Czy warto korzystać z opcji bezpośredniej likwidacji szkody?

Obecnie z bezpośredniej likwidacji szkód korzystać mogą klienci kilku towarzystw ubezpieczeniowych (TU) w Polsce. Niebawem ulegnie to zmianie i usługa dostępna będzie na całym rynku. Co zyskają klienci, a co ubezpieczyciele dzięki tym zmianom?

Na czym polega bezpośrednia likwidacja szkód?

Dotychczas w przypadku kolizji szkodę zgłaszano do TU, w którym sprawca miał wykupione OC. Wyceny dokonywał rzeczoznawca współpracujący z firmą ubezpieczeniową sprawcy, a likwidacja szkody polegała na wypłacie odszkodowania na podstawie tej wyceny lub na podstawie faktury za naprawę pojazdu.

W przypadku bezpośredniej likwidacji szkód klient może zgłosić szkodę komunikacyjną do swojego ubezpieczyciela. W takiej sytuacji firma ubezpieczeniowa przeprowadza proces likwidacji szkody, a następnie odzyskuje koszty u ubezpieczyciela sprawcy.

Bezpośrednia likwidacja szkód dostępna dla wszystkich od marca

Od marca br. z usługi bezpośredniej likwidacji szkód będą mogli korzystać wszyscy posiadacze OC. W maju 2014 roku członkowie Polskiej Izby Ubezpieczeń podjęli decyzję o wdrożeniu systemu BLS na całym rynku.

System opierał się będzie na modelu rozliczeń ryczałtowych, który polega na tym, że ubezpieczyciele rozliczają się między sobą na bazie ustalonych kwot, a nie każdorazowo po rzeczywistych kosztach szkody.

Aby możliwe było skorzystanie BLS, muszą zostać spełnione warunki. Po pierwsze, w zdarzeniu nie mogą uczestniczyć więcej niż dwa pojazdy, po drugie, dotyczy tylko uszkodzeń pojazdu, nie szkód osobowych. Ograniczeniu podlegają przy tym maksymalne kwoty, które mogą zostać wypłacone.

Korzyści z bezpośredniej likwidacji szkód

Główną zaletą bezpośredniej likwidacji szkód jest szybkość przebiegu procesu od zgłoszenia strat przez poszkodowanego do uzyskania odszkodowania. Klient odczuwa również większy komfort, korzystając z usług firmy, z którą współpracuje, niż gdyby podejmował rozmowy z firmą, której nie zna. Cały proces zostanie znacznie uproszczony, dzięki czemu zmniejszą się koszty. Jest to również korzystne dla ubezpieczycieli, ponieważ zmiany wpłyną na poprawę wizerunku firm.

Wprowadzone innowacje mogą skutkować poprawą jakości oferowanych usług i zwiększą skuteczność ubezpieczycieli. To z kolei może wpłynąć na to, że klient będzie skłonny przy wyborze ofert wybrać usługę droższą, jednak lepszą jakościowo.

Expert Compero Expert Compero

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

  • Patrycja Kowalewska

W lutym 2022 roku zostały wprowadzone nowelizacje ustaw o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców, których celem jest dostosowanie przepisów do unijnego Pakietu Mobilności....

  • Marek Pawłowski

Obecnie trudno wyobrazić sobie długą trasę, czy nawet drogę do sklepu w dużym mieście bez GPS. Łatwiejsze poruszanie się po drogach umożliwia nam zaawansowana technologia i dlatego nie każdy musi...

  • Klaudia Malinowska

Podróże kamperem mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Faktem jest, że popyt w tym obszarze stale wzrasta, a to szczególnie za sprawą pandemii, która niejako...