ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Czy ubezpieczenie NNW obejmuje wypadki związane z terroryzmem?

Od momentu ataku na World Trade Center z 2001 roku wzrastać zaczęło zainteresowanie ubezpieczeniami chroniącymi od ryzyka terroryzmu. Dotyczy to również polskiego rynku ubezpieczeń.

Czym jest akt terroryzmu?

Za akt terroryzmu ubezpieczyciele uznają nielegalne akty (indywidualne lub grupowe) przeprowadzane z pobudek politycznych, religijnych, etycznych lub ideologicznych, które kierowane są przeciwko osobom bądź obiektom, w celu zastraszenia społecznego. Wiążą się z użyciem siły lub przemocy.

Kto potrzebuje ubezpieczenia od zagrożeń terrorystycznych?

Mając świadomość zagrożeń, ubezpieczać swoich pracowników od ryzyka terroryzmu zaczęły nie tylko podmioty o charakterze rządowym i samorządowym (głównie urzędy, ambasady i konsulaty), ale także przedstawiciele zagranicznych koncernów oraz centrale instytucji finansowych (banków, ubezpieczycieli, giełd papierów wartościowych etc.). Wkrótce za tym trendem podążać zaczęły korporacje (elektrownie, rafinerie) oraz obiekty użytku publicznego (centra handlowe, parki rozrywki, porty lotnicze i dworce kolejowe).

Zainteresowanie polisami tego typu widoczne jest zwłaszcza wśród firm, których główni akcjonariusze pochodzą z krajów najwięcej zaangażowanych w zwalczanie terroryzmu (USA, Izrael etc.).

Polisa NNW zabezpieczy przed ryzykiem terroryzmu

Przed finansowymi konsekwencjami szkód osobowych powstałych w wyniku wypadków związanych z działaniami terrorystycznymi mogą zabezpieczyć się również klienci indywidualni. Wcale nie trzeba w tym celu wykupować drogich, specjalistycznych polis, jakie ubezpieczyciele proponują firmom i instytucjom. Może wystarczyć standardowa polisa NNW, jednak nie każda.

Które polisy NNW chronią od ryzyka terroryzmu?

Tylko nieliczni ubezpieczyciele (PZU) decydują się na wkomponowanie w ofertę polisy NNW ochrony od następstw wypadków powstałych na skutek aktów terroryzmu, działań wojennych, stanu wojennego lub stanu wyjątkowego (poza granicami RP).

W żadnej z dostępnych na rynku ubezpieczeniowym ofert ochrona ta nie występuje w podstawowym – czyli najtańszym – wariancie. Należy w tym celu wykupić rozszerzenie zakresu ubezpieczenia, co zmusza do uiszczenia dodatkowej składki. Biorąc pod uwagę stosunkowo niską wartość rocznej składki ubezpieczeniowej (zwykle 5-7 proc. sumy ubezpieczenia), zyskamy szeroki zakres ochrony za niską cenę.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również