ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Czy warto kupić działkę ROD?

Zastanawiasz się, czy warto kupić działkę ROD? Jeżeli lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu, z dala od zgiełku miasta, a do tego chciałabyś mieć miejsce do grillowania, to odpowiedź jest jedna – warto! Za posiadaniem ogródka działkowego przemawiają jeszcze inne korzyści, które poznasz w tym wpisie. Jeśli jeszcze się wahasz, poniższy tekst z pewnością rozwieje wszystkie wątpliwości.

 

Czy warto kupić ogródek działkowy?

Wiosna i lato to okres, kiedy z chęcią spotykamy się ze znajomymi, organizujemy różnego rodzaju wypady i wspólne grille. W tym roku dalsze wyjazdy mogą być nieco utrudnione w związku z sytuacją związaną z pandemią koronawirusa. Co prawda obostrzenia są coraz bardziej luzowane, jednak myślenie o zagranicznym urlopie w przypadku wielu osób nadal nie wchodzi w grę. Przyczyną może być nieprzyjęcie szczepionki lub zwykła obawa o swoje zdrowie. Właśnie dlatego warto zastanowić się nad kupnem ogródka działkowego, gdzie będzie można aktywnie spędzić cieplejsze dni w gronie najbliższych osób.

Nad zakupem ogródka działkowego zastanawiają się zazwyczaj osoby starsze,  które niedawno przeszły na emeryturę i mają sporo wolnego czasu do spożytkowania. Działka to dla nich świetne rozwiązanie, szczególnie jeżeli lubią zajmować pracami ogrodowymi, takimi jak sadzenie warzyw i owoców, czy pielęgnacja kwiatów. Wiele społeczności ROD organizuje różnego rodzaju konkursy na najładniejszą działkę lub najbardziej urodziwe okazy dyń, jabłek, czy innych plonów, w związku z tym warto starać się i poznawać sekretne tajniki uprawy sąsiadów.

Ogródek rekreacyjny to także świetny sposób na nawiązanie nowych znajomości – nie tylko wśród starszych osób. Działkowicze chętnie spotykają się na wspólnych piknikach czy potańcówkach, podczas których chwalą się swoimi sukcesami działkowymi.

 

Działka rekreacyjna – czy warto?

Nad zakupem działki rekreacyjnej mogą się zastanowić również rodziny z małymi dziećmi.  Kawałek własnego podwórka to idealne miejsce, w którym będzie mogła się wyszaleć wasza pociecha. Możecie pomyśleć o wybudowaniu na swojej działce własnego placu zabaw lub mini toru z przeszkodami. To dobra odmiana dla codziennego wpatrywania się w ekran laptopa czy telefonu. Na działce może pojawić się również basen, który przyniesie ochłodę podczas gorących dni. Warto pomyśleć również nad wydzieleniem specjalnej części wypoczynkowej, obok której pojawi się miejsce na grilla lub ognisko. Dzięki takiej aranżacji przestrzeni wszyscy członkowie rodziny będą zadowoleni i spędzą czas w preferowany przez siebie sposób.

Kolejnym plusem w przypadku rodzin z dziećmi będzie własny ogródek. Świeże, niepryskane owoce i warzywa na pewno o wiele bardziej posmakują maluchom niż kupione w supermarkecie. Dodatkowo będą także o wiele zdrowsze. Uprawa własnych pomidorów czy truskawek może być także ciekawą lekcją biologii w praktyce dla dziecka.

 

Kupno działki rekreacyjnej – formalności

Wiele osób, które zastanawiają się nad zakupem działki rekreacyjnej, zniechęca się w momencie, gdy przychodzi czas na załatwianie formalności. Ludzie często uważają, że gra nie jest warta zachodu. Tak naprawdę jest tylko kilka kwestii, o których należy pamiętać.  A cały proces wcale nie zajmuje tak wiele czasu, jak wydaje się na początku.

Wybór działki ROD

Pierwszym krokiem, który należy podjąć na drodze do posiadania własnego kawałka zieleni, jest wybór odpowiedniej działki. Na początek trzeba zorientować się, czy w ogrodzie, który bierzemy pod uwagę jest obecnie jakaś wolna działka. Aby się tego dowiedzieć, należy skontaktować się z zarządem danego ogrodu. Numery telefonu zazwyczaj wywieszone są na tablicy ogłoszeń przed ROD.

Jeżeli żadna kwatera nie jest wolna w danej chwili, można wpisać się na listę osób oczekujących. Innym rozwiązaniem jest znalezienie działkowca, który chce odsprzedać swój ogródek w trakcie lub po sezonie. Okazji można szukać na portalach ogłoszeniowych w internecie, pytając znajomych, lub wybierając się na spacer po ROD.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze działki?

Po znalezieniu odpowiedniego miejsca, należy sprawdzić kilka kwestii, by w przyszłości nie mieć żadnych problemów. Postaraj się uzyskać informacje, dotyczące:

  • podłączenia do sieci elektrycznej i ujęcia wody pitnej, obecności szamba,
  • prawidłowości parametrów domku wybudowanego na działce,
  • wysokości kosztów dzierżawy,
  • stanu infrastruktury na działce,
  • ukrytych wad, np. zalewania działki na wiosnę.

Podpisanie odpowiednich dokumentów

Jeżeli wszystko jest w porządku można przejść do załatwienia formalności. Ważnym aspektem, o którym należy pamiętać jest fakt, że nie kupujemy działki, a jedynie prawa do jej dzierżawienia oraz wszystkiego, co się na niej znajduje: roślin, altany i wszystkich urządzeń. Kwestie formalne ograniczają się do podpisania w obecności notariusza przeniesienia praw do danego ogródka. Kolejnym krokiem jest przesłanie owej umowy do zatwierdzenia przez zarząd danego ROD. Ma on dwa miesiące na rozpatrzenie sprawy. Jeżeli z jakichś przyczyn nie zdąży tego zrobić, wniosek uważa się za zaakceptowany automatycznie. Jeżeli jednak odpowiedź będzie negatywna, można zaskarżyć sprawę na drodze sądowej.

Zakup ubezpieczenia

Kiedy wszystkie kwestie formalne będą już uregulowane, warto pomyśleć o ubezpieczeniu swojej działki rekreacyjnej. Na ogródkach można spotkać się z włamaniami i kradzieżami, przed którymi warto się zabezpieczyć. Jeśli zastanawiasz się jakie ubezpieczenie będzie dla ciebie odpowiednie, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń. Pozwoli ci ona w kilka sekund znaleźć najkorzystniejsze dla ciebie rozwiązanie cenowe, które obejmie wiele szkód i nieprzewidzianych okoliczności.

 

Działka ROD sposobem na wakacyjny wypoczynek

Ogródki działkowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem, szczególnie w czasie, kiedy mamy do czynienia z ograniczeniami ze swobodnym przemieszczaniem się. Kawałek swojego podwórka zapewnia możliwość względnego powrotu do normalności. Weekendowe wypady na działkę nie zrekompensują w pełni zagranicznych wczasów, mogą być jednak sposobem na wyrwanie się z konieczności siedzenia w domu. Ogródek pozwala na różne aktywności, które będą ciekawą  odmianą po spędzaniu większości czasu w czterech ścianach. Kąpiele w basenie, gra w piłkę, prace w ogrodzie, czy rodzinne grillowanie to bardzo optymistyczna wizja spędzenia weekendu w gronie bliskich osób.

Właśnie dlatego, jeśli myślisz o zakupie działki, warto rozejrzeć się za wolną kwaterą, która będzie odpowiednia i załatwić formalności związane z przekazaniem prawa do dzierżawy, w końcu ciepłe dni zbliżają się wielkimi krokami.

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również