poradnik

Czy ubezpieczenie turystyczne z biura podróży wystarczy?

  • Expert Compero
  • Turystyka

Czy ubezpieczenie turystyczne z biura podróży wystarczy?

Biura turystyczne mają obowiązek ubezpieczania każdego klienta. Problem w tym, że najczęściej są to ubezpieczenia o dość wąskim zakresie ochrony oraz niską sumą ubezpieczenia. Najczęściej koszt leczenia ubezpieczenia z biura podróży kończy się na 15 tys. euro, natomiast z ubezpieczenia NNW najwyżej na kilka do kilkunastu tysięcy złotych. Często zdarza się, że kwoty te nie pokryją kosztów leczenia, nie wspominając o transporcie do domu.

Ubezpieczenia gwarantowane przez biura podróży

Wprawdzie biura podróży mają obowiązek ubezpieczać swoich klientów, ale przepisy nie wyznaczają konkretnej kwoty. W związku z tym biura podróży najczęściej sięgają po najtańsze polisy, niestety z jak najniższą ochroną ubezpieczonego. Poza tym ubezpieczenia turystyczne z biur podróży nie zapewniają odpowiedzialności cywilnej czy ochrony bagażu. Nie obejmują również chorób przewlekłych lub uprawiania sportów, np. narciarstwa będącego sportem kontuzjogennym. 

Ponadto czasami nie wystarczy nawet Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą przed wyjazdem zagranicznym można bez żadnego problemu uzyskać w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia. Dlatego najlepiej wykupić dodatkowe ubezpieczenie i zyskać spokojny urlop. Oferta ubezpieczeń turystycznych jest bogata, ale i zróżnicowana. Przed podjęciem decyzji o wykupieniu dodatkowej polisy warto sprawdzić nie tylko cenę ubezpieczenia, ale i zakres ochrony.

Proces wyboru polisy turystycznej

compero.pl radzi, aby decyzji o wykupie polisy turystycznej nie pozostawiać na ostatnią chwilę. Presja czasu wpłynie negatywnie na wybór korzystnej oferty, poza tym może zabraknąć czasu na dopełnienie wszystkich formalności. Lepiej poszukać korzystnych i niedrogich ofert polis turystycznych z dużym wyprzedzeniem. Nie należy również zapominać o dokładnym zapoznaniu się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, o czym klienci zbyt często nie pamiętają. Nie mają bowiem pojęcia, na jakich warunkach zawierają umowy.

Przy wyborze ubezpieczenia turystycznego nie należy kierować się wyłącznie ceną. Nie warto oszczędzać na własnym zdrowiu, najważniejszy jest jak najwyższy zakres ochrony danej polisy. Trzeba pamiętać, że suma ubezpieczenia kosztów związanych z leczeniem oraz wypadkami powinna być dostosowana do realiów docelowego kraju. Z pewnością takich sum nie zapewnią polisy turystyczne z biur podróży.

Expert Compero Expert Compero

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

  • Anna Buczkowska

Pracodawca wysyła cię w podróż służbową? Przeczytaj, kiedy nie musisz się na nią zgadzać, jakie dodatki przysługują ci z tego tytułu i ile wynosi dieta w delegacji. Podróż służbowa...

  • Marek Pawłowski

Skibob to niszowa dyscyplina sportów zimowych, która mimo swojej małej popularności jest rozgrywana pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) na wielu turniejach. Zawodnicy...

  • Monika Słupczyńska

Heliskiing to dyscyplina sportowa, która cieszy się coraz większą popularnością. Miłośnicy narciarstwa, którzy są już znudzeni szusowaniem po stokach, bardzo chętnie szukają...