ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Czym jest immobilizer?

Immobilizer, czyli elektroniczna blokada zapłonu silnika to rodzaj zabezpieczenia samochodu, które uniemożliwia niepowołane uruchomienie pojazdu mechanicznego. Otwarcie samochodu jest możliwe przy użyciu kluczyka, czy też breloczka, w którym to zapisany jest elektroniczny kod, dzięki któremu możliwe jest otwarcie i zamknięcie samochodu. W przypadku wykrycia braku zgodności sygnału pojazd nie zostanie uruchomiony. 

 

Immobilizer – co to jest?

Immobilizer to doskonałe zabezpieczenie przed kradzieżą, gdyż jest niebywale skuteczne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że to niewielkie urządzenie, aby należycie spełniało swoją funkcję, musi składać się z dwóch części, które doskonale współdziałają. Pierwszą z nich jest nadajnik (transponder) oraz tak zwana centralka znajdująca się wewnątrz pojazdu.

Nadajnik występuje w postaci pilota dołączonego do kluczyków, a w najnowszych samochodach jest już fabrycznie wbudowany w kluczyk. Prawdziwy właściciel samochodu może spać spokojnie, ponieważ kiedy posiada immobilizer, ten nawet w 99 proc. ochrania samochód przed niepowołanymi rękoma.

Jak działa immobilizer?

Chcąc uruchomić pojazd musi zajść prawidłowy proces wymiany danych, który możliwy jest dzięki sprawnemu działaniu nadajnika oraz centralki. Wymiana danych między nimi wygląda następująco:

  • pierwsza wymiana danych (sygnałów) następuje po włożeniu kluczyka z wbudowanym transponderem do stacyjki,
  • w przypadku zgodności immobilizer przesyła swój sygnał do kluczyka zapłonu, a transponder rozpoczyna ponowne sprawdzenie zgodności,
  • po ponownym otrzymaniu wiadomości o wystąpieniu zgodności kluczyk samochodowy zostaje przyjęty jako ten właściwy,
  • blokada zostaje zdjęta, a lampka ostrzegawcza na płycie rozdzielczej pojazdu gaśnie.

 

Co zrobić w przypadku awarii immobilizera?

Każdy sprzęt może się zepsuć i to najczęściej dzieje się w najmniej spodziewanych sytuacjach.

Najczęściej naprawy wymagają przede wszystkim transpondery, lecz ich naprawa nie jest tak trudna jak mogłaby się wydawać. Konieczne jest jedynie skasowanie nadajnika, który uległ uszkodzeniu oraz wgranie nowej wersji nadajnika do pamięci procesora.

Niekiedy niesprawność wykazują pętle indukcyjne, których zadaniem jest odczytywanie sygnału z nadajnika – aby je naprawić, należy rozbroić całe urządzenie. Jak sprawdzić immobilizer oraz to, której części tak naprawdę dotknęła usterka? Odpowiedź jest bardzo prosta – jeśli samochód da się uruchomić przy użyciu zapasowego kluczyka to wina leży po stronie transpondera. W takim wypadku konieczne jest wprowadzenie Immobilizer w tryb serwisowy, tak, aby możliwe było uruchomienie pojazdu w przypadku nieszczęśliwego uszkodzenia już i tak zapasowego kluczyka.

Awaria immobilizera nie zawsze oznacza wizytę w profesjonalnym zakładzie, gdyż można go naprawić samodzielnie.

 

Dorobienie kluczyka z immobilizerem – jak to zrobić?

W przypadku użytkowania samochodu przez więcej niż jedną osobę niezbędne jest oczywiście posiadanie kilku par kluczy. Dorobienie kluczy z immobilizerem jest jak najbardziej możliwe, jednak wymaga więcej czasu jak i precyzji. Jak wygląda immobilizer w kluczyku? Pracownik serwisu musi powielić klucz oraz odczytać kod z chipa umiejscowionego w kluczyku samochodowym. Co więcej, konieczne jest także wgranie już odczytanego kodu do nowego kluczyka z immobilizerem.

Warto zaznaczyć, że mając do czynienia z awarią samego Immobilizer, nie jest przymusowa wizyta w serwisie specjalizującym się w dorabianiu kluczy. Wystarczy udać się do elektronika, gdyż jego pomoc może rozwiązać wszystkie problemy związane z immobilizerem i przy tym zapobiec tak naprawdę niepotrzebnym dorabianiu kluczy.

 

Dorabianie kluczy z immobilizerem bez kluczyka zapasowego

Aby dorobić immobilizer bez kluczyka zapasowego, wystarczy jedynie zgłosić się do ASO, gdzie nowy klucz zostanie wyrobiony przy pomocy producenta samochodu. Właściciel samochodu powinien mieć przy sobie dokument, który potwierdza, że jest on prawdziwym właścicielem pojazdu mechanicznego.

Po okazaniu takiego dokumentu pracownik Autoryzowanego Punktu Obsługi skontaktuje się z producentem samochodu i zleci wykonanie dodatkowego kluczyka z immobilizerem. Dorobienie kluczy w taki sposób trwa dłużej, gdyż jest to okres od kilku dni do nawet kilku tygodni.

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również