkodzenia pojazdu przez zwierzęta
  • uszkodzenia pojazdu na skutek zdarzeń losowych (np. pożar, przewrócone drzewo), zjawisk atmosferycznych (grad, powódź) czy aktów wandalizmu
  • kradzieży pojazdu

Dlaczego OC jest obowiązkowe, a AC nie?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obligatoryjne, gdyż chroni ono osoby poszkodowane w wypadkach spowodowanych przez kierującego. A dokładniej - chroni sprawcę przed konsekwencjami finansowymi związanymi z wypadkiem. Jeśli w momencie zdarzenia nie ma on ważnej polisy OC, świadczenie wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który jednak na drodze regresu domaga się od sprawcy zwrotu wypłaconych środków. Są to zwykle kwoty rzędu kilku czy kilkunastu tysięcy złotych, acz w poważniejszych przypadkach dochodzą do kilkudziesięciu i więcej tysięcy złotych.

Ubezpieczenie autocasco chroni z kolei posiadacza pojazdu, kiedy to on sam jest sprawcą zdarzenia, albo gdy sprawca jest nieznany lub za uszkodzenia odpowiedzialne są np. czynniki pogodowe. AC jest więc pożyteczne, ale z punktu widzenia interesu społecznego - nie tak istotne jak OC. Stąd dobrowolność w korzystaniu z tego ubezpieczenia.

Dlaczego nie korzystamy z AC?

Dlaczego nie wszyscy właściciele samochodów wykupują polisy autocasco? Przyczyn jest oczywiście kilka, ale dwie najpopularniejsze to:

  • zbyt wysoka cena ubezpieczenia
  • niemożność ubezpieczenia starszego pojazdu

Oczywiście, ubezpieczenie AC z pewnością się przydaje, ale u wielu Polaków wygrywa jednak oszczędność. Autocasco to koszt przynajmniej kilkuset złotych, nierzadko ponad 1 tys. zł. Dla wielu rodaków to sporo, liczą, że nie spotka ich sytuacja, w której AC by się przydało.

Bywa jednak i tak, że osoba zainteresowana ubezpieczeniem AC nie może go wykupić, gdyż zwyczajnie żadne towarzystwo do którego się zgłosi nie chce zawrzeć umowy z właścicielem 12- czy 15-letniego pojazdu. A nawet jeśli, to lista zdarzeń, przed których konsekwencjami chroni polisa, jest ograniczona, a ubezpieczyciel uwzględniając m.in. amortyzację części, nie zwróci całości kosztów naprawy.

Poszukujesz najatrakcyjniejszej oferty ubezpieczenia autocasco? Skontaktuj się już dziś z ekspertami ubezpieczeniowymi compero.pl! 

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również