ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Czym jest ubezpieczenie AC

Wybór auta to nie jedyny dylemat, z  jakim przyjdzie się zmierzyć  przyszłemu kierowcy. Jeżeli rozważasz nabycie czterech kółek, powinieneś jak najszybciej dowiedzieć się czym jest ubezpieczenie AC i OC.

Czym jest ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie autocasco, czyli AC, to zabezpieczenie przed utratą auta bądź jego wyposażenia (np. szyby czy radia) ochrona przed zniszczeniem lub uszkodzeniem pojazdu wynikającym z winy kierowcy. W przeciwieństwie do ubezpieczenia OC nie jest obowiązkowe.
 
Głównym kryterium przy wyborze ubezpieczenia jest cena oraz powinien być  zakres ubezpieczenia, w mniejszym stopniu cena. Każdy ubezpieczyciel określa własne Ogólne Warunki Ubezpieczenia, które regulują m.in. zakres ubezpieczenia i są podstawą do wypłaty odszkodowania.

Zakres ubezpieczenia AC

Możemy wyróżnić dwa rodzaje ubezpieczenia AC

  1. Ryzyka nazwane – ta grupa standardowo obejmuje ochronę przed : pożarem, zalaniem, wandalizmem, kradzieżą, powodzią, wybuchem, gradem, huraganem.  
  2. Ryzyka nienazwane – chroni od wszystkich zdarzeń (all risk)


Trzeba pamiętać, że każdy ubezpieczyciel inaczej może definiować poszczególne zjawiska. Dlatego podczas uzgadniania warunków, warto o wszystko dokładnie wypytać i odpowiednio dobrać ubezpieczenie do naszych potrzeb.  

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla kierowcy jest wybór drugiej grupy, ubezpieczenie od wszystkich zdarzeń., Takie ubezpieczenie bywa jednak droższe.

Ubezpieczyciele w każdej z grup stosują wyłączenia odpowiedzialności– podstawowe mówi, że odszkodowanie nie będzie wypłacone jeżeli kierowca prowadził pojazd pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, bądź zbiegł z miejsca zdarzenia.
 

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również