ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Czym zmyć owady z auta - domowe sposoby na usunięcie much i innych robaków z karoserii

Pamiętaj, że domowe sposoby co prawda usuną nieprzyjemne ślady, ale mogą nieść za sobą niekorzystne skutki, takie jak na przykład zniszczenie lakieru samochodu. Z tego powodu warto się zaopatrzyć w profesjonalne środki przeznaczone do usuwania robaków z karoserii, możesz je kupić nawet na lokalnej stacji benzynowej. Ceny takich środków wahają się w przedziale od sześciu do 40 złotych.

Czym zmyć owady z auta? Domowe sposoby

Pierwszym sposobem na usunięcie owadów z lakieru samochodowego jest sporządzenie mieszanki z ciepłej wody, odrobiny octu i płynu do mycia naczyń. Wystarczy po prostu namoczyć szmatkę we wcześniej przygotowanej substancji i przetrzeć nią powierzchnię samochodu. Pamiętaj, żeby po wykonaniu tej czynności wytrzeć lakier do sucha, warto też dodatkowo opłukać auto wodą.

Czym zmyć muchy z samochodu?

Inną możliwością na pozbycie się much i innych owadów, jest zastosowanie ciepłej wody z dowolnym szamponem do mycia włosów. Postępuj tak samo jak w przypadku wcześniejszej mieszaniny. Pamiętaj jednak, że jedne ślady znikają od razu, a inne wymagają dłuższego czyszczenia i większego nakładu twojej pracy.

Najprostszym i najbardziej oczywistym sposobem jest po prostu udanie się na myjnię samochodową. W okresie letnim, czyli w czasie natężenia odwiedzin szkodników na powierzchni pojazdu, nie omijaj mycia wstępnego, ponieważ piana nawilży karoserię, tym samym ułatwiając usunięcie zabrudzeń. Pamiętaj o właściwej odległości między pistoletem, a lakierem samochodu.

Jak usunąć owady z szyby?

Owady na szybie samochodowej to coś, co nie tylko wygląda nieestetycznie, może także rozpraszać kierowcę i wpływać na widoczność. Chcesz je usunąć domowymi sposobami? Nie używaj gąbki ani innych tego typu przedmiotów. Do wykonania tej czynności najlepiej użyć ścierki z mikrofibry lub ręczników papierowych. Jako preparat świetnie sprawdzi się klasyczny płyn do mycia szyb lub luster. Warto jednak zaznaczyć, że nie powinniśmy z niego korzystać w przypadku czyszczenia lakieru, ponieważ odczyn płynu jest dla niego szkodliwy. W sklepach znajdziesz także różne ściereczki przeznaczone do usuwania owadów z szyb, warto sięgnąć i po nie.

Domowy sposób na owady na samochodzie - czego nie robić?

Do usuwania owadów z karoserii samochodu najlepiej sprawdzi się szmatka lub inny kawałek delikatnego materiału. Ważne jest jednak to, aby unikać klasycznej gąbki do mycia naczyń - co prawda jej miękka strona nie powinna wyrządzić większych szkód, ale ta szorstka, często zawierająca kawałki ściernych materiałów, łatwo może doprowadzić do zarysowań i uszkodzeń lakieru. Uważaj także na przedmioty takie jak: plastikowe szoty, skrobaki, twarde gąbki czy też druciaki. Uszkodzenia karoserii po ich użyciu są praktycznie gwarantowane.

Co najważniejsze, w przypadku usuwania owadów z powierzchni auta unikaj również środków, których używasz do sprzątania w domu, typu mleczko do czyszczenia. Są to silnie żrące preparaty, które doskonale sprawdzają się w łazience, jednak w przypadku lakieru samochodowego mogą jedynie pogorszyć sytuację oraz wyrządzić liczne zadrapania, rysy czy też odbarwienia.Tego typu uszkodzenia karoserii niestety będą już permanentne, a ich usunięcie w domu nie będzie już możliwe. Jedynym ratunkiem dla auta pozostanie wtedy wizyta u lakiernika.

Owady na aucie - jak uniknąć zabrudzeń?

Aby zabezpieczyć się przed śladami zostawianymi przez owady, warto dbać o częste woskowanie lakieru. Czyszczenie samochodu staje się wtedy o wiele szybsze i mniej szkodliwe dla karoserii. Woskowane można przeprowadzić nawet na bezdotykowych myjniach samochodowych.

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również